BETA

31.08.2018

18:04

עודכן:

אלפים הפגינו בגדר הרצועה; שריפה ביער בארי - כתוצאה מבלון

רחפן להטלת גז מדמיע הופל. מטעני צינור, רימונים, אבנים ובקבוקי תבערה נזרקו לעבר הכוחות. כמו כן, היו מספר ניסיונות חדירה לישראל. משרד הבריאות בעזה: מעל 200 פצועים

כ-9,000 פלסטינים הפגינו הערב (שישי) לאורך כל הגדר בגבול הרצועה. מעל לעשרים ניסיונות של חבלה בגדר באמצעות קאטרים נרשמו, נוסף לניסיונות חדירה לשטח ישראל לא מוצלחים. בצה"ל אישרו כי רחפן להטלת גז מדמיע הופל אך כי אין חשש לדלף. כמו כן, ארבעה מטעני צינור ושני רימונים נזרקו לעבר כוחות הביטחון. זאת נוסף להשלכת אבנים, בקבוקי תבערה וחפצים שונים  לעבר הכוחות. במקביל, בכמה מוקדים הובערו צמיגים. משרד הבריאות בעזה מסר כי מעל ל-200 מפגינים נפצעו, בהם נער ופאראמדיקית שנפצעו קשה.

 

בכיר חמאס חליל אל-חייה שוחח עם התקשורת המקומית במהלך ההפגנה ואמר: "רצינו להגיב בצורה חיובית בנוגע לבקשות המצרים ולבקשות של האו"ם, כך למשל פעלנו במטרה להקטין את שיגורי הבלונים והעפיפונים. עשינו מאמצים גדולים עם הנוער ועם פלגי ההתנגדות במטרה להשיג את המטרה הזו. עשינו כל דבר שהתבקש מאיתנו במטרה להבטיח את הפסקת האש, וכעת המתווכים באו"ם ובמצרים נמצאים תחת תקופת ניסיון. או שהם יבצעו את מה שהם הבטיחו או שנחדש את הצעדות שלנו על כל צורותיהן כדי שנוכל להגשים את רצונות העם הפלסטיני". דובר חמאס, פאוזי ברהום, הוסיף: "צעידות השיבה ימשיכו ויסלימו. הכוח העממי ימשיך לפעול לסיום הסבל של רצועת עזה ושבירת המצור".

 

בד בבד, מוקדם יותר פרצה שריפה קטנה באזור יער בארי כתוצאה מבלון תבערה. צוות כיבוי טיפל בה וכיבה אותה.

 

 

 

 

 

 שריפה שפרצה ביער בארי
 

שריפה שפרצה ביער בארי ( דני בן דוד, יערן קק״ל)

 

 

אל-חייה אמר אתמול ש"היחידים שמתעקשים שלא להסיר את המצור הם פתח ואבו מאזן". בשיחה עם עיתונאים, אל-חייה ציין כי תנועתו מוכנה להפסיק עם הפרחת בלוני התבערה. "צעדות השיבה, הפרחת בלוני התבערה וחיתוך הגדר נמשכים, אך אם המחיר להסרת המצור הוא הפסקת הפרחת הבלונים - מה הפשע בכך?". עם זאת, הוא אמר כי אם ייכשלו המאמצים להסדרה, ימשיכו את המאבק בצעדות השיבה ובדרכים אחרות.

 

"אין מנוס מהקמת ממשלת אחדות לאומית שתפתור את בעיית הפיצול", אמר. "ממשלת ראמי חמדאללה לא מסוגלת לכך כי היא הפכה לחלק מהגורמים לפילוג הפלסטיני ולמצור על עזה, אנו רוצים ממשלת אחדות שיהיה בה ייצוג לכל הפלגים הפלסטינים".

 

אל-חייה הוסיף לתקוף את הרשות הפלסטינית. "הייתכן כי מי שמעורב במצור על עזה ומבצע סנקציות פושעות כנגד עזה יהיה חלק מהפתרון? הפיוס הפלסטיני הוא הבחירה האסטרטגית שלנו, אך היא נתקלת בעקשנות של פת"ח ואבו מאזן", אמר. "עושה רושם כי פתח אינה מעוניינת בפיוס הפלסטיני, אך אם נוזמן לדיאלוג או דיון - נתייצב מיד".

 

קודם לכן, מסר ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזרח התיכון, כי "הממשל האמריקני תומך במאמצים של נשיא מצרים א-סיסי ושל ממשלתו לתווך בניסיונות להשיג הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס ולהביא לתנאים שיאפשרו לרשות הפלסטינית להחזיר את סמכויותיה ברצועת עזה".

 

עם זאת, גרינבלט מתח ביקורת חריפה על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "הוא לא יכול לבקר את התהליך מהצד. הרשות חייבת להיות חלק מהפתרון לפלסטינים בעזה. אם אבו מאזן ייבחר שלא לעשות זאת, גורמים אחרים ימלאו את החלל". גרינבלט הוסיף כי "מנהיגות אמיתית נמדדת ביכולת לקבל החלטות קשות. האנשים בעזה, בישראל ובאזור כולו סובלים כבר זמן רב והגיעה העת שהרשות תוביל את כל הפלסטינים לעתיד טוב יותר". דובר הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, הגיב לדבריו ואמר: "אמירותיו הן בלתי מקובלות כמו גם ההתערבות האמריקנית במדיניות הפנים של הפלסטינים - רק לעמנו קיימת הזכות הלגיטימית לבחור את ההנהגה".