BETA

08.11.2018

14:45

עודכן:

חשיפת פרשת הצוללות ב"המקור"

גורם אכיפה בכיר על פרשת הצוללות: "נשארנו פעורי פה"

לאחר פרסום המלצות המשטרה בתיק 3000, אמר הגורם כי מדובר בקו פרשת המים של הרכש הביטחוני. הליכוד: "משתתפים בצער לפיד וגבאי שנגוזה תקוותם להדביק את הפרשה לרה"מ"

גורם אכיפה בכיר התייחס היום (חמישי) לפרשת הצוללות שנחשפה בחדשות עשר, ואמר כי בדומה לפרשת קו 300, מדובר בקו פרשת המים של הרכש הביטחוני. זאת לאחר שמהמשטרה פרסמה המלצותיה להגיש כתב אישום נגד עורך הדין דוד שמרון, האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, אבריאל בר יוסף ואחרים.


בנוגע לעדויותיהם של משה בוגי יעלון וח"כ יאיר לפיד, שהתייחסו לחלקו של נתניהו בפרשה, אומר הגורם: "לעתים יש פער בין דברים שנאמרים בחדרי החקירות לבין דברים שנאמרים בפומבי. נוסף על כך, הדברים שהשניים אמרו מצריכים ראיות ופה לא היו כאלה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 אלי מרום, דוד שמרון  ואבריאל בר יוסף
 

אלי מרום, דוד שמרון ואבריאל בר יוסף (חדשות עשר )

 


"במהלך החקירה גנור חשף את החוקרים לעולם התוכן האסטרטגי והביטחוני של מדינת ישראל", אמר הגורם. "נשארנו פעורי פה, גילינו שהחלטות ביטחוניות חשובות מתקבלות בהינף יד מתוך שיקולים זרים, ואינטרסים אישיים צרים של בצע כסף. הנאיביות נעלמה מהעולם. בפרשת הצוללות לא חקרנו את הצורך הביטחוני של מדינת ישראל, אלא חקרנו האם בקבלת ההחלטות נפלו פגמים. כל המעורבים המרכזיים הכחישו כי ראש הממשלה נתניהו ידע על כך שכספים מעורבים בעניין ההחלטות הביטחוניות. התחקיר של רביב דרוקר בחדשות עשר הינו תחקיר מעמיק ומפורט שכלל חלק גדול מהממצאים שעלו בחקירה".

 

ממפלגת הליכוד נמסר: "הניסיונות של השמאל להדביק את פרשת הצוללות לראש הממשלה נתניהו - התרסקו אל קרקע המציאות. אנו משתתפים בצערם של לפיד וגבאי שגם הפעם נגוזה תקוותם הנואשת להחליף את ראש הממשלה נתניהו באמצעות האשמות סרק״. בתגובה נמסר ממפלגת "המחנה הציוני": "אנחנו משתתפים בצער מצביעי הליכוד, שמפלגתם עברה השתלטות עוינת על ידי משפחת הפשע נתניהו-שמרון, השקועה עד צוואר בשוחד. אחרי המלצות המשטרה היום - ברור שהגיע הזמן שנתניהו יתפטר".

 

