12.09.2018

16:46

"חומות מים" וחוסר ניסיון של התושבים: מדוע פלורנס כה מסוכן?

בקרוליינה הצפונית והדרומית מתכוננים לפגיעת הסופה העוצמתית ביותר זה עשורים. עליית מפלס המים עלולה לגרום לקיר "מסכן חיים" בגובה של 6 מטרים • אלה הסכנות הצפויות

ארצות הברית מתכוננת להגעת הוריקן פלורנס לחופיה ובתקשורת האמריקנית מצביעים על הסיבות לחשש הגדול שעוטף את היבשת בימים האחרונים. כך למשל, מצביעים על העובדה שההוריקן התחזק מדרגה 2 לדרגה 4 בתוך שעות ספורות. החשש מתעצם כשמבינים שהוריקן פלורנס עלול להתעצם עוד יותר ככל שתתקרב לחוף.

 

עם זאת, הסכנה הגדולה ביותר שנשקפת מפלורנס, לפי מומחים בתחום היא דווקא עליית מפלס הים שמגיעה בתצורת "חומת מים" - קיר מים בגובה כמה מטרים. "'חומת מים' היא בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר להרוג הכי הרבה אנשים ולגרום להרס הרב ביותר", אמר מנהל ב-FEMA, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום בארצות הברית. "חומת המים" של פלורנס צפויה להיות גל בגובה של 6 מטרים. לצורך העניין, במרכז הלאומי להוריקנים טוענים כי כל "חומת מים" מעל גובה של 3.65 מ' נחשבת ל"מסכנת חיים".

 

בווידאו: סופות ההוריקן החזקות שהכו בארה"ב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כמו כן, פלורנס גם מעלה את החשש מהצפות בשטחים פנימיים של ארצות הברית ולא רק בערי החוף. פלורנס צפוי להיחלש לאחר שיגיע ליבשה וככל שהוריקן מתקשה לזוז - כך יורד גשם באותו המקום. "הסופה הזו היא איום על כל המדינות המעורבות", אומרים ב-FEMA. הבעיה היא שחלק נרחב מקרוליינה הצפונית וקרוליינה הדרומית כבר מוצף ולכן האדמה לא יכולה לספוג מים נוספים. "שטפונות פנים-יבשתיים יהיו סיכון גדול ודבר שאנשים, גם אלה שלא נמצאים קרוב לחוף, צריכים להיות מודאגים לגביו", אמר ברנדון מילר, מטאורולוג ברשת CNN.

 

 

נוסף לכך, פלורנס צפוי לפגוע באנשים שלא רגילים להתמודד עם סופות כאלה. בארצות הברית מצביעים על כך שחלק נכבד מתושבי קרוליינה הצפונית וקרוליינה הדרומית כלל לא היו באזור כשהיכתה בו סופת ההוריקן הגדולה הקודמת ולכן לא יידעו מה לעשות כשההוריקן האימתני יגיע ליבשת.

 

 

הסופה, בעלת רוחות של 200 קמ"ש, צפויה לפגוע בקו החוף של קרוליינה הצפונית והדרומית מחר בערב (שעון ארה"ב). לאחר מכן היא תיחלש במהירות, תחילה לסופה טרופית ולקראת שבת לרמת סערה רגילה. המודלים המטאורולוגיים צופים כמות גשם של מעל 500 מ"מ בכמה שעות. לשם השוואה, זו כמות הגשם שיורדת בתל אביב בשנה שלמה. על פי הנתונים החזויים, זו עשויה להיות הסופה העוצמתית ביותר זה עשרות שנים שפוגעת בחופי קרוליינה.

 

מלבד מצב החירום בקרוליינות, הוכרז על מצב חירום בווירג'יניה, בוושינגטון הבירה ובמרילנד. היום צייץ הנשיא טראמפ כי נראה שהסופה מתקדמת מעט דרומה מהצפוי, וקרא לתושבים במדינת ג'ורג'יה להיערך בהתאם.

 

Hurricane Florence may now be dipping a bit south and hitting a portion of the Great State of Georgia. Be ready, be prepared!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12 בספטמבר 2018

 

 הכנות להוריקן פלורנס בארה"ב
 

הכנות להוריקן פלורנס בארה"ב (רויטרס)

 

 

 תושבי החוף המזרחי בארה"ב מתכוננים להוריקן "פלורנס"
 

תושבי החוף המזרחי בארה"ב מתכוננים להוריקן "פלורנס" (רויטרס)