04.09.2018

10:05

בנט נגד הסכם עם חמאס: "מי שלא מכסח את הדשא - הדשא מכסח אותו"

השר טען כי הימצאות הצבא בשטח תבטיח ביטחון: "'שקט תמורת שקט' נשמע מפתה, אך המחיר - התפתחות האיום". על רבין: "הלך לאוסלו מתוך הערכה שלישראל אין כוחות לעימות"

שר החינוך, נפתלי בנט, נאם היום (שלישי) בכנס המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה, וחזר על התנגדותו ל"שקט תמורת שקט" בהתייחס להסכם המסתמן מול חמאס.

 

"הוויכוח בשבועות האחרונים הוא בין שתי גישות: ניתוק מגע עם האויב כדי להרוויח שקט רגעי והתעצמות האויב, או ליצור מגע רציף ולקבל ביטחון ארוך טווח", אמר בנט. "בשכונה שלנו, מי שלא מכסח את הדשא, הדשא מכסח אותו".

 

נתניהו ובנט בכנסת
 

נתניהו ובנט בכנסת ( רויטרס)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"במשך עשרות שנים האתוס ששרר בישראל היה גישה התקפית. לי נדמה, אם כי אין לי הוכחה לזה, שכשרבין הלך לאוסלו זה מתוך מסקנה פנימית שלו שלמדינת ישראל אין את הכוחות לעימות מתמשך, גם אם בעצימות נמוכה. חוסר אמונה של עצמנו בנו, הוא לא האמין ביכולתנו להציב מטרה ולעמוד בה", אמר יו"ר מפלגת הבית היהודי. "בשנות ה-90 ישראל שהתה באופן רציף מול אויב החיזבאללה. הנוכחות של כמה מאות לוחמים הייתה לכסח את הדשא ולתת לארגון הקטן הזה לצמוח, וכל הזמן שמרנו אותו במגננה. אחרי פעולה שבה נהרגו מחבלים קיבלנו כמה חודשי שקט בדרך כלל.

 

"לאחר מכן ניתקנו מגע בשנת 2000, וב-2006 נפגשנו בחיזבאללה אחר לגמרי, שהתעצם ברבבות רקטות בנ"ט, ביכולת לחימה מוגברת ושילמנו מחיר מאוד כבד בלבנון השנייה על אותו ניתוק מגע. מאז שוב ניתקנו מגע, ולמול עינינו חיזבאללה עשה עוד סדר גודל של שדרוג, ומאידך אנו קונים שקט", הסביר.

 

 פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה ( חדשות עשר)

 

 

בנט החיל את אותה התיאוריה על יהודה ושומרון. "באוסלו יצאנו מאזורי A ו-B ועשינו מיקור חוץ לביטחון, ואז נפגשנו באינתיפאדה השנייה.  מאז ביהודה ושומרון אנחנו משתמשים במכסחת דשא, ומשם לא ירו עלינו מרגמה או חפרו מנהרה", הסביר.

 

מעזה התנתקנו פעמיים בשנות ה-90 ממרכזי הערים ואז לחלוטין בהתנתקות. עזה מבהירה בצורה הכי חדה לעם ישראל ולעולם את המחיר, טען שר החינוך. "אני לא רואה בחמאס איום אסטרטגי, בחיזבאללה כן. אם ננתק מגע ונגיד שקט תמורת שקט, זה מאוד מפתה. אבל מה המחיר? התפתחות האיום ופגישת האיום בעוד שנתיים-שלוש בסדר גודל יותר גדול. דמיינו את עצמנו ב-2021 בעימות כשלחמאס יש 50,000 רקטות שמכסות את פני ישראל".

 

בנט סבור שקימום של מאות אלפי מתנחלים בשטחים מסייעים לביטחון. "ציפי לבני מרבה לומר שהמתנחלים הם נטל על מערכת הביטחון. היא צודקת טקטית אך טועה אסטרטגית", אמר. "אם יש יישוב בשטחים מישהו צריך להגן עליו. אסטרטגית, אין קיום לאורך זמן של כוחות צבא ביהודה ושומרון. בלי קיום אזרחי, שכופה על צה"ל להגן עליו – אין צה"ל. אחרי 3 שנים יקומו 4 אימהות, יהיה לחץ ציבורי ויאמרו 'בואו נצא'. חצי מיליון האזרחים שגרים ביהודה ושומרון הם נכס לביטחון ישראל ולאזרחי הישראל. מי שחי באלון מורה מגן על מי שגר בתל אביב. אם הוא לא יהיה באלון מורה לא יהיה לנו שם צבא, ננתק מגע ומורסת הטרור החמאסית תצמח.

 

יצחק רבין במעמד החתימה על הסכמי אוסלו, לצד יאסר עראפת וביל קלינטון
 

"לא האמין ביכולתנו להציב מטרה ולעמוד בה".  יצחק רבין במעמד החתימה על הסכם אוסלו עם ערפאת ( רויטרס)

 

 

לפני כחודש אמר בנט ש"תפיסת ההבלגה נכשלה". בריאיון לישי שנרב בגלי צה"ל, הוסיף השר כי "אנחנו במשך 140 ימים נוקטים בתפיסה שאומרת, בואו נכיל, בואו נבליג, בואו לא נירה למשגרי העפיפונים ובלוני הנפץ". לדבריו, "אמרתי שצריך לירות באותן חוליות, כי הן חוליות מחבלים. צריך לחסל אותם".

 

"לו היינו עושים זאת כשהיה מדובר בבלון הראשון והשלישי, לא היינו מגיעים לאלפים רבים של עפיפונים ובלוני נפץ, ולא לצלפים ולרקטות", טען בנט, "היה צריך להרוג את האירוע הזה כשזה קטן".

 

בהתייחסות למגעים להסדרה מול חמאס, אמר בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, כי "אסור להגיע למצב של שקט תמורת שקט, כי בחסות השקט חמאס הולכים והופכים את עצמם לחיזבאללה 2. זה שקט מדומה, ניתקל בחמאס הרבה יותר חזק". הוא הבהיר כי המצב הנוכחי הוא "לא הפסקת אש", אולם ציין כי לא נכח בישיבת הקבינט שבה נדון על פי הדיווחים הסכם הפסקת האש.

 

לדבריו, "לנו יש שני אינטרסים מרכזיים, שהבעיה של חמאס לא תלך ותתנפח לממדים שלא נוכל להשתלט עליהם ולהביא הביתה את חללי צה"ל ואת האזרחים, ואני חושב שאנחנו צריכים לעמוד על זה". הוא הוסיף: "חמאס על הקרשים, והוא רוצה שקט זמני כדי עוד פעם להתארגן".