BETA

18.10.2018

16:22

בצל המתיחות - נמשך המאמץ להרגעה: הנייה נפגש עם בכירים מצרים

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס נפגש בעזה עם משלחת רמת דרג מקהיר, שלפי דיווחים פלסטיניים תגיע גם לישראל. הארגון פרסם סרטון וקרא לממשלה הישראלית: "לקרוא אותנו נכון"

המתיחות בדרום: ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, נפגש היום (חמישי) במשרדו בעזה עם משלחת מצרית רמת דרג, בניסיון להגיע להסדרה עם ישראל. בין היתר, הגיע לדיונים איימן בדיע, סגנו של ראש המודיעין המצרי שביקורו ברמאללה, עזה וישראל נדחה עקב המצב המתוח. 
 

יחד איתו, הגיעו לרצועה דרך מעבר ארז גם המאם אבו זיד, נציג המודיעין המצרי בשגרירות המצרית בתל אביב, אחמד עבד אל-ח'אלק, האחראי על התיק הפלסטיני במודיעין המצרי ושני אנשים נוספים. עיתונאי המקורב לחמאס דיווח כי הפגישה מתרחשת "במסגרת המאמצים המצריים לשמור על השקט בשטחים הפלסטיניים, ולאור המתיחות הנוכחית ברצועת עזה". עוד דווח כי המשלחת תגיע גם לישראל "במטרה לפעול למען כינון הפסקת אש ולזרז את השגת הפיוס הפלסטיני".

 

בתוך כך, הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה סרטון ובו קראה לישראל "לקרוא אותנו נכון". בד בבד, צה"ל עיבה כוחות באזור גבול רצועת עזה, וטנקים נפרסו בדרום.

 

בווידאו: סרטון התעמולה של הזרוע הצבאית של חמאס

 

 

מוקדם יותר, אמר השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יואב גלנט, כי "אני לא יכול להתייחס לתוכן דיוני הקבינט, אבל אני יכול לומר דבר אחד בצורה מאוד מפורשת – כללי המשחק עומדים להשתנות. זאת, בעקבות דיון הקבינט שנערך אתמול בעקבות פגיעת הרקטה בבאר שבע. גלנט, חבר הקבינט הראשון שמתבטא בפומבי מאז הישיבה, אמר את הדברים בכנס ארגון הקבלנים והבונים באילת, והוסיף: "לא נקבל יותר את טרור האש וטרור הגדרות".

 

לפי גורם שהשתתף בישיבה, הקבינט החליט בישיבתו לא לפעול צבאית בעזה בשלב זה, ולהמתין להפגנות המתוכננות ברצועה מחר כדי לבחון אם חמאס מרסן את אנשיו. הגורם הוסיף כי במקביל, הוחלט על החרפת התגובה לכל ניסיון של פגיעה בגדר או חציית הגדר, וכן החרפת התגובה להפרחת עפיפוני ובלוני תבערה. 

 

בתוך כך, פקיד בכיר ציין כי במהלך ישיבת הקבינט עדכנו גורמי המודיעין את השרים לגבי ההערכות בעזה כי סופת ברקים היא שגרמה לשיגור בשוגג של הטיל שפגע בבאר שבע ושל הטיל שנורה לכיוון גוש דן. הפקיד הבכיר ציין כי גורמי המודיעין ציינו בפני השרים כי מדובר בתזה אפשרית בהחלט אף כי אין לכך הוכחות חד משמעיות.

 

 הגעת המשלחת המצרית למשרדו של הנייה
 

הגעת המשלחת המצרית למשרדו של הנייה (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר התייחס גם ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, למתיחות בדרום והביע ביקורת על כך שישראל לא ניצלה, לדבריו, את האירועים האחרונים על מנת לצאת למתקפה נרחבת ברצועת עזה. "היו לנו את כל הסיבות להגיב בצורה משמעותית כדי שהם יבינו את המסר", טען. "היינו חייבים לנצל את האירוע בבאר שבע כדי להחזיר את כושר ההרתעה, ולצערי זה לא קרה", הוסיף ירקוני. "בדיבורים ובסיסמות לא מחזירים את השקט. אתה יכול לאיים פעם אחת שיש לך כדור בקנה, אבל אם אתה מאיים שוב ושוב ולא עושה את זה כבר אין לזה משמעות".

 

לדבריו, "לא צריך להיכנס קרקעית לעזה, אבל חייב לעשות מעשה כדי שהמנהיגים שלהם יפחדו ללכת ברחוב. רק אחרי שהמכוניות של המנהיגים שלהם יעלו באש, הם יבינו". ירקוני התייחס לפגישת ראשי הרשויות בעוטף עזה אתמול, ואמר כי "בשיחה איתנו, ראש הממשלה נשמע נחוש ללכת לפעולה משמעותית - והבוקר הופתענו לגלות שדבר לא נעשה וחוזרים לשגרה".