BETA

06.09.2018

08:40

ארצות הברית סוערת: מי הוא הבכיר העלום שיצא נגד טראמפ?

שר ההגנה, השגרירה באו"ם, החתן קושנר או אולי אפילו הרעייה מלניה: מי קרא לנשיא "פזיז, לעומתי, קטנוני ולא אפקטיבי", בטור דעה ב"ניו יורק טיימס"? משחק הניחושים החל

ארצות הברית סוערת בעקבות מאמר הדעה שפרסם אמש (רביעי) בכיר אמריקני עלום שם בעיתון ה"ניו יורק טיימס". כלי התקשורת ומשתמשי רשתות חברתיות עסוקים הבוקר בעיקר בפיזור השערות בנוגע לזהות העומד מאחורי הדברים, שכתב בין היתר כי הוא ואחרים רואים את נשיא ארה"ב כ"פזיז, לעומתי, קטנוני ולא אפקטיבי".

 

קוראים רבים התבססו בניחושיהם על העובדה שמערכת העיתון התייחסה לכותב המאמר בלשון זכר, בעת שדבריו פורסמו בחשבון הטוויטר של ה"ניו יורק טיימס", אלא שדובר העיתון מיהר להודיע כי גם מי שערך את הידיעה לא היה מודע לזהות מחבר המאמר. כלומר, ייתכן שמדובר בכלל באישה.

 

רשת CNN הצטרפה למשחק הניחושים, ופרסמה באתרה טור ובו רשימה של 13 דמויות בכירות שעשויות לעמוד מאחורי הדברים הקשים על טראמפ. בראש הרשימה ניצב היועץ המשפטי לממשלת ארצות הברית, דון מקהאן, שכבר הודיע כי בכוונתו לעזוב את הבית הלבן בסתיו הקרוב. מקהאן הספיק בעבר גם להתייצב בנחישות מול טראמפ בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות. שם נוסף שעלה הוא זה של ראש המודיעין הלאומי, דן קואטס, פוליטיקאי ותיק ומוכר שהעז לחרוג מדף המסרים של דונלד טראמפ מספר פעמים בתקופה האחרונה.

 

בתום הרשימה הופיעה הגברת הראשונה, מלניה טראמפ, שהוכיחה בעבר כי היא אינה חוששת להשמיע את קולה כשהיא אינה מרוצה ממדיניות בעלה. גם בתו של הנשיא איוונקה ובעלה ג'ראד קושנר, שמשמש כיועצו הבכיר של נשיא ארה"ב, צוינו ככותבים פוטנציאלים, אך בתוספת האמירה שמדובר בפנטזיה מעולם אופרות הסבון.

 

נשיא ארהב, דונלד טראמפ, והגברת הראשונה, מלניה טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, והגברת הראשונה מלניה טראמפ (רויטרס)

 

 

שר הביטחון ג'יימס מאטיס תפס אף הוא מקום ברשימה, וזאת על אף שהוא נחשב לחבר הקבינט המועדף על טראמפ, מטיס נחשב למקורב לבכירים שפוטרו על ידי הנשיא בעבר, ולאיש צבא מאותר ומוערך שאין לו מה להפסיד מבחינה פוליטית. סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס נכנס לרשימה עקב שאיפותיו לשמש בעתיד כנשיא, אך קשה להעריך שהוא היה מוכן לקחת סיכון שכזה, לאור העובדה ששמר עד כה על פיוס מוחלט מול הנשיא.

 

ניקי היילי, שגרירת ארצות הברית באו"ם, נחשבת לאחת הדמויות החביבות על טראמפ, אך ייתכן שדווקא מי שנאלצת לייצג את עמדות הנשיא מול העולם היא שהרגישה צורך לספר לאזרחים על המתחים הפנימיים בהנהגה האמריקנית. על פי דיווחים בארצות הברית, ראש סגל הבית הלבן, ג'ון קלי, התעמת בעבר מול הנשיא ונראה שהקדנציה שלו בוושינגטון נמצאת לקראת סיום. לפיכך עלתה על הפרק גם האפשרות שהגנרל לשעבר החליט לצאת למלחמה נוספת בשירות העם האמריקני.

 

גם שמו של שר המשפטים ג'ף סשנס לא נעדר מהרשימה, וזאת מכיוון שהוא האדם שסבל יותר מכל מהשתלחויות של טראמפ בתקשורת וברשת החברתית. השרה לביטחון פנים קירסטן נילסן נמצאת ברשימה בשל חילוקי דעות בינה לבין הנשיא בנוגע למדיניות ההגירה, שמה של היועצת פיונה היל הוזכר אף הוא, וכמוה גם היועצת האסטרטגית קליאן קונווי, שבעלה הוא עורך דין ניו יורקי מפורסם שנוהג לבקר את טראמפ ברשת החברתית חדשות לבקרים.

 

 הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בתום עימות
 

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ בתום עימות (רויטרס )

 

 

"הנשיא טראמפ עומד בפני מבחן שכמותו לא עמד אף מנהיג אמריקני", כתב הבכיר במאמר שעומד כעת בעין הסערה, והוסיף: "בכירים רבים בממשלו פועלים מבפנים לסכל חלקים מתכניותיו ונטיותיו הגרועות ביותר. רבים מאיתנו התחייבו לעשות כל מה שניתן כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים, תוך ניסיון להכשיל את דחפיו השגויים של מר טראמפ, עד אשר הוא יסיים את תפקידו", כתב. "שורש הבעיה היא חוסר המוסריות שלו. כל מי שעבד עמו יודע החלטותיו לא נובעות מעקרונות כלשהם".

 

זמן קצר לאחר פרסום המאמר, הגיב הנשיא טראמפ בפומבי לדברים שנאמרו בו: "זוהי חרפה. איש לא עשה בפחות משנתיים מה שאנחנו עשינו. זהו מקור אנונימי מתוך הממשל, בטח כושל, שנמצא כאן מכל הסיבות הלא נכונות. גם ה'ניו יורק טיימס' נכשל, בלעדיי העיתון לא היה קיים. יום אחד, כשלא אהיה נשיא, כל כלי התקשורת המזויפים יפשטו רגל". מאוחר יותר צייץ טראמפ את המילה: "בגידה?" ושאל "האם ה'בכיר' באמת קיים, או שה'ניו יורק טיימס' הכושל משתמש במקור מזוייף? אם המקור האנונימי אכן קיים, העיתון צריך, מטעמי ביטחון לאומי, להסגיר אותו לידי הממשל".

 

מהבית הלבן נמסר בתגובה: "62 מיליון אזרחים הצביעו עבור הנשיא טראמפ. איש מהם לא הצביע עבור מקור אנונימי ופחדן של ה'ניו יורק טיימס' הכושל. אנו מאוכזבים, אך לא מופתעים, שהעיתון בחר לפרסם את מאמר הדעה הפתטי, חסר הזהירות והאנונימי הזה. מדובר בשפל חדש עבור העיתון, ועליו לפרסם התנצלות. מדובר בעוד ניסיון של התקשורת הליברלית להכפיש את הנשיא. כותב המאמר בחר לרמות, במקום לתמוך, בנשיא הנבחר של ארה"ב. הוא לא שם את המדינה במקום הראשון, אלא את עצמו ואת האגו שלו לפני רצונו של העם האמריקני. הפחדן הזה צריך לעשות את הדבר הנכון ולהתפטר".