09.09.2018

16:40

 אירועים מתשע"ח
אירועים מתשע"ח,
חדשות עשר

יהודייה שהתאסלמה וקלוריות בסלט: הכתבות שהכי עניינו אתכם השנה

טרגדיות קשות, תיעודים מרגשים, תקריות מעוררות זעם ושבירת מיתוסים - לרגל השנה החדשה אספנו את עשר הידיעות הנקראות ביותר של חדשות עשר בתשע"ח • פרויקט מיוחד

מקום 10

תיעוד: בת ה-9 חיבקה את אביה - ומנעה מעבריינים להכות אותו

 

ארבעה תושבי מבשרת ציון שביקשו לנקום בבעל חנות לתיקון טלפונים ניידים כיוון שלא היו מרוצים מהשירות שניתן להם, תועדו כשהם תוקפים אותו ואת חברו באלימות רבה. בצילומים שפורסמו בחדשות עשר, נראית ילדתו בת ה-9 של בעל החנות ניגשת באומץ רב אל אביה בזמן העימות האלים, מחבקת אותו וכך מרחיקה ממנו את האש.

 

הילדה ישבה בחנות והמתינה לאביה, כשלפתע הבחינה במתרחש. היא יצאה לעברו בהיסוס וחזתה בגברים מכים אותו. בסופו של דבר התגברה הילדה על מחסום הפחד ולמרות הסכנה הגנה על אביה והרחיקה ממנו את התוקפים, שהמשיכו להכות את חברו.

 

לכתבה המלאה

 

 הילדה שחיבקה את אביה והצילה אותו מהתוקפים
 

הילדה שחיבקה את אביה והצילה אותו מהתוקפים (חדשות עשר)

 

 

מקום 9

יותר מ-150 ישראלים עוכבו בבנגקוק בלי דרכונים ובלי מזוודות

 

באוקטובר האחרון, יותר מ-150 ישראלים נתקעו בבנגקוק בלי מזוודות ודרכונים, לאחר ביטול טיסת "רויאל ג'ורדניאן". נוסעי הטיסה כבר הספיקו לעשות צ'ק אין, שלחו את המזוודות למטוס והחתימו את דרכוניהם בחותמת יציאה מתאילנד. אולם, אז הם קיבלו הודעה כי טיסתם בוטלה עקב תקלה במטוס, ובינתיים שלחו אותם לבית מלון סמוך לשדה התעופה, עם הבטחה שבבוקר יקבלו מידע נוסף לגבי טיסה חלופית.

 

באופן חריג, הנוסעים, בהם משפחות עם ילדים, נשלחו לבית המלון מבלי שקיבלו בחזרה את מזוודותיהם ואת דרכוניהם. נוסף על כך, מאז ביטול הטיסה נקבעו מועדים לטיסה חלופית, אך אלו נדחו שוב ושוב, עד שלבסוף הם הושבו לארץ בשלום - עייפים ולא מרוצים.

 

לכתבה המלאה

 

 ביטול טיסות בנמל התעופה ביוון
 

ביטול טיסות בנמל תעופה (אילוסטרציה, רויטרס)

 

 

מקום 8

תיעוד: הנוסעת התלוננה על תקיפת נהג מונית - המצלמות הוכיחו אחרת

 

נהג המונית נדב בנימין היה יכול לסיים את יום עבודתו במעצר בגלל תלונה על הטרדה מינית, אך בזכות מצלמה שתיעדה את המתרחש, הוא יצא חף מפשע. בתיעוד המצלמות שהגיע לידי חדשות עשר, ניתן לראות את הנוסעת דורשת תשלום אחר ממה שהראה המונה. בנימין ביקש את התשלום המופיע, אך הנוסעת התעקשה על תשלום נמוך יותר. לאחר מכן הזמינה ניידת וטענה כי הותקפה והוטרדה מינית על ידו.

 

המשטרה ראתה את הסרטון, ובזכותו, לא עצרה את בנימין. "אני לא יודע מה הייתי עושה בלי המצלמה. יש מצב שעדיין הייתי במעצר", אמר הנהג.

 

לכתבה המלאה

 

 מצלמה נסתרת שתיעדה תלונת שווא של נוסעת במונית על הטרדה והתקפה
 

מצלמה נסתרת שתיעדה תלונת שווא של נוסעת במונית על הטרדה ותקיפה (חדשות עשר)

 

 

מקום 7

אסון השיטפון: עשרה נערים נהרגו לאחר שנסחפו בנחל בערבה

 

תשע נערות ונער אחד, תלמידי כיתה י"ב ומועמדים להצטרפות למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" שבתל אביב, נהרגו באפריל האחרון לאחר שנקלעו לשיטפון בנחל צפית שבערבה במהלך טיול של המכינה.

