06.11.2018

18:18

שקד בפגישה עם מנדלבליט: "המשנה ליועמ"ש עברה כל גבול"

פרסום ראשון: שרת המשפטים נפגשה עם היועמ"ש, ותקפה בחריפות את הביקורת שהשמיעה דינה זילבר בדיון על חוק "נאמנות בתרבות". בהמשך קראה לו במכתב: "בחן את מעשיה"

פרסום ראשון: שרת המשפטים איילת שקד ערכה היום (שלישי) פגישה עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והבהירה לו כי לדעתה דבריה של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, במהלך הדיון שנערך היום בוועדת החינוך של הכנסת אודות חוק "נאמנות בתרבות", היו "חריגה מסמכותה". בשיחה עם מנדלבליט, שקד הוסיפה כי המשנה ליועמ"ש "עברה כל גבול", אך מנדלבליט לא קיבל את דבריה והגן על זילבר.

 

בהמשך, שלחה שקד מכתב ליועמ"ש, ובו הבהירה: "החל מהיום, סיימה גברת דינה זילבר לייצג את עמדתי, עמדת משרדי או עמדת הממשלה בממשלה, בוועדה מוועדותיה או בוועדה מוועדות הכנסת. היא לא רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד. בנוסף לצעדים שבהם נקטתי, אבקשך לבחון מצדך את מעשיה של זילבר לאור כלליו של התקשי"ר, תקנון הממשלה והנחיות היועמ"ש"


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 שרת המשפטים איילת שקד
 

שרת המשפטים איילת שקד ( חדשות עשר)

 

 

במכתב ששלחה שקד למנדלבליט, הזכירה גם דברים שאמרה זילבר בדיון שנערך לפני כשבועיים. לדברי השרה, לאחר שזילבר הציגה את עמדת מנדלבליט בדיון, היא "המשיכה לבטא את מה שהבהירה כי הוא עמדתה האישית ביחס להצעות חוק הזוכות לתמיכת הממשלה". זאת, לטענתה, בניגוד לחוק. שקד אמרה כי זילבר "פתחה בשורת התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה", באומרה בין היתר כי "לא ברורה לחלוטין הסיבה להעביר חקיקה שהיא גם בלתי נחוצה וגם פוגענית; ההצעות שמונחות על השולחן משמעותן הפיכת משרת היועמ"ש למשרת אמון, שזו מגמה הרסנית".

 

שקד ציינה כי זילבר חזרה על עצמה בדיון שנערך היום בנוגע לחוק "נאמנות בתרבות", וציטטה את זילבר באומרה בין היתר כי "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים אלא גם מילים חדשות – משילות, נאמנות, התכברות. שיח לעומתי, פוצע, מצלק את הרקימה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג – מי לנו ומי לצרנו... הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחישבתו אחידה".

 

שקד סיכמה ואמרה כי "ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול על פי הנחיות התקשי"ר, הנחיות היועמ"ש או כל כלל בסיסי אחר של מנהל תקין. ניכר גם כי אין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועיח וישר. לצערי אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית של זילבר צריכה למצוא את ביטויה בריצתה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".

 

מלשכת מנדלבליט נמסר בתגובה למכתב: "היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לברר ולבדוק את הטענות ביסודיות, ורק לאחר בדיקת הדברים יגבש את דעתו לגבי דרך הטיפול בנושא. מעבר לכך לא נתייחס כרגע".

 

 

 

 

כזכור, זילבר הסבירה כי עמדת משרדה היא שהחוק מעורר קשיים של ממש: "התיקון המוצע מעורר קשיים של ממש. החוק מקנה סמכויות גורפות עד כדי שלילת תקציבים, תוך כדי יצירת אפקט מצנן וצנזורה עצמית", הסבירה זילבר. "תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף ושאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות כמו נאמנות ומשילות, וגם שיח חברתי ופוצע ששואל אם מי שנאמן ויש גם מי שבוגד.

 

"הנאמנות בתרבות היא אוקסימורון כמו שתיקה רועמת. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו - בכל ובעיקר בתרבות זוהי התורה כולה", הוסיפה זילבר. "רק לנושא התרבות אנחנו מייצרים הסדר ייחודי שהוא מחמיר יותר ומתנהל בצורה שונה מההסדרים האחרים".

 

קודם לכן, גם היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון, מתח ביקורת על החוק, שאושר אתמול בקריאה ראשונה, ואמר כי יש בו "קשיים חוקתיים ניכרים". ינון חשף כי רגב פנתה 17 פעמים לשר האוצר משה כחלון בדרישה להפעיל את "חוק הנכבה" נגד גופי תרבות.

 

"במישור המשפטי יש בתיקון המוצע סוג של תעתוע", נימק ינון. "קשה להסביר את מורכבותו במישור החוקתי. ניתן לראות בו לכאורה חלק מהטלת הגבלות על חופש הביטוי. מבט מקרוב על פרטיו - מגלה כי טמונים בו קשיים חוקתיים ניכרים שספק אם יש ביכולתם לצלוח את הביקורת החוקתית. עצם המושג נאמנות בתרבות הוא לא רק בעייתי - במדינה דמוקרטית הוא אוקסימורון ממש. אומן ויוצר במדינה דמוקרטית אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו.  שיקולים של נאמנות למדינה אינם אמורים להדריך אותו. אמנות במדינה דמוקרטית היא מטבעה מאתגרת ביקורתית ובועטת, לא אחת חתרנית ופרובוקטיבית ולעיתים אינה ערבה לאוזנו של הקונצנזוס עליו היא מבקשת לערער".

 

כאמור, היועץ המשפטי לכנסת גילה גם כי רגב פנתה לכחלון בדרישה להפעיל את "חוק הנכבה". עם זאת, אף לא אחת מפניותיה הרבות הובילה את משרד האוצר להפעיל את סמכותו בחוק כדי לדון בהפניות, ולהפעיל את החוק שיפגע בתקציבי תרבות. יתרה מכך, היועץ המשפטי של משרד האוצר, ציין בחוות דעת, שמתנגדת לחוק, כי "מתוך 200 תלונות שהוגשו בשנתיים האחרונות למשרד האוצר בשנתיים האחרונות - רק שתיים נמצאו רלוונטיות".

 

 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)