09.09.2018

11:19

אלוף פיקוד דרום על עזה: שקט מוחלט - לא בעשור הקרוב

הרצי הלוי אמר ברדיו דרום כי הוא בעד "לשפר המציאות ברצועה מבלי לחזק את חמאס" וטען כי כיבוש עזה לא יועיל • דיווח: חמאס שואף לסיים את המצור מבלי להיגרר למלחמה

ההסכם עם חמאס: אלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, אמר היום (שישי) בנוגע למתיחות בדרום כי "אני לא חושב שנכון שנאמר, לא בעשור הקרוב וגם לא יותר מזה אם אני מסתכן בהערכה ארוכת טווח, שנראה שקט מוחלט, או חוסר ניסיון לאתגר אותנו". הדברים נאמרו בריאיון לרדיו דרום.

 

"אני חושב שלא נכון שנשלה את עצמנו, יש כאן מקום רוחש טרור, בונה יכולות", הוסיף הלוי, "אנחנו חזקים ממנו בסדרי גודל, אך הוא מפעם לפעם ינסה אותנו". עוד אמר האלוף כי אינו רואה כיצד כיבוש עזה ישפר את המצב הביטחוני. "אם נידרש, אנחנו יודעים לעשות. אבל אני לא בטוח שזה יהיה הדבר הראשון שיהיה נכון להפעיל", הוסיף מפקד פיקוד דרום.

 

נוסף על כך, הביע הלוי תמיכה בבניית נמל בעזה. "אני בעד לעשות כל דבר על מנת לשפר את המציאות האזרחית בעזה - בתנאי שהוא לא מחזק את כוחו של חמאס ושהוא משאיר את המציאות הביטחונית של אזרחי ישראל ותושבי הדרום לפחות טובה כפי שהיא היום", אמר הלוי, "אם יהיה נמל שיכניס רק סחורות שישמשו את האזרחים בעזה, ולא יאשר הכנסה שיעצימו את כוחו של חמאס, זה יהיה נכון לעשות את זה. זה גם יוריד את מפלס העוינות".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 הפגנות בעזה
 

הפגנות בעזה (צילום: פלסטיני)

 

 

אלוף פיקוד דרום דיבר גם על מוכנות הצבא למלחמה. "צה"ל ערוך ומוכן היטב. אני חושב שהאויבים שלנו גם בצפון וגם בדרום יתאמצו מאד לא להגיע איתנו לעימות בגלל כוחו של צה"ל וכוחה של מדינת ישראל", אמר הלוי, "ועדיין, צה"ל ידע להתמודד אם צריך גם עם שתי זירות".

 

"אני חושב שבתקופה האחרונה התקרבנו לצוק איתן יותר מכל יום אחר או תקופה אחרת מאז", הוסיף האלוף. "אני חושב שהדרך שבה נקטנו, שהמחישה לצד השני את היכולות שלנו ואת הכוח, פגעה בהרבה מהתשתיות שלו, הרגה לו באירועים מסוימים פעילים, גם בעימותים על הגדר וגם בתקיפות שלנו, גרמה לצד השני להבין מזה שלא נכון לו ללכת עוד קדימה, לכן הוא עדיין לא הלך".

 

"אנחנו לא בדיפלומטיה ישירה מול חמאס, אנחנו משתמשים גם בכוחנו ובהרתעה שאנחנו מייצרים כדי להביא את הצד השני להבין שהוא לא ירוויח כלום מלהפעיל טרור נגדנו", סיכם הלוי.

 

בתוך כך, היום דווח כי חמאס ויתר הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה, דנו ביניהם לאחרונה בנושא הפיוס, בעקבות התנגדות יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להסכם עם ישראל. כך נכתב בעיתון אל-חיאת. מקורות פלסטיניים אמרו כי חמאס והג'יהאד האסלאמי, שואפים לסיים את המצור על רצועת עזה בכל מחיר, מבלי להגיע למצב של מלחמה עם ישראל. עם זאת, הארגונים ברצועה מתכוונים להמשיך להפריח עפיפוני תבערה ובלונים, במידה פחותה.

 

 שריפה בעוטף עזה
 

שריפה בעוטף עזה (חדשות עשר)

 

 

אתמול, כזכור, ארבעה חשודים שניסו לחצות את גדר המערכת בצפון רצועת עזה נעצרו על ידי כוח צה"ל. על החשודים נמצאו סכין וגרזן. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. 

 

זאת, יום לאחר שכ-7,500 פלסטינים הפגינו בסמוך לגדר הרצועה במסגרת אירועי "צעדות השיבה" תחת הסיסמה "חוזרים לפלסטין - על אפו וחמתו של טראמפ". המתפרעים הפגינו במספר מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה והבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ורימון לעבר חיילי צה"ל וגדר המערכת. לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. 

 

משרד הבריאות בעזה מסר כי צעיר בן 17, נהרג בעימותים באזור רפיח, וכי נער נוסף, בן 16, מת אתמול מפצעיו. כמו כן, דווח על עשרות פצועים.