BETA

06.09.2018

22:30

עודכן:

היום בפסגה בטהראן: עתיד אידליב יוכרע – והשלל יחולק • פרשנות

פוטין ורוחאני, שמנהלים את העניינים בסוריה, ייפגשו עם ארדואן וידונו בגורל מעוז המורדים האחרון. רוסיה וטורקיה חותרות להסדר כניעה עם המורדים

הלחימה בסוריה: הפסגה המשולשת בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שתתקיים היום (שישי) בטהראן, תכריע את גורל מעוז המורדים האחרון בסוריה, אידליב.

 

רוסיה וטורקיה פועלות כדי להגיע להסכם כניעה עם המורדים, כאשר איראן ורוסיה, שמנהלות את העניינים בסוריה, יבקשו מארדואן להכיר בלגיטמיות של הנשיא בשאר אל-אסד, למרות האיבה כלפיו. זאת, מתוך הבנה כי האינטרס הטורקי בסוריה יישמר.

 

בהתאם לכך, סוריה שלאחר ניצחון אסד תהיה מחולקת על פי מפת האינטרסים של כל הבוחשים בה – רוסיה, טורקיה, איראן וחיזבאללה. בדמשק, נכון לעכשיו, עסוקים בהכרזת הניצחון הצפויה של אסד, ולא מתעניינים במיוחד בפסגה המשולשת.

 

בתוך כך, ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני דיווח כי סגן שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנסארי, מסר כי הוועידה תעסוק בהתפתחויות בסוריה. עוד מסר אנסארי כי ההצהרה הסופית של הוועידה תהיה מסמך סביב סוגיות הקשורות למצב בסוריה ובהצהרה זו יהיה גם אישור להמשך המאבק בטרור והחזרת הפליטים. נוסף לכך, אנסארי אמר כי מחוז אידליב הוא מחוץ לשליטת סוריה ויש להחזיר אותה לשליטתה של סוריה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אימוני מורדים סורים באידליב
 

אימוני מורדים סורים באידליב (חדשות עשר)

 

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כתבה הערב כי "השקרים של הסורים והרוסים לא יטהרו אותם. השקרים האלה רק חושפים את אשמת אסד. ארה"ב לא תפסיק להדוף בכוח שקרים אלו. לא ננטוש את אזרחי סוריה. אנחנו רוצים לנצל את ההזדמנות ולהזכיר לאסד, לרוסיה ולאיראנים: אתם לא רוצים להמר נגד תגובת ארצות הברית".

 

ביום רביעי, אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הקרב הצפוי באידליב כי "זה מאוד עצוב מה שקורה שם. יש שם 3 מיליון אנשים שחיים שם. המתקפה צריכה להיות מאוד זהירה כי העולם צופה. אם יהיה טבח ארצות הברית תכעס מאוד". בתוך כך, בתוך כך, הכחיש טראמפ את הדיווח לפיו תכנן להתנקש בנשיא סוריה, בשאר אסד.

 

בד בבד, משרד החוץ הרוסי מסר אמש כי רוסיה תמלא את חובתה לשחרר את אידליב מ"טרוריסטים" עד "שהחיסול יושלם באופן סופי". רוסיה קראה למדינות אחרות לתמוך במהלך ולא להתנגד לו, שכן, על פי הצהרת משרד החוץ הרוסי, פעולות אלה תואמות את ההסכם הרב צדדי נגד קבוצות מיליטנטיות.

 

הקרב באידליב הוא רק עניין של זמן, אולם לפני שלושה ימים כזכור הפציץ חיל האוויר הרוסי בניין שבו אוכלוסייה אזרחית באזור העיר ג'סר א-שורור שבמחוז אידליב. "הכול פגע בבתי אזרחים באזורים מאוכלסים", סיפר תושב העיר.

 

 הריסות מבנים בדרעא
 

הריסות מבנים בדרעא (חדשות עשר)

 

 

בעולם קיים חשש כבד לגורל תושבי האזור. ארדואן הזהיר מרצח עם ובסביבתו טוענים שאסד מתכוון לנקום ולחסל אלפי אנשים. גם ארה"ב התריעה השבוע מפני האסון שעלול להתרחש במחוז והבהירה כי קיים חשש לשימוש צבא אסד בנשק כימי.

 

ביום שלישי, סיפר פאדל, פעיל האופוזיציה הסורית באידליב, בריאיון לחדשות עשר, על ההכנות והחששות מהמתקפה הצפויה. "הגיעו אלינו ידיעות מעיירות שנכבשו על ידי מיליציות איראניות, בעיקר מאזור הפריפריה של דרום חלב, שגובל באזור מזרח הפריפריה של אידליב, קרוב למרכז העיר", סיפר פאדל. "על פי הידיעות, יש באזורים האלה מספר רב של מיליציות איראניות שלגביהן הבסיס למלחמה הוא עדתי".
 

כשנשאל האם לדעתו כוחות המורדים ינסו להיאבק במתקפת צבא אסד, השיב כי "המשטר הסורי נהג במדיניות של אדמה חרוכה, בעיקר כפי שראינו באל-רוטה ובדרעא. באידליב יש הרבה לוחמים, אלפים על פי ההערכות, שמתייצבים נגד המשטר - והם יילחמו עד הנשימה האחרונה".