05.11.2018

03:46

בניו של חשוקג'י: "רוצים שייקבר בסעודיה; מאמינים במלך סלמאן"

סלאח ועבדאללה, בניו של העיתונאי שנרצח, ביקשו בפומבי להשיב את גופתו וסיפרו כי אביהם תכנן לעזוב את ארה"ב לטורקיה: "רצה להיות קרוב למשפחה, היה כוכב רוק שכולם אהבו"

בניו של ג'מאל חשוקג'י, התראיינו הלילה (שני) לראשונה מאז רציחת אביהם לפני כחודש בקונסוליה הסעודית שבאיסטנבול. עבדאללה בן ה-33 ואחיו סלאח בן ה-35, פנו בפנייה נרגשת להשיב אליהם את גופת אביהם, סיפרו על חייהם מאז הפרשה, על האב המנוח ואף על יחסיהם עם בית המלוכה - במהלך ריאיון לרשת CNN.
 

"אנחנו רוצים לקבור אותו מיד בבית הקברות אל-באקי שבסעודיה יחד עם שאר בני המשפחה. ללא גופתו, המשפחה לא יכולה להתאבל או להגיע לסגירת מעגל", אמרו השניים בריאיון עמם. "אנחנו מאוד מקווים שמה שקרה לו – לא הכאיב לו, או שלפחות זה היה מהיר". עוד סיפרו האחים כי שוחחו עם הרשויות במדינתם והביעו תקווה שהפרשה תסתיים בהקדם האפשרי.
 

"הוא היה אדם אמיץ ונדיב, אדם שקול שכולם חיבבו. היו לו מחלוקות עם כולם אך גם ערכים משותפים עמם", הוסיפו בניו של העיתונאי המנוח. "אנחנו רואים עכשיו הרבה אנשים שמתבטאים באופן שמנסה לנכס את המורשת שלו, ולצערינו פעמים רבות זה נעשה באופן פוליטי שאנחנו לחלוטין לא מסכימים איתו. דעת הציבור אמנם חשובה, אך אנו חוששים שכל העניין עבר תהליך של פוליטיזציית יתר שעשוייה להרחיק אותנו מהאמת".

 

 מלך סעודיה ויורש העצר בפגישה עם משפחתו של העיתנואי ג'מאל חשוקג'י

מלך סעודיה ויורש העצר בפגישה עם משפחתו של העיתנואי ג'מאל חשוקג'י (חדשות עשר )

 


 

כשנשאלו כיצד לדעתם זכרון אביהם אמור להראות, ענו האחים כי "ג'מאל היה אדם שקול עם ערכים משותפים לכולם שאהב את מדינתו והאמין בה ובפוטנציאל שלה. עם זאת הוא היה בדלן. הוא האמין במונארכיה אך הוא גם האמין בשינוי שהיא עוברת כעת. הוא היה דמות ציבורית שכולם חיבבו, כמו כוכב רוק".
 

השניים סיפרו כי בנוגע להתפתחויות במצב הפרשה, הם מתעדכנים "כמו כולם – דרך התקשורת", כפי שהם מספרים. הבן עבדאללה, כבר טס לדירתו של חשוקג'י בוירג'יניה שבארצות הברית וסיפר כי חשוקג'י תלה תמונות של נכדיו ליד מיטתו. "זה הפתיע אותי וזה מראה כמה היה רגיש באהבתו למשפחה".
 

לדברי האחים, חשוקג'י תכנן לעזוב את ארצות הברית ולעבור להתגורר בטורקיה על מנת להתקרב לבני משפחתו ולנכדיו. "זו הסיבה העיקרית שבגללה רצה לעבור לטורקיה. הייתה לו מערכת יחסים מאוד מיוחדת עם אחיותיו והריחוק שלו היה קשה לכל הצדדים".

 

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר ( רויטרס)

 


 

האח סלאח, שצולם כשהוא לוחץ את ידו ליורש העצר הסעודי בן סלמאן, סיפר כי הוא ישוב בקרוב לעבודתו כבנקאי וכי הוא חושש מהתגובות למעשה ברשתות חברתיות. לדבריו לחיצת היד עם בן סלמאן לפני כשבועיים – פורשה לא נכון. "לא היה כלום, הם רק ניתחו את הסיטואציה. אני מבין למה שינסו לעשות את זה. הם מנסים להשיג כמה שיותר מידע מכל אחד שהם יכולים, שזה משהו שגם אנחנו עושים לפעמים".
 

עוד הוסיף סלאח כי "אני מחכה לראות את התוצאות של החקירה. המלך סלמאן הדגיש כי כל מי שמעורב בעניין יועמד לדין. יש לי אמונה בכך שזה יקרה. אחרת סעודיה לא הייתה מתחילה חקירה פנימית בעניין. בכל אופן, אנחנו נמשיך להאמין במלך סלמאן".
 

 ארדואן נואם בעצרת האו"ם

ארדואן נואם בעצרת האו"ם (רויטרס )

 


 

בתוך כך, נשיא טורקיה, רג'פ טראיפ ארדואן, פרסם ביום שישי האחרון מאמר ב"וושינגטון פוסט", בו הוא שב ודורש תשובות מסעודיה בנוגע לרצח העיתונאי הסעודי, ג'מאל חשוקג'י, אך ציין את הידידות בין המדינות והבהיר כי איננו סבור שלמלך סלמאן יש קשר לרצח.

 

"במהלך החודש האחרון, טורקיה הזיזה שמים וארץ בכדי לשפוך אור על כל היבטי הפרשה", כתב ארדואן. "כתוצאה ממאצינו, העולם למד כי חשוקג'י נרצח בדם קר על ידי חוליית חיסול, והובהר כי חיסולו תוכנן מראש. אך שאלות רבות נותרו פתוחות. איפה הגופה? מיהו 'משתף הפעולה המקומי', שהבכירים הסעודים טענו כי מסרו לו את גופתו, מי נתן את הוראה להרוג אותו? למרבה הצער, הרשויות בסעודיה מסרבות לענות על השאלות הללו".
 

"אנו יודעים כי 18 החשודים במעשה נעצרו בסעודיה. אנו יודעים גם כי ההוראה לחסל את חשוקג'י הגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר של הממשל הסעודי", הדגיש ארדואן. "יש המקווים שה'בעיה' הזאת תיעלם, אך אנחנו נמשיך לשאול את השאלות, החשובות הן לחקירה והן למשפחתו של חשוקג'י".

 

סלמאן מלך סעודיה

סלמאן מלך סעודיה (רויטרס )

 

 

בזמן שאנחנו מחפשים אחר תשובות, אני מעוניין להדגיש כי טורקיה וסעודיה הן ידידות. אינני מאמין ולו לרגע שהמלך סלמאן הורה על ההתנקשות", הבהיר הנשיא הטורקי. "אין לי כל סיבה להאמין שהרצח שלו שיקף מדיניות סעודית רשמית. עליי להדגיש כי יחסינו הטובים עם ריאד לא אומרים כי נעלים עין מהרצח שהתרש אל מול עינינו".

 

כזכור, לפני כחודש נחשף כי העיתונאי הגולה נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, וככל הנראה נרצח בה. במהלך השבועות פורסמו צילומים ממצלמות האבטחה במקום בהם הוא נראה נכנס למבנה, אך לא יוצא ממנו. בתחילה סעודיה הכחישה כל קשר להיעלמותו, אך לאחר מכן הודתה כי 18 אנשים רצחו את חשוקג'י על דעת עצמם, והטילה עליהם את האשמה.