BETA

23.09.2018

21:37

עודכן:

דאע"ש פרסם סרטון: "מבצעי הפיגוע באיראן בדרך לזירה"

ארגון המדינה האסלאמית, שכבר אתמול קיבל אחריות על התקיפה, פרסם סרטון שבו נראים לכאורה שלושת מבצעי הפיגוע בדרכם למחוז אחוואז. איראן הכריזה על יום אבל לאומי

הפיגוע באיראן: ארגון המדינה האסלאמית, שקיבל כבר אתמול אחריות על המתקפה בדרום איראן שבה נהרגו 29 בני אדם, פרסם אמש (ראשון) סרטון שבו נראים לכאורה שלושת מבצעי הפיגוע ברכב בדרכם למחוז אהוואז, שם בוצעה התקיפה, כשהם מודיעים כי בכוונתם לפגוע בחיילי משמרות המהפכה האיראניים. הסרטון פורסם על ידי סוכנות הידיעות של הארגון "עמאק".

 

עם זאת לא ברור עדיין אם הארגון אכן עומד מאחורי הפיגוע. שלשום טען ארגון מקומי ערבי כי אנשיו הם שביצעו את התקיפה, ובאיראן ממשיכים לטעון גם הערב כי ארצות הברית ובעלות בריתה באזור הן שעומדות מאחוריו. בתוך כך, באיראן הוכרז על יום אבל לאומי שיצויין מחר.

 

מנגד, ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית לאו"ם, טענה אתמול כי מדינתה לא הייתה מעורבת בפיגוע הירי במצעד הצבאי. "ארצות הברית תמיד גינתה פיגועי טרור. רוחאני צריך להביט בקרבתו כדי להבין מהיכן מגיעים המפגעים. העם האיראני מוחה. כל התקציב הולך לצבא. הוא יכול להאשים את ארצות הברית כמה שירצה. הדבר שהוא צריך לעשות זה להסתכל במראה", אמרה היילי בריאיון ל-CNN. אתמול, יש לציין, הצהיר רודי ג'וליאני, מקורבו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ,  כי הממשל באיראן ייפול. "אני לא יודע מתי נפיל אותם. זה יכול לקרות בתוך מספר ימים, חודשים או שנים אבל זה יקרה. הם ייפלו. לאנשים באיראן נמאס".

 

בהמשך, טען שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות כי בניגוד לטענה האיראנית, מדינתו לא הייתה מעורבת בפיגוע. "עמדתנו בנוגע לטרור ולאלימות ברורה והאשמות טהראן אינן מבוססות", כתב בטוויטר.

 

 פיגוע הירי בדרום איראן
 

פיגוע הירי בדרום איראן (חדשות עשר )

 

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס מוקדם יותר אתמול לפיגוע הירי והאשים את ארה"ב ומדינות המפרץ. "הקבוצה שמאחורי המתקפה מומנה וחומשה על ידי מדינות במפרץ, ארה"ב מספקת משאבים למדינות שביצעו את הפשעים הללו", אמר רוחאני. "ארה"ב מתנהגת בבריונות, היא מאמינה שלמי שיש כוח יש רשות להתנהג ברחבי העולם כפי העולה על רוחו. הם מנסים לגרום לחוסר ביטחון באיראן, אך הם ייכשלו". עוד אמר הנשיא האיראני כי מדינתו תגיב לפעולה בהתאם לחוק ולאינטרס הלאומי שלה.

 

בתוך כך, טהראן זימנה אתמול בלילה את שגרירי בריטניה, הולנד ודנמרק בעקבות אירוע הירי. דובר משרד החוץ האיראני אמר כי "בלתי מתקבל שהארגונים האלה אינם מוכרים כארגוני טרור על ידי האיחוד האירופי, רק בגלל שלא ביצעו פיגועים באירופה".

 

דובר הצבא האיראני אמר כי היורים בפיגוע בדרום המדינה אומנו בשתי מדינות במפרץ וכי היו להם קשרים לארה"ב ולישראל, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית IRNA. "הטרוריסטים האלה לא שייכים לדאע"ש או לקבוצות המתנגדות לשלטון האסלאמי באיראן, אך הם קשורים לאמריקה למוסד", אמר אבולפאזל שקארצ'י. עוד דווח כי שלושה מהיורים חוסלו, וכי הרביעי נעצר.

 

סוכנות הידיעות ציטטה את דבריו של בכיר במשמרות המהפכה, יחיא ראחים ספאבי, שחייליה היו בין ההרוגים בפיגוע: "שהאויבים לא יחשבו שהם ישיגו כבוד כתוצאה מהפעולה הזאת. העם האיראני והכוחות החמושים יגיבו לכך".

 

קהל בורח בזמן פיגוע הירי בדרום איראן
 

קהל בורח בזמן פיגוע הירי בדרום איראן (חדשות עשר )

 

 

29 נהרגו וכ-60 נפצעו בפיגוע ירי במצעד צבאי שנערך שלשום בעיר אהוואז שבדרום איראן, בה ישנו מיעוט ערבי סוני המתנגד לשלטון השיעי. חמישה יורים פתחו באש לעבר היציע, בו ישבו בכירים שצפו במצעד שנערך לכבוד יום השנה למחלמת איראן-עיראק. עוד דווח כי ארגון בדלני בדרום המדינה קיבל אחריות לפיגוע. משמרות המהפכה הודיעו כי רוב ההרוגים שייכים אליהם. "הארגון הבדלני הכופר שנטל אחריות כבר ביצע פיגועים כאלה בעבר. כוחות הביטחון יחסלו את הטרור", נמסר ממשמרות המהפכה.