 

בקבוצה היו כ-25 נערים ונערות, ששהו על אחת ממדרגות הנחל כשהמים הגיעו וסחפו אותם. נוסף להרוגים, כמה נערים נפצעו וחולצו לאחר שנסחפו לאורך מאות מטרים. חודש וחצי אחרי האירוע הקשה הודיעה מועצת המכינות הקדם צבאיות כי היא החליטה שיש לסגור לשנה את מכינת "בני ציון". "אנו סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת תהליך בנייה מחדש", נכתב בהודעת הוועד המנהל של המועצה.

 

לכתבה המלאה

 

  הרוגי האסון השיטפון בערבה
 

הרוגי האסון השיטפון בערבה ( חדשות עשר)

 

 

מקום 6

תיעוד: הרגעים האחרונים בחייו של שי שירזי - לפני שחוסל

 

תיעוד בלעדי שהגיע לידי חדשות עשר מציג את רצח העבריין שי שירזי, החל מההכנות בבית ועד לשלב ההימלטות. בסרטון שפורסם ניתן לראות את שירזי נכנס לסניף בנק ברמת השרון תוך שהוא משוחח בטלפון. כמעט במקביל, ניתן לראות את מיכאל לוי, שהורשע ברצח, יוצא מביתו בשכונת דורה שבנתניה. בגב חולצתו של לוי ניתן לראות שלושה פסים, פרט שסייע למשטרה לזהות אותו במצלמות לאורך הדרך, עד לנקודת החיסול.

 

בסביבות השעה 22:30 באותו הערב, הגיע לוי לאזור מחלף הכפר הירוק, כשהוא רכוב על אופנועו, ופתח בירי כלפי רכבו של שירזי, שעמד ברמזור אדום. שירזי מת בדרכו לבית החולים, בעוד אדם נוסף שישב ברכב נפצע ברגלו. בהמשך, מצלמות התנועה תיעדו את ההימלטות של לוי מהזירה.

 

לכתבה המלאה

 

 העבריין שי שירזי
 

העבריין שי שירזי ( חדשות עשר)

 

 

מקום 5

בן זוגה המוסלמי של נוי שטרית בריאיון: "על גופתי - לא אוותר עליה. האהבה מנצחת"

 

תמונתה של נוי שטרית מתאסלמת בהר הבית, לצד בעלה עלאא אבו סגיר, קוממה חלקים שונים בציבור הישראלי ועוררה סערה ברשת. ארגון הימין הקיצוני להב"ה, שפועל למנוע קשרי זוגיות בין יהודיות לערבים, נכנס לתמונה במחאה נמרצת והוביל את נוי לשוב לחיק היהדות – אך היא שבה תוך זמה קצר לזרועות בעלה. בריאיון לחדשות עשר, סיפר עלאא על ההיכרות בינו לבין זוגתו, על האיומים שספג ועל חזרתה של נוי לביתם.

 

"להב"ה לקחו אותה. היא אמרה להם שהיא רוצה לחזור, וחזרה לאמא שלה - מאמא שלה היא חזרה אלי ישר", ציין. "מילאו לה את הראש, אמרו לה הרבה דברים, היא לא ידעה שאלה אנשי להב"ה ושיש בסביבה שלה שקרניות".

 

לריאיון המלא

 

 עלאא אבו סגיר, בן זוגה הבדואי של נוי שיטרית
 

עלאא אבו סגיר, בן זוגה הבדואי של נוי שיטרית ( חדשות עשר)

 

 

מקום 4

לאחר שישה ימי חיפושים: גופתה של הילה ליבנה אותרה בקירגיזסטן

 

הילה ליבנה, מטיילת ישראלית, נמצאה בקירגיזסטן בספטמבר שעבר ללא רוח חיים. צוות החילוץ מצא את גופתה בתוך נקיק, שאליו נפלה מגובה רב. 

