03.09.2018

17:44

ראש אונר"א פייר קרנבהול
ראש אונר"א פייר קרנבהול,
רויטרס

ראש אונר"א על הפסקת הסיוע: "לא ניתן להתעלם ממיליוני פליטים"

פייר קרנבהול פרסם מכתב פתוח בתגובה למכה הכלכלית שהנחית הממשל האמריקני על ארגונו, וכתב: "חש אכזבה עמוקה מההחלטה - הזכויות המגיעות לפליטים אינן ניתנות לערעור"

ראש אונר"א, פייר קרנבהול, התייחס היום (שני) להפסקת הסיוע האמריקני לסוכנות, ופרסם מכתב פתוח בו נכתב כי “לא ניתן פשוט להתעלם ממיליונים של פליטים פלסטינים". בהמשך המכתב התחייב קרנבהול כי סוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים תמשיך לפעול, והוסיף: "חש אכזבה עמוקה מטבע ההחלטה של ארצות הברית".

 

"הניסיונות התכופים להקטין או לערער על הלגיטימציה של חוויתם האישית והקולקטיבית של הפליטים הפלסטינים, אינם מערערים את העובדה הברורה שמגיעות להן זכויות תחת החוק הבין לאומי. מדובר באוכלוסיה של 5.4 מיליון גברים, נשים, וילדים שאי אפשר פשוט לסלק", לדברי קרנבהול.

 

כזכור, אחרי חודשים של דיונים פנימיים הודיע ממשל טראמפ בסוף השבוע האחרון כי הוא מפסיק את כל המימון שהוא מעניק לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם (אונר"א) שאחראית על הטיפול בפליטים פלסטינים ברחבי המזרח התיכון. בניגוד לדיווחים בכמה כלי תקשורת בשבוע שעבר, ההודעה שפרסם ממשל טראמפ לא כללה כל שינוי במדיניות האמריקנית כלפי סוגיית הפליטים הפלסטינים. בהודעה הודגש כי ארה"ב תנסה להעביר סיוע לפליטים הפלסטינים בערוצים אחרים - שאינם אונר"א.
 

 ילדה לצד לוגו אונרא
 

ילדה לצד לוגו אונרא (רויטרס )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ארה"ב היא המממנת העיקרית של אונר"א והעבירה לארגון 350 מיליון דולר מדי שנה. הפסקת המימון האמריקני תהפוך את המשך פעילות אונר"א למשימה כמעט בלתי אפשרית בגלל המשבר התקציבי העמוק בו נמצא הארגון. ההחלטה האמריקנית עלולה להוביל להחרפת המצב ההומניטרי במחנות הפליטים בגדה המערבית, בעזה, ירדן, סוריה ולבנון וזאת לאור העובדה שאונר"א מספקת סיוע במזון, טיפול רפואי וחינוך למיליוני פלסטינים באזור.

 

אמש פורסם כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר לפני כשבועיים מסר חשאי לבית הלבן ולפיו עמדת ישראל כלפי אונר"א השתנתה וכי היא תומכת כעת בהפסקת כל המימון האמריקני לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים. נתניהו עשה זאת ללא דיון משמעותי עם מערכת הביטחון.

 

לפי ארבעה פקידים ישראלים בכירים, עד לפני כמה שבועות, מדיניות ישראל הייתה כי יש להימנע מקיצוץ מלא ומיידי במימון האמריקני לאונר"א ובמיוחד לא לקצץ במימון לפעילות אונר"א בעזה מחשש לקריסה הומניטרית ולהידרדרות ביטחונית. עמדה זו נתמכה הן ע"י השב"כ, הן ע"י צה"ל והן ע"י מתאם הפעולות בשטחים. זו גם העמדה שהועברה על ידי ישראל לבית הלבן ולקונגרס האמריקני במשך תקופה ארוכה.

 

אלא שלפני כמה שבועות נתניהו החליט לשנות את העמדה הישראלית ולתמוך בקיצוץ מלא ומיידי של כל הסיוע האמריקני לאונר"א. נתניהו העביר את המסר על שינוי המדיניות לבית הלבן ולבכירים בוועדת ההקצבות של הסנאט באמצעות השגריר בוושינגטון רון דרמר.

 

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי נתניהו החליט על שינוי המדיניות ללא כל דיון בנושא בקבינט המדיני-ביטחוני וללא דיון משמעותי עם בכירי מערכת הביטחון. הפקידי הבכירים ציינו כי רבים במערכת הביטחון הופתעו משינוי העמדה הישראלית וכלל לא ידעו עליה. "לא הבנו מאיפה זה הגיע", אמר גורם אחד במערכת הביטחון.