08.11.2018

14:40

ללא הנהג הפוגע: המשטרה שחזרה את התאונה שבה נהרגה משפחת עטר

שבוע וחצי לאחר התאונה בכביש 90 שבה נהרגו הזוג יריב ושושי עטר וששת ילדיהם, הגיעו כוחות משטרה לזירה והחלו לבצע שחזור. הנהג לורן אנקרי, שנמצא במעצר, סירב להתייצב

שבוע וחצי אחרי התאונה בים המלח, שבה נספו יריב ושושי אביטן וששת ילדיהם, חזרו היום בוחני תאונות הדרכים של מרחב נגב לזירה בכביש 90, כדי לנסות ולשחזר מה בדיוק קרה בזמן ההתנגשות הקטלנית. 


הנהג, שסרב להתייצב לשיחזור, לא הגיע, אבל בוחני התנועה שסגרו את הכביש למשך כשעה, הביאו לזירה שני כלי רכב הזהים לאלה שהיו מעורבים בתאונה בניסיון להבין מה הוביל לסטייה מהנתיב. כזכור, במשטרה מייחסים לנהג הפוגע לורן אנקרי חשד להריגה, ובין היתר בודקים אם היה תחת השפעת סמים ואם יצא לעקיפה בדרך לא פנויה. 


במהלך השיחזור העמידו הבוחנים את כלי הרכב זה מול זה, ביצעו נסיעה על הכביש ומדדו את המרחקים כדי לבדוק מי מכלי הרכב סטה מהנתיב והאם היה אפשר למנוע את ההתנגשות. עורכי דינו של הנהג, יינון היימן ואביעד חיאט, אמרו כי מרשם לא זוכר מה בדיוק קרה ברגע התאונה, אך מיד לאחר מכן הוא יצא במהירות מהרכב וניסה להציל את הילדים.

 

 שחזור התאונה של בני משפחת עטר בכביש 90
 

שחזור התאונה של בני משפחת עטר בכביש 90 (חדשות עשר)

 

 

בתחילת השבוע האריך בית המשפט השלום בבאר שבע את מעצרו של אנקרי בן ה-52. הוא חשוד בהריגה, הכשלת חקירה, עקיפה כשהדרך אינה פנויה ונהיגה תחת השפעת קנאביס. לטענתו יש לו אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אך המשטרה סתרה את הגרסה הזאת. במהלך הדיון טען נציג המשטרה כי אנקרי משבש את החקירה.

 

במהלך הדיון, אמר השופט רון סולקין כי "כתוצאה מהתאונה נכחדה משפחה שלמה מעל פני האדמה. מאז הארכת המעצר האחרונה חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה המחזקות את החשדות במידה ניכרת, גם בנוגע לנהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה וגם בנוגע לעבירות תעבורה חמורות שנעברו ושגרמו לתאונה". לדבריו, "החקירה מורכבת ומסועפת, אך היחידה החוקרת פועלת במרץ רב ועלה בידיה להשלים פעולות רבות עד כה".

 

סולקין התייחס לטענת סנגורו של אנקרי בדבר ההשפעה של התשתיות בגרימת התאונה: "אכן דומה כי הגיע העת להיערכות כללית מחודשת למניעת תאונות שתיקח בחשבון גם גורמים שאינם בגדר הגורם האנושי". סולקין המליץ "להקים במדינת ישראל גוף בלתי תלוי לחקר תאונות דרכים, שיערוך חקירות שמטרתן איננה העמדה לדין של חשודים ושהממצאים שייאספו בהן לא יוכלו לשמש למטרה זו, אלא לגורמי תשתית המשפיעים משמעותית על תאונות".

 

עם זאת, לדבריו, "הדבר אינו גורע מאחריות הגורם האנושי. ובמקרה הנידון כעת קיימות ראיות משמעותיות לביסוס החשד כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות חמורה ואף קשה, עד כדי קלות דעת או אדישות לתוצאה החמורה מצידו של החשוד".