BETA

06.11.2018

20:09

עודכן:

בתום פגישת כחלון, חיים כץ וניסנקורן: בוטלה השביתה במשק

שר האוצר, שר הרווחה ויו"ר ההסתדרות הסכימו על הגברת הבטיחות בעבודה, ובין היתר יהפוך התקן האירופי לפיגומים למחייב ויוגדלו תקני מפקחים. "יחסוך תאונות קטלניות"

שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגיעו אמש (שלישי) להסכמות שהובילו לביטול השביתה הכללית במשק, שתוכננה להיום, בעקבות משבר הבטיחות בענף הבנייה. 

 

מההסתדרות נמסר כי הארגון והממשלה הגיעו להסכמות בנוגע להגברת הבטיחות בעבודה, ובהן הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, הטמעת החובה לשימוש ברשתות מגן בעת עבודה בגובה, הגדלה של מאות אחוזים בתקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה ואכיפה מוגברת, והסדרת תחום המנופים כך שיימנע השימוש ברישיונות מזויפים והסדרת תחזוקתם בחוק.

 

נוסף על כך, תקודם חקיקה שתאפשר לרשם הקבלנים במשרד השיכון לשלול רישיונות קבלן עקב הפרות בטיחות, יוכנס מפרט בטיחות למכרזי החשב הכללי, יוכנסו עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה, ימונו ממונה בטיחות במשרה מלאה, תוגבר המודעות הציבורית לנושא באמצעות קמפיין פרסומי ויוקם קו חם לדיווחים על הפרות של כללי בטיחות באתרי בנייה. כמו כן, יחויב כל עובד באתר בנייה לעבור השתלמות בטיחות במימון המעסיקים ובאחריותם.

 

 זירת תאונת העבודה באחיסמך (ארכיון)
 

זירת תאונת עבודה באחיסמך (ארכיון) (תיעוד מבצעי מד"א)

 

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "אני מברך על כך שבסופו של דבר המדינה הכירה בחובתה ובאחריותה להסדיר את הנושא. מדובר במהלך היסטורי שיחסוך תאונות קטלניות רבות בעבודה וימנע היפגעות ומוות של עשרות עובדים מדי שנה". 

 

שר האוצר משה כחלון אמר: "המאבק על בטיחות העובדים הוא צודק וכולנו מגויסים. אנחנו רגישים לחיי פועלי הבניין, הגענו להסכמה שנעשה כל מה שדרוש עבורם. מצד שני, אנחנו רגישים לצורך הציבור. אני שמח שהגענו לסיכומים שמנעו שביתה שהייתה פוגעת במיליוני ישראלים שרוצים ללכת לעבודה ולשלוח את הילדים לגנים ולבתי הספר".

 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר כי " המטרה שלנו היא שהעובדים יגיעו לעבודה, יתפרנסו בכבוד ויחזרו הביתה בשלום. אני מאמין שהמחויבות המשותפת  תיצור שינוי משמעותי בתחום הבטיחות בענף הבנייה".

 

ראובן בן שמעון, מייסד "הפורום למניעת תאונות עבודה" אמר לאחר ההודעה על ביטול השביתה כי "ניסנקורן וההסתדרות החדשה נכנעו לקבלנים ובעלי ההון. דילים פוליטיים נסגרו על חשבון הפועלים השקופים - שימשיכו ליפול אל מותם. "מירב הדרישות שהוצגו כתנאי הסף לביטול השביתה לא התקבלו ועתה מתברר שההסתדרות הונתה את הציבור ואת הפועלים הכי חלשים בחברה הישראלית", הוסיף בן שמעון. "ניסנקורן היה יכול להיזכר כאיש שהציל פועלי בניין אבל במקום זאת ייזכר ככזה שהפקיר אותם ונכנע ללחצים".

 

 בן 12 נפצע קשה לאחר שנפל מגובה באתר בנייה בבני ברק
 

בן 12 נפצע קשה לאחר שנפל מגובה באתר בנייה בבני ברק (תיעוד מבצעי מד"א)

 

 

כזכור, קודם לכן נשיאות הארגונים העסקיים, טענה כי הדרישה להשבית את כלל המשק בגין "סכסוך סקטוריאלי עלום, תוך עשיית שימוש במונחים כוללניים דוגמת 'תופעה חמורה' אינה מידתית". להערכת הארגון, השביתה הייתה אמורה לגרור נזק כספי למשק "כבר מהיום הראשון" בהיקף של מיליארד שקלים. "איש לא חולק על הצורך לפתור את בעיית תאונות העבודה, אך השבתת המשק לא תפתור דבר ותגרום נזק כספי עצום למשק ולמגזר העסקי", טען יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש. "אנו קוראים לבית הדין לקרוא לצדדים הרלוונטיים לשבת ביחד למשא ומתן, עד לייצור פתרונות אפקטיביים שרובם בסמכות הממשלה".

 

ביום שני התייחס שר האוצר משה כחלון לשביתה המתוכננת, בפתח ישיבת סיעתו. הוא סיפר כי נועד בתחילת השבוע עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. "אנחנו מנסים להגיע לפתרונות", אמר השר, "אני חושב שהשביתה מיותרת, אין טעם לגרום סבל לאזרחי מדינת ישראל".

 

כחלון קרא להסתדרות לחזור בה מאיומי השביתה: "נושא הבטיחות בבנייה הוא בקונצנזוס וכואב לכולם, וכולנו מגויסים לפתור את הבעיה. אין מקום לשביתה ואין צורך לשבש את החיים. אנחנו על סף לפתור את המשבר". בניגוד אליו, שר העבודה והרווחה חיים כץ הביע תמיכה בשביתה ובמטרותיה.

 

 פועל נהרג באתר בנייה בירושלים

אתר בנייה בירושלים שנהרג בו פועל (דוברות כבאות והצלה מחוז ירושלים)

 

ביום חמישי הכריז ניסנקורן על השביתה, במהלך כנס חירום של הארגון בהשתתפות אלפי נציגי עובדים, בהם ראשי ועדים ואיגודים מקצועיים. "אדם קם בבוקר, מגיע לעבודתו השגרתית ונפצע קשה או מת – זה יכול היה לקרות לכל אחד מאיתנו אם היינו עובדים במקום שכזה", אמר ניסנקורן. "זה מעורר חלחלה שבשנת 2018 לממשלה לא אכפת".

 

"כבר לפני חודשיים הודענו על שביתה וביקשנו לפתור את העניין - אבל כל אחד זורק את זה על השני", הוסיף יו"ר ההסתדרות. כמו שנופלים בענף הבניה ומתים, ככה יש אלימות בבתי חולים ובאוטובוסים - כי אם לא מכבדים חיי אדם במקום אחד, גם לא מכבדים במקום אחר".

 

על פי נתוני פרוייקט "נרתמים - תאונות עבודה בבניין", של ארגון "קו לעובד", מתחילת השנה נהרגו 37 בני אדם בתאונות באתרי בניין. האחרון שבהם הוא בני גרינברג, בן 73, שנפגע ממשאית בתחילת השבוע באתר העבודות על הרכבת הקלה בדרך בגין בתל אביב. כמו כן, 155 בני אדם נפצעו בתאונות בניין, בהם 39 באורח קשה ו-116 באורח בינוני.