BETA

31.08.2018

20:01

 פלסטינים בבית ספר בעזה
פלסטינים בבית ספר בעזה,
רויטרס

ישראל: יש לסייע לאוכלוסייה הפלסטינית אך לא דרך אונר"א

בכירים בלשכת ראש הממשלה טענו כי יש למצוא דרך להעביר את הכסף לארגונים או גורמים אחרים כדי שייעשה בהם שימוש נאות לרווחת האוכלוסייה

בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו הערב (שישי) כי ישראל תומכת במהלך האמריקני להפסקת המימון לאונר"א אך סבורה כי יש למצוא דרך להעביר את הכסף לארגונים או גורמים אחרים כדי שייעשה בהם שימוש נאות כמו סיוע הומניטרי לאוכלוסייה הפלסטינית, כך אמרו הערב (שישי) בכירים בלשכת ראש הממשלה.

 

 "הקיבוע של הפליטות הפלסטינית ע"י אונר"א היא אחת הבעיות המרכזיות שמנציחות את הסכסוך", אמרו בכירים בלשכת ראש הממשלה. "כדאי להסב את הכסף לגורמים אחרים שיעשו בו שימוש נאות לרווחת האוכלוסייה ולא להנצחת הפליטות".

 

הבוקר דווח ב"וושינגטון פוסט" כי ארה"ב החליטה לבטל את כל המימון האמריקני לאונר"א, סוכנות הפליטים הפלסטינית. בשבועות הקרובים יודיע הבית הלבן על ההחלטה, המגיעה כחלק מאי שביעות הרצון של ממשל טראמפ מהסוכנות, ותקרא בהודעה להפחית את כמות הפליטים המוכרים על ידיה מחמישה מיליון לעשירית מכך. כך מסרו גורמים רשמיים המודעים להחלטה המסתמנת.

 

בעקבות הדיווח, שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, הודיע כי מדינתו תגדיל את הסיוע הכספי לאונר"א "באופן משמעותי. גרמניה כבר העבירה השנה 81 מיליון אירו לארגון. שר החוץ לא נקב בסכום ספציפי שיועבר לאונר"א. נוסף לכך, קרא שר החוץ הגרמני למדינות נוספות לנהוג כמו מדינתו ולפעול עבור "מימון בר קיימה של אונר"א". זאת, כיוון שהסיוע הגרמני לא יכסה את הגירעון התקציבי של סוכנות הסיוע. "אובדן הארגון הזה עלול לגרום לתגובת שרשרת בלתי נשלטת", הוסיף האס.

 

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, אמר בתגובה למהלך האמריקני: "הנטייה האמריקנית לביטול הסיוע לאונר"א, לצד הפקפוק שלהם בזכות השיבה, הופך את ההנהגה האמריקאית לאויב העם הפלסטיני, האומה הערבית והאומה האסלאמית. אנחנו קוראים לארגון מחאה עולמית נגד שלטון העריצות האמריקני".

 

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר במהלך ריאיון לרדיו של ערוץ ה-BBC כי "ירדן תמשיך להשקיע מאמצים במטרה לגייס תמיכה מדינית וכספית לאונר"א וזאת במטרה להבטיח את המשך פעילותו של הארגון בהתאם לדרישות האו"ם. סוגיית הפליטים הפלסטינים תיפתר בהתאם להחלטות בין-לאומיות, ביניהן זכות השיבה הפלסטינית". כמו כן, הכריז אתמול א-ספדי במהלך מסיבת עיתונאים שערך בנושא כי ירדן תארגן ועידת פסגה בין-לאומית לתמיכה בארגון שתיערך ב-27 בספטמבר. לפי הדיווח הפסגה תיערך גם בחסות שוודיה, טורקיה, יפן, וארגון האיחוד האירופי.

 

לפני כחודש פורסמה תכתובת מיילים ב-"Foreign Policy" לפיה ג'ארד קושנר, חתנו יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, פועל כדי לסגור את אונר"א. לטענת בכירים אמריקנים ופלסטינים, יוזמתו של קושנר היא חלק ממאמץ נרחב של ממשל טראמפ להסיר את מעמד הפליטים של הפלסטינים שמחזיקים במעמד שכזה, וכך להסיר את הסוגיה הטעונה משולחן המשא ומתן. בימים אלה מונחות בפני הקונגרס שתי הצעות חוק בנושא. "חשוב לקיים מאמץ כן לפגוע באונר"א", כתב קושנר בחודש ינואר, במייל שנשלח לכמה בכירים, ביניהם שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. "הסוכנות מקבעת את הסטטוס קוו, היא מושחתת, לא יעילה ולא מסייעת למאמצי השלום". באותו המייל כתב: "מטרתנו לא יכולה להיות שמירת המצב הקיים, לעתים צריך לקחת סיכון ולשבור דברים בכדי להשיג את המטרה".

 

בחודש יוני קושנר ביקר בירדן ושוחח עם המלך עבדאללה על הנושא. יועצו של טראמפ אמר אז שיש להסיר את מעמד הפליט של שני מיליון הפלסטינים שחיים בירדן, כך שאונר"א לא תצטרך חפעול עוד במדינה. לטענתו, על המדינות שמארחות את הפליטים לדאוג לרווחתם, במקום ארגון הסיוע. כך טענה חברת אש"ף, חנאן עשראווי.

 

גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר לאחר ביקורו של קושנר באזור כי "עכשיו הם רוצים לחסל את אונר"א, וזאת באמצעות העברת הסיוע ישירות למדינות שמארחות פליטים פלסטינים, הרחק מידיה של הסוכנות". אונר"א סופגת זה שנים ביקורת על כך שהיא מקבעת את מעמד הפליטים הפלסטינים, ונותנת מעמד פליט לא רק לאלה שעזבו או גורשו במהלך מלחמת העצמאות ב-1948, אלא גם לצאצאיהם, המונים כחמישה מיליון בני אדם.