08.10.2018

23:42

עודכן:

אבו מאזן לא רצה את הפיגוע - מחשש ל"אביב ערבי" בגדה • פרשנות

יו"ר הרשות הפלסטינית גינה באופן חריג את הרצח של שני הישראלים באזור התעשייה בשומרון, כדי להניא את ישראל מלמנוע את פרנסתם של אלפי הפלסטינים במפעלים בהתנחלויות

המלכוד של אבו מאזן: לאחר הפיגוע שלשום (ראשון) באזור התעשייה בברקן, בו נרצחו שני ישראלים, שלטונו של אבו מאזן נמצא בסכנה.

 

אלפי פלסטינים מתפרנסים מעבודה במפעלים בשטחים. לפי מקורב לאבו מאזן, אם זה ייעצר, יהיה נגדו "אביב ערבי" בגדה המערבית - מחאות המוניות שיהיה קשה להכיל. דובר מנגנוני הביטחון הוציא הודעה לפיה הפיגוע מסכן את הרשות, ושצריך להיות שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל, מה שאכן קורה במרדף אחרי המחבל אשרף נעאלוה, תושב הרשות.

 

 זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן
 

זיו חג'בי וקים לבנגרונד-יחזקאל הנרצחים בפיגוע במפעל המחזור בברקן (באדיבות המשפחה )

 


 

הרשות לא רוצה את הפיגוע כי הוא פוגע בה. מצד אחד, הפלסטינים יודעים שאם יהיו עוד פיגועים כאלה חמאס ינצל את זה ויכניס לגדה אלימות שתערער את היציבות, ומצד שני, אבו מאזן מצטייר לא טוב בציבור הפלסטיני כאשר הוא מגנה פיגועים. בסופו של דבר, כאמור, הוא החליט שעדיף לגנות את הפיגוע.

 

נמשך המצוד אחר המחבל

 

גורם ביטחוני אמר אתמול לחדשות עשר כי תפיסת אשרף נעאלוה, המחבל שביצע את הפיגוע שבו נרצחו שני בני אדם ונפצעה אישה נוספת, היא "עניין של ימים, ולא שעות". זאת, בעוד המצוד אחריו נמשך בכפר שויכה שבאזור טול כרם ובמוקדים נוספים באזור. 

 

שאלות רבות בנוגע לפיגוע הירי ולמצוד אחר נעאלוה עוד נותרו פתוחות, וצוותי החקירה מנסים להבין כיצד הוא השיג, למשל, את רובה הקרלו ששימש לירי, איך הצליח לעבור במחסום ולהיכנס לאזור התעשייה המאובטח כשהוא חמוש, ומדוע הכריח עובד אחר לכפות את קים לבנגרונד יחזקאל באזיקונים לפני שירה בה למוות. שאלות אלה יקבלו מענה אם המחבל ייתפס בחיים, אולם ההערכה היא כי סביר יותר כי ייהרג בקרב יריות עם כוחות הביטחון לכשיתגלה מקום המסתור שלו. 

 

ההערכה היא כי נעאלוה לא ציפה לצאת מזירת הפיגוע, משרדי קבוצת "אלון", בחיים, ולכן לא בהכרח הכין מראש מקום מסתור מסודר. לפיכך, החקירה מתמקדת באנשים הקרובים אליו. 

 

 זירת פיגוע הירי בברקן
 

זירת פיגוע הירי בברקן ( דובר צה"ל)

 

 

אמש התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיגוע, והבהיר: "אנחנו נתפוס את המרצח המתועב הזה ונבוא עמו חשבון. דמם של אזרחי ישראל לא יהיה הפקר". הוא הוסיף כי "אנחנו מצטערים היום כשאנחנו נפרדים מקים יחזקאל וזיו חג'בי זכרונם לברכה, השם ייקום דמם".

 

במהלך שלשום פעל צה"ל בכפר שוויכה הסמוך לטול כרם, שממנו יצא המחבל. אחותו אף עוכבה ותוחקרה על ידי צה"ל ושב"כ. במסגרת הפעילות בוצעו מספר מעצרים בכפר. על פי ההערכות של מערכת הביטחון, המחבל בן ה-23 מסתתר באזור שבו ביצע את הפיגוע.

 

כמו כן, ההנחה היא שמדובר במחבל בודד, כלומר אין סביבו תשתית שמסייעת לו להימלט, והוא מנסה להסתתר באחד הכפרים הפלסטיניים באזור, או באחת הוואדיות. במערכת הביטחון מבינים שהמפתח ללכידתו טמון במודיעין איכותי, ולכן כוחות צה"ל מציפים את השטח ביחידות מיוחדות ובלוחמים.