06.09.2018

22:51

"תחרות של אנדרדוגים": הזכייה באירוויזיון שהסעירה את המדינה

הניצחון הדרמטי של נטע ברזילי החזיר את התחרות האירופאית למוקד ההתעניינות של הציבור הישראלי - אחרי 20 שנה של שיממון. "זה היה סוס מת לחלוטין" • דו"ח תשע"ח

במאי האחרון, שברה נטע ברזילי בצורת ישראלית בת 20 שנה, כאשר כבשה את המקום הראשון בתחרות האירוויזיון בליסבון – והחזירה את התחרות לישראל. הזכייה הדרמטית עוררה סערה בארץ, לאחר תרדמה ארוכת שנים. "במשך שנים לא עלינו לגמר, זה לא באמת עניין אף אחד. האירוויזיון היה סוס מת לחלוטין", אומר יואב צפיר, במאי וחבר המשלחת הישראלית לאירווזיון.

 

נראה כי האירוויזיון והקהל הישראלי מתחזקים יחסי "הכל או כלום": אם השיר הישראלי מוביל בטבלאות ההימורים, המדינה כולה תצפה במתח. אם לא – סביר להניח כי הציבור לא יתעניין במתרחש. לאורך השנים, נצפו כמה נקודות ציון משמעותיות ביחס הקהל הישראלי לתחרות האירופאית. בשנות ה-70, כשהיה רק ערוץ אחד, לא הייתה לצופים ברירה אלא להתמסר לתחרות וגם לקדם התחרות – דבר שהעלה את המוטיבציה של טובי המלחינים והפזמונאים בישראל לתרום מכישרונם. אהוד מנור, למשל, מחזיק עד היום בשיא מקומי: שבעה שירים שלו ייצגו את ישראל באירוויזיון, בהם הראשון שניצח וגם הראשון שנשלח.

 

 נטע ברזילי זוכת אירוויזיון 2018
 

נטע ברזילי זוכת אירוויזיון 2018 (רויטרס)

 

 

האופוריה של הקהל הישראלי אחרי שני הניצחונות הרצופים בסוף שנות השבעים, התייבשה במשך שני עשורים עד שישראל זכתה שוב. וכעת, אם לא יהיו תקלות, במאי 2019 תחרות האירוויזיון תתקיים בארץ. בימים הקרובים יודיע איגוד השידור האירופי איזו עיר תארח את התחרות. מדובר בהחלטה אירופאית, ולא של תאגיד השידור או של הממשלה. ככל הנראה, העיר הנבחרת תהיה תל אביב, בגלל שיקולים טכניים. אם אכן יוחלט בסוף לקיים את התחרות בתל אביב, הדבר יגרור ביקורת מהרבה פוליטיקאים, בין היתר משרת התרבות מירי רגב, שכבר הודיעה שאם ירושלים לא תארח – תמליץ שלא לארח בישראל בכלל.