עו"ד עמית חדד, שמייצג את עו"ד שמרון, מסר בתגובה: "בשנתיים האחרונות סיפרו לנו שעו"ד שמרון היה שותף ברווחיו של מיקי גנור ברכישת צוללות; או שהוא תיווך בעסקאות צוללות ואמור היה לקבל תשעה מיליון יורו כשותף של גנור. במשך שנתיים עיתונאים ופוליטיקאים האשימו את עו"ד שמרון שהיה מעורב בעסקה ביטחונית מושחתת לרכש צוללות. היום מסתבר לכולם שמה שאמרנו לאורך כל הדרך הוא האמת – עו"ד שמרון לא היה קשור לצוללות; הוא לא תיווך צוללות; הוא לא היה שותף של גנור בקשר לצוללות או בכל עניין אחר; והוא בטח לא היה אמור לקבל ולא קיבל תשעה מיליון יורו עבור עסקת הצוללות. אז מה נשאר? טענה משונה כאילו עו"ד שמרון עשה 'שימוש משתמע' במעמדו וקרבתו לראש הממשלה מול עובדי ציבור שונים. "שימוש משתמע"?! מה זה אומר בכלל? הרי אף אחד לא טוען שעו"ד שמרון הציג את עצמו כמקורב לראש הממשלה או הציג קשר כלשהו לראש הממשלה או טען שפעל מטעם ראש הממשלה. עם כל הכבוד, עו"ד שמרון לא צריך להתהדר בקרבתו לראש הממשלה. מדובר באחד מעורכי הדין הבולטים בישראל בעשרות השנים האחרונות, יש לו רזומה מפואר והוא ייצג בנושאים משפטיים מהגדולים והמורכבים בישראל, בלי שום קשר לראש ממשלה. עורך הדין שמרון פעל כדין כעורך דין של גנור; הוא ייצוג אותו בגלוי והוא מעולם לא הסתיר זאת. בכלל, ייצוגו של גנור תאם מלכתחילה את פרופיל הלקוחות והעסקאות שמייצג עו"ד שמרון לאורך השנים. עכשיו ברור, שככל שהדברים קשורים לעורך דין שמרון - תיק הצוללות קרס. בעסקת קרדיט סוויס טוען כתב ההמלצות שעו"ד שמרון הסתיר את מעורבותו של מיקי גנור. אלא שהדבר נסתר על פניו. יש בידינו התכתבויות של עו"ד שמרון עם הבנק השוויצרי בהן נכתב במפורש שמיקי גנור מקבל את החלק הארי בעמלה, והדבר גם דווח לרשויות המס. עו"ד שמרון מעולם לא הסתיר את הקשר של גנור לעסקה וממילא לא חשב שיש סיבה כלשהי להסתיר אותו. חשוב להדגיש; בניגוד לרושם שנוצר, לא מדובר בעמלה של 20% מהשקעה של מאה מיליון דולר, אלא בשכר בגובה של 8,000 דולר לשנה במשך שלוש שנים. הא ותו לא. אז גם כאן ברור שאין עבירה".

 

כאמור, המשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד בכירים, ביניהם שלושה ממקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו - פרקליטו לשעבר דוד שמרון, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, אבריאל בר יוסף, ודוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת נתניהו. כמו כן, המשטרה המליצה להעמיד לדין את אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג ושייקה ברוש. לעומת זאת, נגד מקורבו של נתניהו, דוד מולכו, לא נתגבשה תשתית ראייתית.

 

המשטרה מסרה כי לפי ממצאי החקירה, במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" למדינת ישראל חמש צוללות, אשר נמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים, כאשר עד שנת 2009 תא"ל במיל' ישעיהו (שייקה) ברקת, שימש כנציג התאגיד מול מדינת ישראל. 

 

במהלך שנת 2009 הוחלף במפתיע ברקת באיש העסקים מיכאל (מיקי) גנור, אשר נכנס בנעליו של ברקת והחל לשמש כנציג התאגיד והמתווך לעניין רכש ושירותים של התאגיד מול מדינת ישראל. לטענת המשטרה, ממצאי החקירה מגלים, כי למפקד חיל הים דאז האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום ולמשנה לראש המל"ל דאז אבריאל בר יוסף, הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור לשמש כנציג המספנה במקומו של ברקת וזאת מתוך ציפייה לכאורה לקבלת תמורה מגנור במעלה הדרך עבור פועלם ונקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. הנציג אמור היה לקבל אחוזים משווי העסקה, ששוויה מוערך במיליונים רבים.

 

נתניהו  יוצא מהצוללת בנמל חיפה
 

נתניהו יוצא מהצוללת בנמל חיפה (רויטרס )

 

 

בתקופה בה שימש גנור נציג התאגיד - בין השנים 2009 ועד לימי החקירה הגלויה במחצית שנת 2017 - הושלמה עסקת רכש כלי שייט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי רב עוד יותר.

 

לאורכה של החקירה עלו חשדות, כי במהלכה של התקופה הרלוונטית כאמור, שורה של עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, בעבר ובהווה, לצד גורמים עסקיים ופרטיים – כולם או חלקם - לקחו ו/או דרשו טובות הנאה מאיש העסקים מיקי גנור, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין מדינת ישראל כמפורט לעיל ובין בהקשר למיזמים עסקיים אחרים, עכשוויים ועתידיים, אשר קרמו עור וגידים בארץ ובחו"ל בשותפות עם גנור – וכל זאת תוך הימצאותם בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי עליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים. גנור הפך לעד מדינה לפני כשנה.