BETA

04.09.2018

08:30

אריסון תמכור מניותיה בבנק הפועלים; הדירקטורים יעזבו לאלתר

בעלת השליטה לא תמכור את מניותיה למשקיע ספציפי, אלא פנתה לנתיב של ביזור גרעין השליטה, לאחר שלא נמצאו משקיעים מתאימים. לאחרונה מכרה גם את חלקה ב"שיכון ובינוי"

נפרדת מבנק הפועלים: שרי אריסון הודיעה היום (שלישי) כי תמכור את השליטה על בנק הפועלים, לאחר שקיבלה היתר מבנק ישראל למכור בישראל על פני כמה שנים את הרוב המוחלט של מניותיה. בתום התהליך אריסון תחזיק בפחות מ-5% ממניות הבנק. אריסון מכרה גם את אחזקותיה בחברת "שיכון ובינוי", אך הדגישה כי אין קשר בין מכירת השליטה בבנק לחקירת השוחד נגד חברת הענק, בה היא חשודה.

 

אריסון תיפרד מהבנק מבלי למכור את מניותיה למשקיע ספציפי, אלא באמצעות ביזור גרעין השליטה. מניותיה יימכרו לציבור, ונציגי אריסון בדירקטוריון הבנק (אפרת פלד, עידו שטרן ומאיר ויצ'נר) יודיעו על סיום כהונתם בבנק.

 

בנק הפועלים
 

בנק הפועלים (רויטרס )

 

 

"בשנים האחרונות פעלתי לשלב שותף אסטרטגי ולהקטין את אחזקותיי בבנק הפועלים. משלא נמצא שותף אסטרטגי להשקעה בסדר גודל כזה, ולאחר סיום המגעים עם המשקיעים מצפון אמריקה – פניתי לפני מספר חודשים לבנק ישראל בבקשה לבחון את האפשרות לקבלת אישור לביזור השליטה" מסרה אריסון. "היום קיבלה הקבוצה את ההיתר להחזקת אמצעי שליטה אשר יחליף ויבטל עם כניסתו לתוקף את היתר השליטה ויאפשר את ביזור גרעין השליטה בבנק באופן מלא או הדרגתי".

 

"לקבוצה ניתנה תקופה של שנה להחליט לגבי מועד תחילת מימוש מניות הבנק ובסך הכול 4 שנים, עם אופציה לעד שנתיים באישור המפקחת, בכדי לרדת מתחת לרף המחייב היתר החזקה (5%)", לשון ההודעה.

 

"הייתה לי הזכות להיות בעלת השליטה בבנק במהלך 21 השנים האחרונות", אמרה המיליארדרית המחזיקה בשליטה על אחד הבנקים הגדולים במדינה. "אני מאמינה בבנק הפועלים ורוצה להודות לחברי הדירקטוריון, להנהלה, לעובדים לדורותיהם ולציבור הלקוחות הנאמן. אני משוכנעת כי בנק הפועלים, מעמודי התווך של המשק הישראלי, ימשיך לפעול בהתאם לחזון של חירות פיננסית, לצמוח, לגדול ולשרת נאמנה את כלל לקוחותיו".

 

  שרי אריסון
 

שרי אריסון ( יח"צ)

 

 

"שרי אריסון ונציגיה בדירקטוריון לא נדרשו או התבקשו על ידי אף רגולטור לפעול לקבלת היתר ההחזקה על כל היבטיו", נמסר בהתייחס לפרשת "שיכון ובינוי". "הפנייה לבנק ישראל באשר לבחינת האפשרות לביזור גרעין השליטה - נעשתה מיוזמת אריסון לפני כמה חודשים, בעקבות סיום המגעים עם המשקיעים מצפון אמריקה".

 

מבנק ישראל נמסר כי "על מנת להימנע מכל חשש לניגוד עניינים, כהונתם של הדירקטורים בבנק, אשר הינם בעלי זיקה לקבוצת אריסון, תסתיים לאלתר. יו"ר הדירקטוריון ימשיך בתפקידו גם לאחר השינוי האמור בבעלות, לפי החלטת המפקחת על הבנקים שכן מעבר לכך שמונה בידי משפחת אריסון, הוא אינו נושא משרה בקבוצה שבבעלותה או בעל זיקה אליה בדרך אחרת. בנוסף, הוגדר במתווה שממועד כניסת היתר ההחזקה לתוקף, זכויות ההצבעה של גב' אריסון באסיפה הכללית לא יעלו על 5%".

