BETA

09.10.2018

21:51

יבוא הכישרונות מחו"ל לתפקידים בכירים: אליה וקוץ בה • פרשנות

למינויים של מומחים מעבר לים יש יתרונות רבים אבל גם כמה חסרונות: חוסר היכרות עם המתרחש במשק הישראלי והיתלות בפוליטיקאים שגרמו למינוי

ההכרזה על נגיד בנק ישראל החדש הציפה מחדש את אחד האלמנטים שבולטים בממשל נתניהו בשנים האחרונות: יבוא כישרונות מחו"ל לתפקידים בכירים.

 

מעבר לעובדה שראש הממשלה חייב לנסות לאתר ברחבי העולם את הכישרונות המתאימים ביותר, יש למינוי של שחקן רכש מחו"ל ערך מוסף מבחינתו: זה נראה כמינוי הישגי, כהבאה של טאלנט, פשוטו כמשמעו, אל תוך המשק הישראלי. בד בבד זה נתפס כמינוי שהושקעה בו מחשבה רבה.

 

כמו כן, לרוב מדובר באדם שלא מגיע מהזירה המקומית, שאין לו הרבה אויבים ושאין הרבה שמדברים בגנותו וזה, כשמדובר במינויים בכירים בישראל שיש להם נטייה להסתבך, כבר יתרון משמעותי.

 

עם זאת, אצל נתניהו זה ממש ספורט. ב-15 השנים האחרונות הוא מרבה למנות כוורת של מומחים מחו"ל. זה התחיל מפרופ' סטנלי פישר, עבר דרך בדיקת פרופ' מריו בלכר וכלה בפרופ' אלכס שטיין שמונה על ידי שרת המשפטים, איילת שקד, שהלכה בדרכו.

 

יבוא הבכירים מחו"ל של נתניהו לאורך השנים

יבוא הבכירים מחו"ל של נתניהו לאורך השנים ( חדשות עשר)

 

 

היתרון המרכזי הוא שכלכלנים כאלה מצוידים בהרבה ניסיון בינלאומי, אין להם חובות. אין להם אינטרסים או אנשים שעבדו אצלם. החיסרון הוא שהם פחות מעורים במתרחש במשק הישראלי, אין להם תומכים והם בעיקר תלויים בפוליטיקאים שמינו אותם.

 

לאמיר ירון, מומחה במימון ותמחור נכסים פיננסיים, יש רקורד בינלאומי. נקודת החולשה שלו היא חוסר ניסיון בהובלת בנקים מרכזיים. כעת הוא יצטרך להוכיח שההימור של נתניהו וכחלון עליו היה מדויק.

 

 הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
 

הנשיא, ראובן ריבלין עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג ( מארק ניימן/ לע"מ)

 

 

ההכרזה על המינוי:

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום (שלישי) על זהות נגיד בנק הישראל החדש. השניים הודיעו על ההחלטה במסיבת עיתונאים שכינסו במשרד רה"מ. ירון יחליף את קרנית פלוג שהודיעה על פרישה לפני כשלושה חודשים לאחר חמש שנים בתפקיד. הנגיד הנבחר צפוי להיכנס לתפקידו ב-12 בנובמבר. פרופ' ירון גבר על שלושה מועמדים: פרופ' מריו בלכר, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' בן ציון זילברפרב.

 

רה"מ נתניהו אמר במעמד ההכרזה כי פרופ' ירון "יוביל את בנק ישראל באחרות, במקצועיות ובתבונה גדולה, ומנגד יאפשר את יציבות המערכת הפיננסית הישראלית". עוד הוסיף כי "אני בטוח שבהנהגתו בנק ישראל ימשיך לעמוד באתגרים". 

 

פרופ' ירון מסר בתגובה להכרזה: "אני מודה לראש הממשלה ולשר האוצר. בשבועות האחרונים ניהלנו שיחות מעמיקות אודות ההיבטים השונים של כלכלת ישראל והישגיה, ועל הדרכים בהן ניתן לקדם את הכלכלה והחברה הישראלית ולהתמודד מול האתגרים הגלובליים והמקומיים".

 

"מדובר באיש מקצוע מעולה, רק לא במקצוע הנדרש. כיצד אדם שהוא פרופ' למימון ומומחה בניירות ערך יעז לגשת לשר האוצר ולהגיד לו 'צריך להוריד את שיעור המע"מ או צריך להעלות מס אחר או לקצץ בתקציב, על כל ההשפעות המקרו-כלכליות שלו? אני פשוט לא מבין איך זה הולך לעבוד", אומר ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר.

 

פרישתה של פלוג

 

הודעה של הנגידה פלוג על כך שלא תתמודד לקדנציה נוספת, הגיעה בתגובה לכך שנתניהו וכחלון נפגשו וקבעו ממילא שפלוג לא תמשיך בתפקידה ותסיים אותו בחודש נובמבר. נתניהו אמר בתגובה כי הוא "מודה לפלוג על שירותה המסור בתפקיד ומעריך מאוד את תרומתה לכלכלת ישראל".

 

במכתב שמסרה אז הנגידה לראש הממשלה, כתבה: "זכיתי לעמוד בראש ארגון איכותי ביותר, העושה את מלאכתו במקצועיות, ממלכתיות ונאמנות. ארגון שמממש יום יום את החזון שהציב לעצמו - להיות בנק מרכזי מתקדם, שתורם לשגשוג כלכלת ישראל ואזרחיה".

 

עוד הוסיפה פלוג במכתבה כי "אין זו עת לסיכומים, אולם אני יכולה לומר כבר עכשיו שאסיים את תפקידי תוך תחושת סיפוק רב, היות ולבנק ישראל יש חלק נכבד במצב האיתן וביציבות שהפגינה כלכלת ישראל בשנים האחרונות, כמו גם בניתוח ובהצפת האתגרים המשמעותיים בפניהם נעמוד בשנים הבאות".