14.09.2018

08:16

עודכן:

בווידאו: דיוויד קיז מודיע על יציאה לחופשה

עיתונאי אמריקני: הזהרתי את שגריר ישראל שקיז מסוכן לנשים

בצל הפרסום בחדשות עשר על עדויות שתי נשים נגד דובר רה"מ לתקשורת הזרה, ברט סטפנס אמר ל"ניו יורק טיימס" כי דרמר ידע על מעשיו, וכי קרא לקיז "בושה עבור המין הגברי"

הסתבכות דובר רה"מ: העיתונאי האמריקני ברט סטפנס טען היום (שישי) כי בנובמבר 2016 יצר קשר עם שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, והזהיר אותו כי דיוויד קיז, ששימש כבר אז כדובר ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקשורת הזרה, מהווה סכנה עבור נשים שעובדות במשרדי הממשלה בישראל. סטפנס אמר את הדברים ל"ניו יורק טיימס".

 

דרמר היה הגורם המרכזי שדחף למינוי של קיז לתפקיד בלשכת רה"מ. כמו כן, הוא נחשב ליועץ המקורב ביותר לנתניהו, לכן סביר להניח כי רה"מ קיבל את המסר וידע על המוניטין של קיז בזמן אמת.

 

סטפנס הוא בעל טור בכיר ב"ניו יורק טיימס" ושימש בשנת 2016 כסגן עורך הדעות של ה"וול סטריט ג'ורנל". לדבריו, כבר בנובמבר 2013 אסר על קיז להיכנס למשרדי המדור לאחר שכמה עובדות התלוננו שקיז הטריד אותן. סטפנס סיפר כי התעמת עם קיז, נזף בו ואמר לו שהוא "בושה עבור המין הגברי" ו"בושה עבור יהודי". בעקבות שיחת הנזיפה שלח קיז הודעת דואר אלקטרוני לכמה עובדות במגזין בהן התנצל על התנהגותו.

 

 

 
 

 

 

 דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה
 

דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת זרה (חדשות עשר)

 

 

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) התייחסה לדבריו של סטפנס, ואמרה: "בכל העולם הטרדות מיניות מטופלות בחומרה ומטרידנים מסיימים קריירות בבושת פנים. אבל כרגיל, כשזה בלשכת נתניהו - הכל מותר. ראש ממשלה עם אפס ערכים ואפס מוסר זה לא דבר שישראל יכולה להרשות לעצמה".

 

אתמול הודיע קיז כי הוא יוצא לחופשה על מנת לנקות את שמו. "לאור ההאשמות הכוזבות והמסולפות נגדי וכדי לא להסיח את הדעת מהעבודה החשובה של ראש הממשלה, ביקשתי לקחת פסק זמן כדי לנקות את שמי. אני בטוח לחלוטין שהאמת תצא לאור", מסר קיז. את ההודעה על רצונו בהפסקה הודיע קיז ל‏ראש הממשלה נתניהו בזמן שיחה שנערכה היום.

 

באתר "Time of Israel" דווח אמש כי החלטתו של קיז להשעות עצמו הגיעה לאחר שבאתר ביקשו את תגובתו על טענה שהטריד אישה, עולה חדשה מצפון אמריקה, לאחר שנכנס לתפקידו בלשכת ראש הממשלה.

 

ביום רביעי פורסם בחדשות עשר כי שתי נשים שעבדו בשנת 2013 במכון המחקר "The Foundation for the Defense of Democracy" (הקרן להגנת הדמוקרטיה) בוושינגטון התלוננו בפני הממונים עליהן כי קיז הטריד אותן, כך לפי מקור שמעורה בפרשה. לאחר הפרסום נטען באתר האינטרנט "Time of Israel" כי עשר נשים נוספות דיווחו על התנהגות בלתי ראויה מצד קיז.

