05.11.2018

10:25

בווידאו: משפחת עטר מובאת למנוחות

"משבש חקירה": הוארך בשבוע מעצרו של החשוד בהריגת משפחת עטר

המשטרה טוענת כי לורן אנקרי, בן ה-52, נהג תחת השפעת קנאביס מבלי לקבל היתר על כך. השופט רון סולקין המליץ להקים גוף בלתי תלוי לחקר תאונות דרכים ולשיפור התשתיות

בית המשפט השלום בבאר שבע האריך היום (שני) בשבוע את מעצרו של לורן אנקרי בן ה-52, החשוד כי נהג ברכב שפגע בשמונת בני משפחת עטר בכביש 90, בסמוך לים המלח. אנקרי חשוד בהריגה, הכשלת חקירה, עקיפה כשהדרך אינה פנויה ונהיגה תחת השפעת קנאביס. לטענתו יש לו אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אך המשטרה סתרה את הגרסה הזאת. במהלך הדיון טען נציג המשטרה כי אנקרי משבש את החקירה. 

 

במהלך הדיון, אמר השופט רון סולקין כי "כתוצאה מהתאונה נכחדה משפחה שלמה מעל פני האדמה. מאז הארכת המעצר האחרונה חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה המחזקות את החשדות במידה ניכרת, גם בנוגע לנהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה וגם בנוגע לעבירות תעבורה חמורות שנעברו ושגרמו לתאונה". לדבריו, "החקירה מורכבת ומסועפת, אך היחידה החוקרת פועלת במרץ רב ועלה בידיה להשלים פעולות רבות עד כה".

 

 

 

 

 

 ההורים וששת ילדיהם שנהרגו בתאונה בכביש 90
 

ההורים וששת ילדיהם שנהרגו בתאונה בכביש 90 (חדשות עשר)

 

 

סולקין התייחס לטענת סנגורו של אנקרי בדבר ההשפעה של התשתיות בגרימת התאונה: "אכן דומה כי הגיע העת להיערכות כללית מחודשת למניעת תאונות שתיקח בחשבון גם גורמים שאינם בגדר הגורם האנושי". סולקין המליץ " להקים במדינת ישראל גוף בלתי תלוי לחקר תאונות דרכים, שיערוך חקירות שמטרתן איננה העמדה לדין של חשודים ושהממצאים שייאספו בהן לא יוכלו לשמש למטרה זו, אלא לגורמי תשתית המשפיעים משמעותית על תאונות".

 

עם זאת, לדבריו, "הדבר אינו גורע מאחריות הגורם האנושי. ובמקרה הנידון כעת קיימות ראיות משמעותיות לביסוס החשד כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות חמורה ואף קשה, עד כדי קלות דעת או אדישות לתוצאה החמורה מצידו של החשוד".

 

ביום רביעי, יממה לאחר התאונה הקטלנית, הוארך מעצרו של אנקרי בשישה ימים. זאת, לאחר שהשופט צבי פורר הצהיר כי "החשד להריגה מתבסס בין השאר על ממצאים שהעלו חשד כי החשוד השתמש בסם". במהלך הדיון נודע כי לאנקרי, תושב ההתנחלות גבעון החדשה, יש עבר של למעלה מעשרים עבירות תנועה.

 

בדיון אמר נציג המשטרה כי הנהג מסר גרסה מלאה לנסיבות התאונה. "הלב נחמץ, זאת תאונה נוראית. אני לא מאחל לאף אחד להיות במקום שהאיש הזה נמצא בו", אמר השופט. "התאונה המדוברת היא תאונה קטלנית שגבתה את חייה של משפחה שלמה. אולם אי אפשר להתעלם כי בשלב הזה של המעצר יש השלכות גם בעניינו של החשוד. הוא לא ברח מהזירה", קבע השופט.

 

 זירת התאונה בכביש 90
 

זירת התאונה בכביש 90 (כב"ה נגב)

 

 

מוקדם יותר באותו יום אמר הנהג למשטרה: "אין לי מה להסתיר, אתם יודעים בדיוק מה היה שם. זו הפעם הראשונה שזה קורה לי. אני לא זוכר מה היה שם, אני יודע שאני הרגתי 5 אנשים, אני לא נוהג יותר״. עורכי הדין יינון היימן ואביעד חייט, סנגוריו של החשוד, אמרו אז כי: ״הנהג חבול, פצוע ומבולבל. הוא נחקר בזמן שבתו מורדמת ומונשמת. לאחר מכן אמר הנהג: "אני ראיתי שלושה הרוגים, אבל מד'"א אמרו לי חמישה, ועכשיו אמרו לי שמונה. אני רוצה למות. שאלתי את עצמי איך אני יכול להתמודד אם זה? אז אמרתי לעצמי לא, יש לי ארבעה ילדים, אני אחזיק את עצמי. אני לא אשקר לך אלה מחשבות שעברו עליי".

 

כזכור, משפחת עטר ניצלה את יום החופש של הבחירות המקומיות, והייתה בדרכה לטיול בדרום, כשכלי הרכב המשפחתי שבו נסעו בני המשפחה התנגש ברכב שהגיע ממול - ועלה באש כשכל בני המשפחה נמצאים בתוכו. יריב, בן 45, עבד בחברת מחשבים, ושושי בת ה-47 הייתה מורה לחינוך מיוחד בעמותת קרן אור בירושלים. ששת הילדים למדו בבית הספר היסודי ובגנים בפסגות והבן הבכור למד בישיבה התיכונית מטה בנימין בבית אל. ביום רביעי הובאה המשפחה למנוחות בבית הקברות בנתניה.