BETA

11.09.2018

11:28

עודכן:

"צוות הנציגות הפלסטינית בוושינגטון קיבל חודש להתפנות מהמקום"

השגריר הפלסטיני בבירת ארה"ב אמר לסוכנות הידיעות "AP" כי ההחלטה האמריקנית לא תרתיע את עמו מהשאיפה לכינון מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים

סגירת נציגות אש"ף בוושינגטון: השגריר הפלסטיני בבירה האמריקנית אמר הבוקר (שלישי) כי ניתן לה חודש אחד לעזוב את ארצות הברית, זאת בהמשך להודעת ממשל טראמפ אמש לפיה הנציגות תיסגר. חוסאם זומלוט אמר את הדברים לסוכנות הידיעות "AP".

 

לדברי זומלוט, ההחלטה לא תרתיע את עמו מהשאיפה לכינון מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. "איבדנו את הממשל האמריקני אבל הרווחנו את זכויות עמנו", הוסיף. יש לציין כי זומלוט לא נמצא בעיר מזה כמה חודשים, לאחר שהוחזר לרמאללה כמחאה על מדיניות ממשל טראמפ נגד הפלסטינים, ובמרכזה העברת השגרירות בישראל לירושלים חרף ההתנגדות הפלסטינית למהלך השנוי במחלוקת.

 

נוסף על כך, ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), התייחס להחלטה האמריקנית: "מדובר במסע נקמה של טראמפ נגד העם הפלסטיני והנהגתו לאחר שהביעו את סירובם המוחלט לדון ברעיונות ההזויים שלו, במה שקרוי 'דיל המאה' וניתוק היחסים איתו אחרי העברת השגרירות לירושלים". טיבי אמר את הדברים בכינוס שרי החוץ הערביים של הליגה הערבית הנערך בקהיר, בירת מצרים.

 

"ההחלטה הזאת מתווספת להחלטה לחנוק את בתי החולים הפלסטיניים בירושלים המזרחית והניסיון הנואל לסגור את אונר"א", אמר טיבי. עוד הוסיף כי "אף החלטה לא תכריע את העם הפלסטיני והנהגתו ולא תעלים את הפליטים או תשנה את העובדה כי ירושלים המזרחית היא שטח כבוש". טיבי התייחס באופן ישיר לנשיא טראמפ, ואמר: "המנטליות של סוחר לא ממולח נכשלה פעם אחר פעם וגרמה לכך שארה"ב איבדה את מעמדה כמתווכת בתהליך המדיני והסתפקה בטקסים המשיחיים של השגריר פרידמן ובציוצים הימניים של גרינבלט".

 

 

 

 ג'ון בולטון, היועץ טראמפ לביטחון לאומי
 

ג'ון בולטון, היועץ טראמפ לביטחון לאומי ( רויטרס)

 

 

הליגה הערבית פרסמה היום גינוי בנוגע לסגירת הנציגות: "מדובר בפרק נוסף מתוך סדרה של מהלכים אמריקניים שמקפחים את הפלסטיניים. מאז ההכרזה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, ארה"ב חושפת כיצד היא מצדדת באופן מלא באג'נדה הישראלית. המגמה הזו משקפת קריאה לא נכונה של המצב הקיים".

 

מזכ"ל הארגון אחמד אבו אל-רייט הוסיף: "אם ירושלים תורד משולחן המשא ומתן, אז המשמעות היא שאין לנו כל סיבה לערוך משא ומתן. הסוגיה הפלסטינית עדה כיום להתקפה אכזרית, האמריקנים רוצים לרוקן את הסוגיה הפלסטינית מהתוכן שלה".

 

מזכ"ל אש"ף סאיב עריקאת אמר הבוקר כי "המהלכים שמבצעת ארה"ב נגד העם הפלסטיני, ביניהם סגירת משרדי אש"ף, הם מהלכים שמבודדים אותה מבחינה בינ"ל והופכת אותה לגורם שאינו כשיר להיות מתווך בתהליך השלום". עריקאת אמר דברים אלה במסיבת עיתונאים שערך ברמאללה.

 

היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, אמר אמש כי פניית הפלסטינים לבית הדין הבין לאומי בהאג היא שדירבנה את ההחלטה לסגור את הנציגות: "ממשל טראמפ לא יותיר את הנציגות פתוחה כל עוד הפלסטינים מסרבים לנקוט בצעדים לפתיחה במשא ומתן ישיר ומשמעותי עם ישראל. ארצות הברית תומכת בתהליך שלום ישיר ולא נרשה לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפגוע בזכותה של ישראל להגנה עצמית", אמר בנאום שנשא בכנס וושינגטון.

 

זמן קצר לפני שבולטון נשא את הנאום, הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית על סגירת הנציגות הפלסטינית "לאחר בדיקה מדוקדקת" בנושא. זאת, לאחר דיווחים בנושא בתקשורת האמריקנית ותגובות נזעמות מצד הנהגת הרשות הפלסטינית.

 

דוברת מחלקת המדינה, הת'ר נוארט, מסרה כי "אפשרנו למשרד אש"ף לנהל פעולות שתומכות במטרה של השגנת שלום בר-קיימא וכולל בין הישראלים לפלסטינים, מאז נובמבר 2017, אז פג תוקפו של האישור הקודם שניתן". עם זאת, לדבריה, "אש"ף לא קידום צעדים לחידוש משא ומתן משמעותי עם ישראל".

 

"להפך, הפלסטינים גינו את תוכנית השלום האמריקנית עוד לפני שראו אותה, וסירבו לקיים דיונים עם הממשל האמריקני בנוגע למאמצי השלום ובאופן כללי", הבהירה נוארט. בסיכום ההודעה, נטען כי "ארה"ב ממשיכה להאמין כי מו"מ ישיר בין הצדדים הוא הדרך היחידה להתקדם". לדברי נוארט, "אסור שהפעולה הזאת תנוצל על ידי אלה שרוצים להסיט את הדיון מקידום הצורך בהגעה להסכם שלום". היא הבהירה כי למרות ההחלטה, "אנחנו לא נסוגים מהמאמצים שלנו לקדם את תכנית השלום".

 

דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו-רודיינה, הגיב להודעה ומסר כי "הדבקות בירושלים והשמירה עליה ועל עקרונות העם הפלסטיני, ובהם ירושלים עצמה וסוגיית הפליטים, חשובות מהקשר עם ארה"ב". הוא הוסיף כי החלטת ארה"ב לסגור את הנציגות בוושינגטון לא תשנה את עמדת הפלסטינים, הדוגלים לדבריו בשמירה על המקומות הקדושים להם ומחויבות להחלטות בין-לאומיות בנושא ולהחלטות הליגה ערבית.