 

הילה, בת ה-22, יצאה לטרק בצפון-מזרח קירגיזסטן עם חבר ישראלי ושני צרפתים. בשלב מסוים במהלך המסלול היא התפצלה מהחבר הישראלי, שנפל ושבר את הקרסול. לאחר מכן אבד הקשר ביניהם והוא חולץ מהמסלול בשלום, כשלא נמצא כל זכר להילה. משפחתה של הילה, בהובלת אחיה יובל, החלה בניסיונות לאתר אותה ואף נפתח קמפיין לגיוס כספים ברשת. בסופו של דבר, כאמור, נמצאה גופתה בתום שישה ימי חיפושים

 

לכתבה המלאה

 

 הילה ליבנה, מטיילת ישראלית שגופתה אותרה בקירגיזסטן
 

הילה ליבנה, מטיילת ישראלית שגופתה אותרה בקירגיזסטן ( פייסבוק)

 

 

מקום 3

"דוסיות לובשות סקיני וקוראות לעצמן דתיות": מהפכה בעולם הדתי משנה את החברה בישראל

 

הפרק הראשון בסדרת הכתבות "הדתל"שים", שהציגה את הצעירים שבחרו לנהל אורח חיים דתי - בדרכם. בין היתר התראיינה לפרק ענבר וייס, בת 36 ומנכ"לית "רוח חדשה". עד לא מכבר היא הייתה דתייה במאה אחוז, בוגרת אחת האולפנות הנחשבות ביותר במגזר. היום היא כבר חלק מקבוצה חדשה - דתיים לשעבר שנשארים בקשר חם עם המגזר.

 

"הדתל"שים וגם הדתיים עברו איזושהי אבולוציה", אמרה וייס, "היום דוסיות הולכות עם סקיני והן עדיין יקראו לעצמן דתיות. כששואלים אני אומרת שאני על הספקטרום הדתי. לפעמים, כשמעמידים אותי בפינה, אני מודה בפה מלא שאני לא דתייה".

 

לכתבה המלאה

 

 כיפה
 

כיפה ( רויטרס)

 

 

מקום 2

לאחר שהתאסלמה ושבה ליהדות: נוי שטרית חזרה לבן זוגה המוסלמי

 

זמן קצר לאחר שנחשף ברשת סיפורה של נוי שטרית - צעירה מאשקלון שהתחתנה עם צעיר בדואי מרהט, היא הודיעה כי "חזרה לחיק היהדות", ואף הודתה ליו"ר הארגון בנצי גופשטיין באופן פומבי בפייסבוק. "תודה שעמדת איתי כל הזמן ולא נתת לי למעוד. שה' ייתן לנו כוחות להציל עוד נפשות יהודיות מהמקומות הלא נכונים", כתבה לו אז. 

 

מעט לאחר ה"חזרה בתשובה" אירעה תפנית נוספת בעלילה - שטרית פרסמה תמונה משותפת חדשה עם בעלה הבדואי. הדבר נודע לגופשטיין ואנשיו, והאחרון הגיב: "אנחנו לא מתחרטים ונעשה זאת שוב בכל רגע לכל יהודיה שתרצה".

 

לכתבה המלאה

 

 נוי שטרית ובעלה עלאא, שנישאו ועוררו סערה
 

נוי שטרית ובעלה עלאא, שנישאו ועוררו סערה ( פייסבוק)

 

 

מקום 1

2,000 קלוריות לסלט: כמה עולות לנו ארוחות הבוקר ה"בריאות"

 

מוסף "ברקוד" בדק במאי האחרון את המחיר הקלורי שאנו משלמים - ולרוב לא מודעים אליו. המעבדה לבריאות הציבור הנמצאת תחת משרד הבריאות בדקה מספר מנות שכל ישראלי מכיר, אלו המוגשות בכל בתי הקפה ולרוב מוגדרות כבריאות או דיאטטיות רק כי המוצרים המרכיבים את המנה נתפסים אצלנו כבריאים באופן יחסי. תוצאות המעבדה הוכיחו כי התפיסות המנחות את רוב האוכלוסייה - מוטעות.

 

כך למשל, נמצא כי ברשת "קפה קפה" ארוחת הבוקר האישית "בוקר בכיף" מכילה 1,619 קלוריות, ברשת "ארקפה", השקשוקה האיטלקית מכילה 1,017 קלוריות, וערכו הקלורי של סלט קטניות ברשת קפה ג'ו הוא 2,006 קלוריות – יותר מהתצרוכת היומית המומלצת לאישה בישראל. לצורך השוואה, ארוחת מקרויאל עם צ'יפס במקדונלד'ס מכילה רק 805 קלוריות.

 

לכתבה המלאה 

 

 

 סלט
 

סלט (פוטוליה)

 

 

רגע אחד מתשע"ח: לכל כתבות הפרויקט המיוחד