BETA

31.08.2018

14:21

גרמניה: "נרחיב הסיוע לאונר"א, ביטולה יוביל לחוסר יציבות"

בעקבות הדיווח כי ארה"ב תפסיק לממן את סוכנות הפליטים של האו"ם, הודיע שר החוץ הגרמני כי מדינתו תעביר לארגון כספי סיוע נוספים, וקרא למדינות נוספות לנהוג כך

שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, הודיע היום (שישי) כי מדינתו תגדיל את הסיוע הכספי לאונר"א - סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים, "באופן משמעותי". זאת, בעקבות הדיווח ב"וושינגטון פוסט" כי הנשיא טראמפ החליט להפסיק לחלוטין את הסיוע האמריקני לארגון. גרמניה כבר העבירה השנה 81 מיליון אירו לארגון. שר החוץ לא נקב בסכום ספציפי שיועבר לאונר"א.


נוסף על כך, קרא שר החוץ הגרמני למדינות נוספות לנהוג כמו מדינתו ולפעול עבור "מימון בר קיימה של אונר"א". זאת, כיוון שהסיוע הגרמני לא יכסה את הגירעון התקציבי של סוכנות הסיוע. "אובדן הארגון הזה עלול לגרום לתגובת שרשרת בלתי נשלטת", הוסיף האס.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטינים מחוץ למשרדי אונר"א
 

פלסטינים מחוץ למשרדי אונר"א (רויטרס)

 

 

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, אמר בתגובה למהלך האמריקני: "הנטייה האמריקאית לביטול הסיוע לאונר"א, לצד הפקפוק שלהם בזכות השיבה, הופך את ההנהגה האמריקאית לאויב העם הפלסטיני, האומה הערבית והאומה האסלאמית. אנחנו קוראים לארגון מחאה עולמית נגד שלטון העריצות האמריקאי".

 

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, אמר במהלך ראיון לרדיו של ערוץ ה-BBC כי "ירדן תמשיך להשקיע מאמצים במטרה לגייס תמיכה מדינית וכספית לאונר"א וזאת במטרה להבטיח את המשך פעילותו של הארגון בהתאם לדרישות האו"ם. סוגיית הפליטים הפלסטינים תיפתר בהתאם להחלטות בין-לאומיות, ביניהן זכות השיבה הפלסטינית".

 

כמו כן, הכריז אתמול א-ספדי במהלך מסיבת עיתונאים שערך בנושא כי ירדן תארגן ועידת פסגה בין-לאומית לתמיכה בארגון שתיערך ב-27 בספטמבר. לפי הדיווח הפסגה תיערך גם בחסות שוודיה, טורקיה, יפן, וארגון האיחוד האירופי.

 

הבוקר, כאמור, דווח ב"וושינגטון פוסט" כי ארה"ב החליטה לבטל את כל המימון האמריקני לאונר"א. בשבועות הקרובים יודיע הבית הלבן על ההחלטה, המגיעה כחלק מאי שביעות הרצון של ממשל טראמפ מהסוכנות, ותקרא בהודעה להפחית את כמות הפליטים המוכרים על ידיה מחמישה מיליון לעשירית מכך. כך מסרו גורמים רשמיים המודעים להחלטה המסתמנת.

 

לפני שבוע החליט הממשל הממשל האמריקני לקצץ את מרבית הסיוע האזרחי שהוא מעניק לפלסטינים. למעלה מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע שהיו אמורים להיות מועברים לגדה המערבית ולרצועת עזה יופנו למקומות אחרים, זאת בהמשך לבחינה מחדש של היקף הסיוע עליה הורה נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. בהודעה שנמסרה לחברי הקונגרס נכתב כי התקציב יועבר לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני.

 

 ילדה לצד לוגו אונרא
 

ילדה לצד לוגו אונרא (רויטרס )

 

 

לפני כחודש פורסמה תכתובות מיילים ב- Foreign Policy, לפיה ג'ארד קושנר, חתנו יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, פועל כדי לסגור את אונר"א.

 

לטענת בכירים אמריקנים ופלסטינים, יוזמתו של קושנר היא חלק ממאמץ נרחב של ממשל טראמפ להסיר את מעמד הפליטים של הפלסטינים שמחזיקים במעמד שכזה, וכך להסיר את הסוגיה הטעונה משולחן המשא ומתן. בימים אלה מונחות בפני הקונגרס שתי הצעות חוק בנושא.

 

"חשוב לקיים מאמץ כן לפגוע באונר"א", כתב קושנר בחודש ינואר, במייל שנשלח לכמה בכירים, ביניהם שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט. "הסוכנות מקבעת את הסטטוס קוו, היא מושחתת, לא יעילה ולא מסייעת למאמצי השלום".

 

באותו המייל כתב: "מטרתנו לא יכולה להיות שמירת המצב הקיים, לעתים צריך לקחת סיכון ולשבור דברים בכדי להשיג את המטרה".

 

בסוף חודש ינואר, על רקע הודעתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לעצור את הסיוע הכספי לפלסטינים ולאונר"א, הודיעה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, כי הארגון אימץ חבילת סיוע הכוללות 42.5 מיליון אירו לחברה הפלסטינית. כמו כן, החבילה כוללת 107 מיליון אירו שיעברו לאונר"א.

 

לדברי מוגריני, הסיוע הכספי ישמש ל"פעילות במזרח ירושלים ותמיכה בבניית מדינה פלסטינית דמוקרטית, ע"י רפורמות מדיניות ועזרה כספית לעסקים קטנים ובינוניים, חיזוק החברה הפלסטינית האזרחית ומתן אפשרות גישה למים וחשמל".