 

"לאחר כניסת היתר ההחזקה לתוקף, בנק הפועלים יהפוך לבנק ללא גרעין שליטה, שמניותיו מוחזקות במלואן על ידי הציבור הרחב, באופן ישיר או באמצעות הגופים המוסדיים המנהלים את השקעות הציבור והחיסכון ארוך הטווח, בדומה לבנקים לאומי, דיסקונט ולאחרונה גם בנק דקסיה", לשון הודעת בנק ישראל.

 

חברת שיכון ובינוי
 

חברת שיכון ובינוי (חדשות עשר )

 

 

יו"ר בנק הפועלים עודד ערן והמנכ"ל פינטו הודיעו הבוקר לעובדי הבנק על החלטתה של אריסון. "המשמעות היא שהבנק יהפוך בשנים הקרובות להיות בבעלות ציבורית, ללא בעל גרעין שליטה. מבחינת הניהול השוטף של הבנק, אין כל שינוי בהתנהלות הבנק - אנחנו נמשיך בתפקידנו כרגיל, ביחד עם צוות ההנהלה הנוכחי", אמרו לעובדים.

 

 

פינטו הוסיף כי כבר היום יתפטרו הדירקטורים, אולם היו"ר ימשיך בתפקידו, וכך גם חברי הנהלת הבנק. "הבנק חזק ויציב", אמר. הוא הודה כי "ההודעה על ביזור גרעין השליטה הפתיעה אותי, אם כי עזיבת אריסון היתה באוויר", אולם הוסיף כי הוא "לא רואה הבדל בהתנהלות בין בנק עם גרעין שליטה לבנק שפועל בלעדיו". הוא הוסיף כי אריסון "לא הייתה מעורבת בכלל בניהול הבנק. גם פיזית, היא הייתה בו אולי פעם או פעמיים בשנתיים האחרונות". 

 

שווי השוק של בנק הפועלים עומד כיום על 36 מיליארד שקלים, ומתוכם מחזיקה אריסון ב-20% מהמניות. אילו הייתה נפרדת מאחזקותיה כעת, ולא במהלך מדורג על פני 4-5 שנים כפי שהוחלט, המכירה הייתה מניבה לאריסון כ-7 מיליארד שקלים.

 

אריסון ואפרת פלד, בכירה לשעבר בחברת "שיכון ובינוי" מקבוצת אריסון, שוחררו לפני כחודש מחקירה באזהרה ביחידת להב 433 במשטרה, בחשד לעבירות שחיתות. זאת, בתום כשמונה שעות חקירה. על השתיים הוטלו תנאים מגבילים, בהם אי-יצירת קשר עם מעורבים בפרשה למשך שבועיים ואיסור יציאה מהארץ למשך שבוע.

 

מקבוצת אריסון נמסר כי "שרי אריסון ואפרת פלד זומנו מבעוד מועד למשרדי להב 433. הן שיתפו פעולה באופן מלא וסמוכות ובטוחות כי לא דבק כל רבב בהתנהלותן - וכי זו גם תהא מסקנת גורמי האכיפה". עוד נטען כי "לקבוצת אריסון אפס סובלנות לכל התנהלות בלתי תקינה. הקבוצה פעלה, פועלת ותפעל להטמעת סטנדרטים ערכיים גבוהים בכל עשייתה ותחומי השקעותיה בישראל ובעולם - ותמשיך בעשייה עם ערך מוסף לטובת הכלכלה, החברה והסביבה".

 

הפרשה כוללת על פי החשד מתן שוחד על ידי החברה לנציגי ממשל זרים, זאת במטרה לאפשר את ביצועם של מיזמי בניה בהיקף של מאות מיליוני דולרים באפריקה, בין השאר בקניה. בכיר בחברה נחקר באזהרה בנושא לפני כחודש.