08.09.2018

21:51

הקיצוץ בסיוע לבתיה"ח הפלס' – הכי אכזרי מבחינת השפעה • פרשנות

ההערכה בישראל היא שאם הרשות תצטרך לממן את הטיפולים, שעד כה כוסו על ידי ארה"ב, מתקציבה הדבר יביא לקריסת מערכת הבריאות הפלסטינית עד אמצע 2019

זהו סוף השבוע השלישי ברציפות שבו מתבשרים הפלסטינים על קיצוץ נוסף בסיוע האמריקני. זה התחיל בקיצוץ 200 מיליון דולר בסיוע אזרחי, המשיך בקיצוץ 300 מיליון דולר לאונר"א ואתמול קיצוץ נוסף של 25 מיליון דולר בסיוע האמריקני לרשת בתי החולים הפלסטינים במזרח ירושלים. עד כה הסיוע האמריקני היחיד שלא קוצץ הוא זה שמועבר מדי שנה למנגנוני הביטחון הפלסטינים ועומד על 60 מיליון דולר.

 

בתי החולים האלה, הגדולים שבהם מוקאסד ואוגוסטה ויקטוריה, לא רק מטפלים בתושבי מזרח ירושלים אלא מטפלים בכל תושבי עזה והגדה המערבית שמופנים לשם ע"י משרד הבריאות הפלסטיני בתחומים בהם אין טיפול מתאים ברשות - במיוחד רפואת עיניים ואונקולוגיה.

 

המימון האמריקני נועד לכסות את עלויות הטיפול באותם חולים. עלויות שבהן משרד הבריאות הפלסטיני מתקשה לעמוד. ללא המימון האמריקני הזה מאות ואולי אלפים של חולי סרטן פלסטינים, במיוחד מעזה, לא יוכלו כעת לקבל טיפולים מצילי חיים או מאריכי חיים.

 

ההערכה בישראל היא שאם הרשות הפלסטינית תצטרך לממן את הטיפולים האלה מתקציבה הדבר יביא לקריסת מערכת הבריאות הפלסטינית עד אמצע 2019 פשוט בשל היעדר משאבים.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס)

 

 

אם בתי החולים האלה במזרח ירושלים ימשיכו לטפל באותם חולים ולא יקבלו מימון חלופי, דבר שייתכן ויקרה, הם עלולים. התוצאה של קריסה כזו תהיה הגדלה דרמטית של העומס על בתי החולים במערב ירושלים, שכבר היום מטפלים ברבים מתושבי מזרח ירושלים. 

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר השבוע שלא יעניק סיוע לפלסטינים אם לא יחזרו לשולחן המו"מ ולא יקבלו את העסקה שהוא מציע. בינתיים הסנקציות שלו רק מביאות להקשחת העמדה הפלסטינית. בכירים ברשות הפלסטינית הגיבו בחריפות להחלטה האמריקנית לקצץ בסיוע לבתי החולים במזרח ירושלים ואמרו כי ממשל טראמפ עשה פוליטיזציה של נושא הומניטרי.

 

הקיצוץ בסיוע לבתי החולים במזרח ירושלים הוא לא הגדול ביותר מבחינת ההיקף, הוא אינו המשמעותי ביותר מבחינת ההשלכות המדיניות, אבל הוא בהחלט האכזרי ביותר מבחינת השפעתו על חייה של האוכלוסייה הפלסטינית.