BETA

04.09.2018

22:05

עודכן:

"טראמפ רצה לחסל את אסד": הספר שמכניס את הבית הלבן לכוננות

ספרו של העיתונאי בוב וודוורד על הנשיא האמריקני צפוי להתפרסם בשבוע הבא ולחשוף פרטים שמאירים את האיש החזק בעולם באור שלילי. "טראמפ משוגע; יש לו הבנה של ילד בן 11"

הבית הלבן תחת הנהגת דונלד טראמפ נמצא תחת "התמוטטות עצבים תמידית" והצוות הנשיאותי מחפש כל הזמן דרכים לשלוט במנהיג, שהתקפי הזעם והפראנויה שלו יכולים לשתק מבצעים ותוכניות במשך ימים - כך טוען העיתונאי הוותיק בוב וודוורד בספרו החדש שצפוי לצאת לאור בשבוע הבא.
 

עיתון ה"וושינגטון פוסט", שהשיג עותק של הספר לפני פרסומו, דיווח אתמול (שלישי) כי טראמפ דוחק בצוות שלו, באופן שניתן לתארו כ"אחוז טירוף", לבצע פעולות שיכולות להוביל לקונפליקטים קשים, ומותיר אותם בלי הרבה ברירות - מלבד לסרב להוראותיו.
 

במקרה אחד, תיאר וודוורד, טראמפ הטיל ספק במועצת הביטחון הלאומית בעניין חשיבות הנוכחות האמריקנית בחצי האי הקוריאני, זאת בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. "אנחנו עושים זאת כדי להמנע ממלחמת עולם שלישי", נאלץ להסביר שר ההגנה ג'יימס מאטיס לנשיא האמריקני. לאחר הפגישה, שנערכה ב-19 בינואר השנה, מאטיס אמר לקולגות שלו כי "לטראמפ יש יכולת הבנה של ילד בן 10 או 11", כך לפי וודוורד.

 

 שר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס

"בוא נהרוג את אסד". שר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס (רויטרס)

 


 

גארי כהן, ששימש כיועץ הראשי לעניינים כלכליים בבית הלבן, הרגיש בעניין אחר סביב היחסים עם הקוריאות, כי אין לו ברירה מלבד לגנוב מהנשיא האמריקני. כהן "הרים" משולחנו של טראמפ צו, שאם הנשיא היה חותם עליו, אז הסכם הסחר בין ארצות הברית לקוריאה הדרומית היה מתבטל.
 

באפריל 2017, לאחר שצבא אסד תקף אזרחים בנשקים כימיים, וודוורד דיווח כי טראמפ דרש משר ההגנה מאטיס לתנקש באסד. "בוא נהרוג אותו לעזאזל. בוא נכנס פנימה, בוא נהרוג רבים מהם לעזאזל", אמר הנשיא. מאטיס בתגובה, הסכים לנקוט בצעדים, אך בפועל, לאחר שהסתיימה שיחתו הטלפונית עם הנשיא, הוא אמר לאחד מעוזריו, שארצות הברית תנקוט ב"אמצעים מדודים יותר" נגד סוריה, שבסופו של דבר תורגמו לכדי תקיפות אוויריות.
 

וודוורד אינו מסגיר את מקורותיו, אולם ככל הנראה מנהל קשרים עם גורמים פנימיים רבים בבית הלבן. לטענתו, רבים מעוזריו הבכירים של הנשיא וחברי הקבינט שלו, בזים לנשיא האמריקנים וחשים סלידה ממנו. ראש המטות המשולבים, ג'ון קלי, אמר לקולגות שלו כי הוא רואה בטראמפ "אידיוט" ו"מטורף". "זה חסר טעם לנסות לשכנע אותו בכל נושא שהוא", אמר קלי,

לפי וודוורד. "הוא ירד מהפסים, אנחנו תחת טירוף".
 

הוצאתו לאור של הספר, שצפוייה להתרחש באופן רשמי בתאריך הסמלי של יום ה-11 בספטמבר, הכניסה את הבית הלבן לכוננות גבוהה, כך לפי הדיווחים, שנמשכת כבר כמה שבועות. וודוורד שדיווחיו בוושינגטון פוסט, יחד עם קרל ברנשטיין, על פרשת ווטרגייט שהביאה לנפילתו של הנשיא ניקסון, פירסם בעבר ספרים גם על הנשיאים אובמה וג'ורג' בוש הבן.

 

ג'יימס מאטיס פרסם הצהרה בה הוא מכחיש את המיוחס לו בספר: "המחשבה שאביע זלזול כזה במוסד הנשיאות היא פרי דמיונו הקודח של וודוורד. המקורות האנונימיים שלו לא מהימנים". גם ג'ון קלי פרסם הצהרה דומה, ואמר: "לי ולנשיא יש מערכת יחסים קרובה וחזקה. אני מחוייב אליו, לאג'נדה שהוא מוביל ולארצות הברית".

דוברת הבית הלבן שרה סנדרס הגיבה לדברים: "הספר הזה הוא לא יותר מכמה סיפורים מומצאים, שרבים מהם סופרו על ידי עובדים ממומרמים, כדי לגרום לנשיא להראות רע. למרות שזה לא תמיד נראה יפה, ועל אף שנדיר שהתקשורת מכסה זאת, הנשיא טראמפ הצליח לפרוץ דרך בתוך ההליכים הביורוקרטיים והביא הצלחה עצומה לעם האמריקני. לפעמים זה לא קונבנציונאלי, אבל זה תמיד מביא תוצאות. הדמוקרטים ובני בריתם בתקשורת מבינים שהמדיניות של טראמפ עובדת, ועם הצלחה שכזאת, אף אחד לא יוכל לנצח אותו בבחירות לנשיאות 2020, ואפילו לא להתקרב לכך".