BETA

04.10.2018

17:55

תגבור הכוחות בדרום: צה"ל אותת לחמאס – מאסנו במהומות • פרשנות

עיבוי העוטף בכוחות מיוחדים ובצלפים הוא מסר לעזה כי ישראל לא תסכים להמשך ההתפרעויות על הגדר. כעת, חוזרים למצב שהיה טרם ההסדרה • ליברמן ואיזנקוט קיימו הערכת מצב

העובדה כי צה"ל החליט היום (חמישי) על תגבור אזור עוטף עזה בכוחות מיוחדים, בצלפים ובלוחמי כיפת ברזל, אינה מראה כי אנחנו בדרך לסבב לחימה. מדובר באיתות של ישראל לחמאס כי היא מאסה בהתפרעויות היום-יומיות שמתרחשות על גדר הרצועה על ידי הפלסטינים.

 

ההבנה שהתקבלה היום בהערכת המצב של הרמטכ"ל היא שחמאס מעוניין להגביר את גובה הלהבות, ולכן ההיערכות הזו והמסר לחמאס הכרחיים. בצה"ל נערכים למהומות שצפויות מחר, אליהן עשויים להגיע על פי ההערכות כ-20 אלף אנשים, ומקווים להימנע מהרוגים על הגדר. עם זאת, נראה כי המצב בדרום מתחמם וכי ישראל חזרה לנקודה שבה הייתה לפני ההסדרה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 השריפה במושב ברכיה
 

השריפה במושב ברכיה (דוברות המשטרה)

 

 

שר הביטחון בהערכת מצב: לשמור על דריכות מקסימלית

 

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים אחר הצהריים הערכת מצב בנושא המתיחות בדרום יחד עם הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. ליברמן הנחה את צה"ל "לשמור על דריכות מקסימלית".

 

בד בבד, הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי קיימה הערב מצעד צבאי בעזה. זאת, כדי להביע אמון במזכ"ל הארגון החדש, זיאד נחאלה.

 

בעקבות שריפה שפרצה קודם לכן סמוך למושב ברכיה שבמועצה האזורית חוף אשקלון, פונה קו הבתים הראשון במקום. לאחר זמן מה, הורשו התושבים לחזור אל בתיהם. טרם התברר אם האש פרצה כתוצאה מבלון תבערה.

 

 מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה
 

מפגינים עזתיים לחופי צפון עזה (חדשות עזה)

 

 

נתניהו: "חמאס טועה אם הוא חושב שיוכל לתקוף אותנו"

 

ראש הממשלה התייחס היום למתיחות בדרום, ואמר כי "המצב בעזה מתחלק לשניים. קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני - שאבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים חמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל". הדברים נאמרו במסיבת העיתונאים שערך יחד עם קנצרלית גרמניה אנגלה מרקל.

 

"אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה", תקף ראש הממשלה, "כולל עכשיו, כולל היום. היום אני יכול להגיד שגם המדינות התורמות מוקיעות אותו על כך, ובצדק". "היתרון של השלטון באיראן הוא הקירוב שנוצר בין ישראל למדינות ערב. הקשרים האלה הם תקווה גדולה, כי הם סוללים את הדרך לשלום בין ישראל למדינות ערב ולהשיג שלום עם הפלסטינים אם הם יחליטו לקבל את השלום, במקום לדחוק את ישראל לפינה בלתי אפשרית", אמר נתניהו אך סייג: "צר לי לומר שאנו לא רואים את העמדה הזו מצד הרשות הפלסטינית ואני חושב שמדינות שונות צריכות לומר להם - 'חדלו ממה שאתם עושים, במיוחד המצור על עזה'".

 

"מנגד, אם חמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא עושה טעות גדולה מאוד", הזהיר ראש הממשלה. "התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד. אני מקווה שאפשר להפסיק את החנק הזה, אבל אני גם מבהיר שישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה".

 

נתניהו ומרקל לפני מסע"ת במלון המלך דוד
 

נתניהו ומרקל לפני מסע"ת במלון המלך דוד (רויטרס)

 

 

לאחר הערכת מצב: צה"ל החליט על תגבור כוחות

 

כזכור, הבוקר הוחלט כי צה"ל יתגבר את כוחותיו במרחב הדרומי בימים הקרובים. בין היתר מדובר גם בתגבור מערך סוללות כיפת ברזל, כך הוחלט בתום הערכת המצב שקיים ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, ובהשתתפות בכירים בצה"ל ובשב"כ. הצעד מגיע במסגרת המאמצים הביטחוניים למנוע חדירה לישראל במרחב גדר המערכת ברצועת עזה. מצה"ל נמסר כי "צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה".
 

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, התייחס לתגבור כוחות צה"ל בדרום ומסר: "תגבור כוחות צה"ל בגבול הרצועה הוא צעד נכון בכיוון הנכון. יש להפסיק את חדירות הגבול היומיומיות של חוליות חמאס לישראל ואת זריקת מטעני הנפץ על כוחותינו. היערכות כזו יש בה דווקא כדי לצמצם את הסבירות לעימות".

 

במקביל, גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, פנה במכתב לתושבים: "תושבים יקרים, צה"ל מצליח בנחישות רבה להכיל את האירועים בסמיכות לגדר אך בכל זאת ישנה השפעה של האירועים על ישובינו ועל שגרת חיינו. מדי יום וערב אנו חשופים להדי פיצוצים, לבלוני תבערה שממשיכים להישלח לשטחנו ולעשן סמיך וחריף כתוצאה משריפות הצמיגים בסמיכות לגבול... מזה תקופה שאנו סופגים את האירועים ומכילים אותם אך עליית המדרגה באירועים והשפעתה על ישובינו אינן ניתנות להכלה".

 

שתי שריפות פרצו מאז שעות הבוקר בעוטף עזה. השריפה באזור ניר עם פרצה כתוצאה מבלון תבערה. השריפה הנוספת פרצה כתוצאה מעפיפון תבערה. אתמול פרצו חמש שריפות בעוטף, מתוכן ארבע כתוצאה מנחיתת בלון תבערה ואחת כתוצאה מעפיפון תבערה. במקביל, אותר בלון תבערה שנחת סמוך לקיבוץ סעד, בכניסה לבית מגורים, שלא גרם לשריפה.

 

אתמול מסר משרד הבריאות בעזה כי אחמד סמיר אבו חבל, פלסטיני כבן 15 מרצועת עזה, נהרג מירי צה"ל שפגע בראשו, במהלך ההפגנה שנערכה בסמוך למחסום ארז. בד בבד, סוכנויות הידיעות הפלסטיניות דיווחו על 24 פצועים בדרגות פציעה שונות כתוצאה מירי של צה"ל ומשאיפת עשן בהפגנה.