 

יש לציין כי בעת האירועים קיז לא שימש בתפקיד בלשכת ראש הממשלה אלא עבד בארגון הסברה שהקים בארצות הברית. לביקורים במכון המחקר הגיע קיז במסגרת תפקידו. לדברי המקור בזמן הביקורים במכון, קיז, כך לפי הטענה, היה ניגש לנשים שעבדו בו ויצר עמן קשר באגרסיביות רבה "שנעה בין חיזור אגרסיבי מאוד ולא נאות לבין הטרדה של ממש".

 

 שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר
 

שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר (רויטרס)

 

 

גורמים שמעורים באירועים מספרים כי בעקבות התלונות, מנהלי המכון התערבו על מנת להפסיק את ההטרדות ולהביא לסיום העניין. גורמים במכון המחקר סירבו להתייחס לדברים. קיז מסר בתגובה: "כל ההאשמות האלה מטעות באופן עמוק ורבות מהן שקריות באופן מוחלט".

 

הדברים מגיעים בצל טענות נוספות מצד 13 נשים, אחת מהן, ג'וליה סלסאר, המתמודדת על מועמדות מטעם המפלגה הדמוקרטית בבחירות המקומיות בניו יורק. בשיחה לציטוט וייחוס שקיימה לפני שנתיים עם כתב חדשות עשר ברק רביד היא תיארה את שאירע: "הוא הסיר את הבגדים ואני נשארתי לבושה. הוא לקח את היד שלי והניח אותה על המפשעה שלו. הוא ניסה לשכנע אותי לבצע בו מין אוראלי. בשלב מסוים הוא אמר לי 'תוכלי לעזוב אחרי שתעשי זאת (מין אוראלי. ב"ר)... אמרתי כמה פעמים 'לא' אבל הוא הוריד לי את הראש בכוח. עשיתי זאת. בכיתי תוך כדי. שתי דקות אחרי שהוא גמר הלכתי. הוא אפילו לא ליווה אותי לדלת". יש לציין כי בעבר, קיז לא הכחיש את המפגש אך טען כי לא כפה על סלסאר דבר.

 

הפוליטיקאית האמריקנית ג'וליה סלזר
 

הפוליטיקאית האמריקנית ג'וליה סלזר ( Getty Images)

 

 

העיתונאית שיינדי רייס, כתבת "וול סטריט ג'ורנל", טענה ביום רביעי כי גם לה היה "מפגש נורא" עם קיז והבהירה כי היא "מאמינה ב-100%" לסלסאר. בסדרת ציוצים שפרסמה בחשבון הטוויטר שלה, כתבה רייס כי "האיש לא הבין את משמעות המילה 'לא'. זה לא שינה כמה פעמים אמרתי לו 'לא', הוא לא הפסיק לנסות ולכפות עצמו עליי". לדבריה, "הצלחתי להתחמק במהירות וזה היה רגע קצר ומאוד לא נעים, אבל ידעתי כשהלכתי משם שנתקלתי בטורף". היא הוסיפה כי "בשיחות לאחר מכן, גיליתי שהיחס הלא ראוי שלו כלפי נשים היה סוד גלוי". רייס עוד הבהירה כי המקרה אירע לפני שקיז נכנס לתפקידו כדוברו של נתניהו, אולם לא ציינה מועד ספציפי. 

 

סלסאר נחשפה ביום שלישי בשמה, כשנתיים לאחר שסיפורה הובא בגלי צה"ל בעילום שם. זאת, לטענתה, כיוון שיש גורמים שהתכוונו לפרסם את שמה ללא רצונה. בחשבון הטוויטר שלה כתבה סלסאר אמש כי "דיברתי עם עיתונאים נוספים שחקרו את ההאשמות נגד קיז אבל מעולם לא סיפרתי על כך עד היום". עוד הוסיפה כי "ישנה סיבה לכך שנשים לא מספרות על תקיפה מינית מיד לאחר הטראומה", וציינה כי היא "מקווה שהסיפור שלה ישפיע על נשים אחרות".