12.09.2018

23:04

עודכן:

הסופה נחלשה, אך עדיין מסכנת חיים: דיווח מאזור הפגיעה הצפוי

הוריקן פלורנס נחלש לדרגה 3, והוא נע לכיוון ארה"ב עם רוחות של 200 קמ"ש. במקביל, גם במדינת ג'ורג'יה הוכרז מצב חירום לאחר שמסלול הסופה השתנה • שליח חדשות עשר מדווח

ארה"ב מתכוננת לפגיעה: הוריקן פלורנס, שצפוי להכות ביבשת מחר בערב (שעון ארה"ב) נחלש לדרגה 3 כשעוצמת הרוחות שנמדדת היא כ-200 ק"מ לשעה. עם זאת, מהמרכז הלאומי להוריקנים נמסר כי "למרות ההיחלשות ההוריקן עתיד להוות סכנה ממשית כשיגיע סמוך לחופי ארה"ב", ולראיה במדינת ג'ורג'יה הוכרז מצב חירום, לאחר שהוערך כי הסופה צפויה להדרים ולפגוע במדינה.

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פנה בטוויטר לתושבי המדינה וקרא להם להיערך לפגיעה הצפויה של הסופה שלפי FEMA, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום בארצות הברית, תעניק לחופי קרוליינה "נוק אאוט של מייק טייסון". בתוך כך, סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, ביטל ביקור מתוכנן בג'ורג'יה עקב התחזיות המצביעות על פגיעה אפשרית של הסופה במדינה. 

 

 

מושל קרוליינה הצפונית רוי קופר העריך כי עשרות אלפי בתים ובתי עסקים יוצפו במדינתו בעקבות פגיעת ההוריקן. למעלה ממיליון בני אדם פונו מווירג'יניה ומקרוליינה הצפונית והדרומית בזמן שבתי ספר ומפעלים נסגרו. לפחות מיליון בני אדם צפויים להיות מנותקים מחשמל בעקבות הסופה וההערכה היא כי יעברו שבועות עד שיחוברו מחדש. "אנחנו מוכנים. אנחנו התפנינו. אנו מקשיבים להנחיות של הממשל", סיפר לחדשות עשר דביר פרץ, ישראלי המתגורר בקרוליינה הצפונית.

 

 

 

 

 

בתקשורת האמריקנית הצביעו מוקדם יותר על הסיבות לחשש הגדול שעוטף את היבשת בימים האחרונים. כך למשל, מצביעים על העובדה שההוריקן התחזק מדרגה 2 לדרגה 4 בתוך שעות ספורות. החשש מתעצם כשמבינים שהוריקן פלורנס עלול להתעצם עוד יותר ככל שתתקרב לחוף.

 

 הכנות להוריקן פלורנס בארה"ב
 

הכנות להוריקן פלורנס בארה"ב ( רויטרס)

 

 

עם זאת, הסכנה הגדולה ביותר שנשקפת מפלורנס, לפי מומחים בתחום היא דווקא עליית מפלס הים שמגיעה בתצורת "חומת מים" - קיר מים בגובה כמה מטרים. "'חומת מים' היא בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר להרוג הכי הרבה אנשים ולגרום להרס הרב ביותר", אמר מנהל ב-FEMA. "חומת המים" של פלורנס צפויה להיות גל בגובה של 6 מטרים. לצורך העניין, במרכז הלאומי להוריקנים טוענים כי כל "חומת מים" מעל גובה של 3.65 מ' נחשבת ל"מסכנת חיים".

 

כמו כן, פלורנס גם מעלה את החשש מהצפות בשטחים פנימיים של ארצות הברית ולא רק בערי החוף. פלורנס צפוי להיחלש לאחר שיגיע ליבשה וככל שהוריקן מתקשה לזוז - כך יורד גשם באותו המקום. "הסופה הזו היא איום על כל המדינות המעורבות", אומרים ב-FEMA. הבעיה היא שחלק נרחב מקרוליינה הצפונית וקרוליינה הדרומית כבר מוצף ולכן האדמה לא יכולה לספוג מים נוספים. "שטפונות פנים-יבשתיים יהיו סיכון גדול ודבר שאנשים, גם אלה שלא נמצאים קרוב לחוף, צריכים להיות מודאגים לגביו", אמר ברנדון מילר, מטאורולוג ברשת CNN.

 

 צילום של הוריקן פלורנס מתחנת החלל
 

צילום של הוריקן פלורנס מתחנת החלל (טוויטר - @astro_ricky )

 

 

נוסף לכך, פלורנס צפוי לפגוע באנשים שלא רגילים להתמודד עם סופות כאלה. בארצות הברית מצביעים על כך שחלק נכבד מתושבי קרוליינה הצפונית וקרוליינה הדרומית כלל לא היו באזור כשהיכתה בו סופת ההוריקן הגדולה הקודמת ולכן לא יידעו מה לעשות כשההוריקן האימתני יגיע ליבשת.

 

כאמור, הסופה צפויה לפגוע בקו החוף של קרוליינה הצפונית והדרומית מחר בערב. לאחר מכן היא תיחלש במהירות, תחילה לסופה טרופית ולקראת שבת לרמת סערה רגילה. המודלים המטאורולוגיים צופים כמות גשם של מעל 500 מ"מ בכמה שעות. לשם השוואה, זו כמות הגשם שיורדת בתל אביב בשנה שלמה. על פי הנתונים החזויים, זו עשויה להיות הסופה העוצמתית ביותר זה עשרות שנים שפוגעת בחופי קרוליינה.