BETA

09.10.2018

20:58

באו"ם עוד יתגעגעו לשגרירה שעקפה את נתניהו מימין • פרשנות

היילי השתמשה בישראל כדגל המרכזי של כהונתה. למרות שורת המהלכים שהובילה נגד מוסדות האו"ם והפלסטינים, המזכ"ל ובכירים נוספים דווקא לא מרוצים מלכתה אחרי שנתיים בלבד

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, שהודיעה אתמול (שלישי) על התפטרותה השתמשה בנושא של ישראל כדגל המרכזי שלה באו"ם. למרות שלעיתים אף "עקפה מימין" את הממשלה הישראלית והובילה שורה של מהלכים נגד מוסדות האו"ם, בכירים בארגון אומרים לחדשות עשר כי באו"ם עוד הולכים להתגעגע אליה.
 

היילי נכנסה לתפקיד חודשיים לאחר השבר הגדול ביותר בין ישראל לאו"ם זה שנים – החלטה 2334 של מועצת הביטחון, שקבעה בדצמבר 2016 כי ההתנחלויות הישראליות בשטחים שנכבשו ב-1967, אינן חוקיות. החלטה שהנשיא לשעבר ברק אובמה, לא הטיל עליה וטו.
 

השגרירה האמריקנית נכנסה לתפקידה כדי לשנות את המצב והתמקדה, כאמור, בנושא הישראלי. היילי הייתה לידידה מספר אחת של ישראל באו"ם ולאויבת מספר אחת של הפלסטינים בארגון. המהלך הראשון שביצעה במסגרת תפקידה היה לבלום את מינויו של רה"מ הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, לתפקיד שליח האו"ם בלוב – והיא לא התביישה לנופף בזה.
 

בהמשך הובילה היילי שורה של מהלכים כמו הפרישה הישראלית מאונסק"ו ומהמועצה לזכויות האדם, כמו גם קיצוץ התקציבים לאונר"א והניסיון לשנות את מנדט יוניפי"ל. היא עזרה גם לגנוז את דוח האו"ם שהאשים את ישראל באפרטהייד, וגרמה בכך גם להתפטרותה של תת-מזכ"ל האו"ם האחראית לאותו דו"ח, וכמובן הובילה את המהלכים בנושא ירושלים, דוגמת ההגנה על הכרזת ירושלים של ארצות הברית, שמכירה רשמית בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל, אותה תיארה כ"מימוש רצון העם האמריקני".

 

 ניקי היילי בחדר הסגלגל

ניקי היילי בחדר הסגלגל (רויטרס )

 

נתניהו בירך את היילי והביע צער על עזיבתה, אולם לפעמים היא הייתה, כמו שראש הממשלה אמר פעם על חברי הכנסת דוד ביטן ודוד אמסלם "עוזרת לו יותר מדי". לעיתים, היילי הלכה רחוק יותר ממה שישראל רצתה ללכת. למרות זאת, מזכ"ל האו"ם ובכירים נוספים, מצטערים על עזיבתה.
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מסר אמש כי היילי תעזוב את תפקידה בסוף השנה והחמיא לה. "היא עשתה עבודה נהדרת. היא אדם נהדר ואדם מבין. היא עבדה איתנו בקמפיין ועבדנו ביחד באינטנסיביות. לפני שישה חודשים היא אמרה שאולי תסיים את תפקידה בסוף השנה הזו. היא סייעה לנו לפתור בעיות רבות כמו זו של קוריאה הצפונית, שהייתה בעיה רצינית מאוד", אמר, "אנו שמחים עבורך מצד אחד אבל מצד שני אנחנו עצובים ואולי תשובי יום אחד בתפקיד אחר. היילי הצליחה להכיר ולבצע דיאלוג עם סין ורוסיה שאוהבים אותה ומכבדים אותה. אני רוצה להגיד לך שנתגעגע אליך, עשית עבודה פנטסטית". עוד אמר טראמפ כי "מספר אנשים מעוניינים בתפקיד".

 

היילי, מצדה, אמרה כי "המדינות מכבדות את ארה"ב ויודעות שכשאנחנו אומרים משהו, אנחנו מבצעים אותו. הסנקציות על קוריאה הצפונית עבדו בצורה משמעותית, הבאנו לתשומת לב העולם שצריך לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. הנטייה האנטי-ישראלית באו"ם השתנתה - במיוחד עם ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים. אמרנו ועשינו. ארה"ב חזקה שוב ואנחנו יכולים לגרום לאמריקנים גאווה גדולה. עבדתי עם ג'ארד קושנר והוא גאון שאנשים לא מבינים את זה. עבדנו ביחד על תהליך השלום המזה"ת ואנשים לא מבינים איזו עבודה טובה הוא עשה". כמו כן אמרה כי לא תתמודד בבחירות בשנת 2020 וכי תתמוך בקמפיין הבחירה מחדש של הנשיא טראמפ. עוד אמרה כי היא מעוניינת במעט זמן פנוי וכי לא החליטה מה תעשה בעתידה. מחליפה של היילי יוכרז "תוך שבועיים-שלושה".

 

 דונלד טראמפ עם ניקי היילי בחדר הסגלגל

דונלד טראמפ עם ניקי היילי בחדר הסגלגל ( רויטרס)

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס כאמור לעזיבתה של השגרירה הפרו-ישראלית באו"ם. "אני מודה לשגרירה ניקי היילי", אמר נתניהו. "היא הובילה מאבק חסר פשרות נגד הצביעות של האו"ם ולמען האמת והצדק של מדינתנו. דרך צלחה".
 

שגרירת ארצות הברית לאו"ם נכנסה לתפקידה ימים ספורים לאחר שטראמפ הושבע לתפקידו בינואר 2017. מאז מינויה, היילי, כאמור, גינתה בחריפות פעולות והתבטאויות של האו"ם כנגד ישראל, ואף איימה שארצות הברית תשקול את המשך הסיוע הכלכלי לאו"ם אם האפליה נגד ישראל תימשך.