BETA

03.09.2018

03:17

 נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה,
רויטרס

ישראל זנחה את המוסר - ופרסה שטיח אדום לדוטרטה | דעה

הנשיא השנוי במחלוקת, שזוכה לאהדה בזכות מלחמתו בסוחרי הסמים, ידוע גם באמירותיו הרצחניות והמיזוגניות. האם הרווח הישראלי מהיחסים עם הפיליפינים מצדיק את ביקורו?

אתמול בערב (ראשון) נחת בישראל אחד המנהיגים השנויים ביותר במחלוקת, לפחות בעיני מערב – נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה. המונח "שנוי במחלוקת" הוא הרבה פעמים סופרלטיב, כי הרי מה "שנוי במחלוקת" באדם שרוצח סוחרי סמים ללא משפט, לועג לנשים נאנסות ומקלל בלי הפסקה? אז זהו, שהוא באמת אדם מורכב.
 

ראשית, דוטרטה הכריז מלחמה על סוחרי הסמים במדינתו – הכרזה שבזכותה נבחר לנשיאות המדינה, אחרי שפעל באופן דומה בקנה מידה קטן יותר בעיר דבאו, שבה שימש כראש העיר קודם לכן. אולם מה זאת אומרת מלחמה בסמים? הנשיא הפיליפיני הודיע שהוא תומך בגדול בהרג המוני שלהם ברחובות - וכך אכן קורה בפועל, כשלפי ארגוני זכויות אדם, עד כה 12,000 איש מצאו את מותם במהלך המלחמה בסמים במדינה.
 

אבל מה שבאמת תופס את תשומת הלב אצל דוטרטה הוא הפה הגדול שלו, שהקנה לו פרסום רב. "אהיה לסוחרי הסמים – כמו היטלר שהרג שלושה מיליון יהודים", אמר למשל נשיא הפיליפינים וכך גם השווה את עצמו להיטלר, וגם טעה והשמיט מחצית ממספר היהודים שנהרגו בשואה, ויש מי שגם ייראה באמירה הזו כמעיין הכחשת שואה.
 

 נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה ואשתו

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה ואשתו ( משרד החוץ)

 

עוד התפאר הנשיא הפיליפיני כי רצח אנשים במו ידיו. דוטרטה אמר שרצח אדם בדקירות סכין כשהיה בן 16, בהזדמנות נוספת סיפר שזרק אדם ממסוק, ובפעם אחרת טען שירה במישהו כשהיה ראש עיריית דבאו. 
 

דוטרטה נוהג גם ללעוג למקרי אונס ולנאנסות. רק ביום שישי האחרון הוא התבדח ש"בדבאו יש הרבה מקרי אונס, כי בדבאו יש הרבה נשים יפות". אבל זה יחסית "בקטנה". בשנת 2017 הוא נאם בפני קציני צבא במינדנאו ואמר להם ש"הוא לוקח אחריות אם במהלך הפעילות שלהם הם אונסים נשים". אולם השיא שלו היה כשהתייחס לאונס ורצח של פעילת סיוע הומניטרית אוסטרלית, ואמר "כעסתי גם בגלל הרצח והאונס שלה, אבל גם בגלל שזה לא הייתי אני שאנס. היא הייתה יפה וציפיתי שמושל יהיה הראשון בתור".
 

עוד מספר אמירות בולטות שהשמיע דוטרטה היו כי "אלוהים טיפש", "אובמה בן זונה", אמר לחייליו "לירות באיברי המין של נשות יריביהם".
 

למרות כל אמירותיו, הפופולריות שלו ברחוב הפיליפינים גבוהה מאוד. בין השאר בשל המאבק הבלתי מתפשר והרצחני שלו בכנופיות הסמים שממלאות את הרחובות, וגם לא מעט בזכות הסכמים ורפורמות שהוא העביר. בנוסף צריך לזכור שלפיליפינים יש כמות אדירה של מהגרים ועובדים בכל העולם, בשל העובדה שהיא יצואנית ענקית של עובדים זרים, כמו אלו שאנחנו מכירים כאן בישראל.

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה (רויטרס)

 

דוטרטה השכיל להבין את זה, והפך להיות המושיע שלהם, האדם שידאג להם. כך למשל, השנה נמצאה גופה של עובדת זרה במקפיא בכווית, אחת המדינות שבה תעשיית העובדים הפיליפינים פורחת, ודוטרטה איים להחזיר את כל העובדים. הוא הצהיר כי "אנחנו לא העבדים שלכם. אם מדינות העולם לא ישפרו את תנאי ההעסקה של העובדים הזרים – הם יחזרו לפה". מספיק לראות את ההתרגשות האדירה בקרב הקהילה הפיליפינית בישראל כדי להבין כמה הערצה יש כלפי אדם הזה בקרב הפיליפינים עצמם ובעיקר אצל אלו שעובדים מחוץ למדינת האיים.
 

אז האם צריך היה לארח אדם כזה פה בישראל? זאת שאלה מורכבת. מצד אחד, אין יחסי חברות בין מדינות, ולכן מה שמעניין את הצדדים זו רק התועלת שיוכלו להפיק. לישראל ככל הנראה יש אינטרסים לא מועטים ביחסים עם הפיליפינים בהקשר לעובדים הזרים, תעשייה צבאית וסחר בנשק, וגם לפי הפרסום ב"הארץ" אתמול בבוקר -  שיתוף פעולה ישראלי-פיליפיני בנוגע לנפט; מנגד, כמדינה יהודית שמתיימרת להיות מגדלור מוסרי של העולם, אין לנו באמת את הפריבילגיה להיות מונעים מאינטרסים בלבד.
 

צריך לומר שאנחנו בכלל לא מצטיינים בעירוב שיקולים מוסריים ביחסים הבינלאומיים שלנו – בעבר קיימה ישראל קשרים עם דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד, בניגוד למערב. כיום  ישראל מנהלת קשרים ענפים עם מיאנמר שמבצעת רצח עם בבני הרוהינגיה, ויש שמועות שגם בסצנת הנשק המשגשגת במדינות המתפתחות, ששם, אם לומר בעדינות, הקנים לא מופנים רק נגד טרוריסטים. בשורה התחתונה, ביחס של רווח מול הפסד - ישראל הייתה צריכה להימנע מהביקור הזה.
 

הפיליפינים אינם מעצמה דוגמת רוסיה, שלמרות הפרת זכויות האדם והתמיכה בגורמים כמו אסד ורוחאני, ישראל חייבת לתחזק את הקשרים עמה. גם אם הוחלט שהביקור חיוני – את השטיחים האדומים כדאי היה להשאיר במחסן.