03.09.2018

13:13

אלוף יאיר גולן: "לא ניתן לייאש את אויבינו ע"י פגיעה באזרחים"

"לא ניתן לנצח מלחמות רק במודיעין ואש מדויקת", אמר המועמד לתפקיד הרמטכ"ל בכנס במרכז הבינתחומי הרצליה. "האיומים על ישראל הם האתגר האיראני, הפלסטיני ודאע"ש"

אלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר והמועמד לתפקיד הרמטכ"ל, אמר היום (שני) כי "מי שעסק בלחימה יכול להבין שלא ניתן לנצח מלחמות רק במודיעין ואש מדויקת. אני שומע שניתן על ידי פגיעה בתשתיות ובאזרחים להביא את אויבנו לידי ייאוש - אין להתבסס על הסברה הזאת". את הדברים אמר גולן בכנס המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

"ניתן לחלק את האיומים האזוריים-ביטחוניים על מדינת ישראל לשלושה: אתגר הציר השיעי בהובלת איראן, המייצר איומים ישירים על מדינת ישראל בדמות טילים בליסטיים וסייבר, האתגר הפלסטיני, ואתגר הציר הסוני-רדיקלי בהובלת המדינה האסלאמית", הדגיש גולן.

 

יאיר גולן
 

יאיר גולן (חדשות עשר )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"על בסיס הניסיון שלנו והעולמי, אם רוצים מלחמות קצרות יחסית ולהביא את האויב או שיבקש להיכנע, צריך להכות קודם את כוח הלחימה שלו", הוסיף גולן. "מהבחינה האזורית, היציבות היחסית בירדן ובמצרים מהווה נכס אסטרטגי-מהותי למדינת ישראל. יש לשים לב גם לקשרים המעודדים שנוצרים בין ישראל למדינות נוספות בעולם הערבי-אסלאמי, הנוכחות הרוסית במזרח התיכון, מערכת היחסים עם ארה"ב וכדומה".

 

"קיימים שפע של נושאים שכולם בטווח נגיעה בעתיד הקרוב וקשורים לאתגרי הטכנולוגיה – החל מהעיסוק בהתקדמות הרפואה והגנטיקה, הסייבר ולוחמת הרשת, בינה מלאכותית, אנרגיה אחרת, רובוטיקה ועוד. כל אלו למעשה מהווים אתגר ביטחוני בלתי רגיל", אמר גולן.

 

לפני כשבועיים אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי יש ליצור זיקה בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני בהתייחסו למאמצים להגעה להסכם עם חמאס. דבריו נאמרו בעת ביקור במחנה צבאי ברמת הגולן.

 

"צריך ליצור זיקה מוחלטת בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני ולראות עשר שנים קדימה", אמר שר הביטחון. "יציבות כלכלית מבטיחה שקט ביטחוני. אני שומע אינספור דיבורים וסיפורים בין מדינת ישראל לבין החמאס. מבחינתי יש הסדרה אחת והיא המציאות השטח. אנחנו אכן מדברים עם המצרים, עם האו"ם ועם הגורמים בזירה הבין-לאומית. מבחינתי יש רק הסדרה אחת והיא המציאות בשטח, ואם רוצים להגיע לאיזושהי הסדרה כללית, אז תנאי מוגדר זה ההסדר בנושא שבויים ונעדרים. אנחנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח וכנראה כך גם יימשך".

 

ליברמן בתרגיל בצפון
 

ליברמן בתרגיל בצפון (חדשות עשר )

 

 

לאחרונה עלתה האפשרות למנות את גולן לתפקיד הרמטכ"ל, מה שעורר התגדות ומחאה בקרב גורמים שמתחו ביקורת על אמירתו בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבוה בשת 2016: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגמרניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו כיום".

 

בעקבות זאת, פרסם צה"ל הודעת תמיכה בגולן. "האלוף יאיר גולן משרת בצה"ל 38 שנים בכל גזרות הלחימה ותרומתו לביטחון ישראל גדולה", מסרו בצה"ל, "הישגי צה"ל בלחימה בטרור צתחת פיקודו מדברים בעד עצמם. מהצגתו של האלוף גולן כמי שלא פעל או לא יפעל מול מחבלים, חוטאת למציאות. כל ניסיון לא מבוסס להטיל דופי בשמו הטוב של מפקד בצה"ל ובתרומתו המבצעית-אינו ראוי".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לבקשה שלא למנותו לרמטכ"ל. "יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל", כתב ליברמן, "קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".