BETA

31.08.2018

08:03

האו"ם: הפרת הפסקת האש בין ישראל ללבנון עלולה להצית סכסוך חדש

מועצת הביטחון, שאישרה פה אחד את הארכת מנדט יוניפי"ל בדרום המדינה, קראה לשני הצדדים להימנע מכל פעולה שעלולה לערער היציבות באזור. "איש אינו יכול להרשות זאת לעצמו"

מועצת הביטחון של האו"ם הזהירה הלילה (שישי) כי הפרת הפסקת האש בין ישראל ללבנון עלול להוביל ל"סכסוך חדש באזור". הדברים נאמרו בדיון בנוגע להארכת מנדט כוח יוניפי"ל בדרום המדינה, שאושרה פה אחד, לשנה נוספת.

 

חברי המועצה קראו לשני הצדדים לנהוג באיפוק ולהימנע מכל פעולה או שיח העלולים לגרום לערעור היציבות באזור. נוסף על כך, קראה המועצה לתמיכה בין-לאומית בצבא לבנון ולפריסת כוחו בים ובדרום המדינה.

 

  בניית גדר הגבול בלבנון
 

בניית גדר הגבול בלבנון (ללא קרדיט)

 

 

כוח יוניפי"ל נוצר לראשונה על ידי האו"ם לאחר מבצע ליטני בשנת 1978, ושימש ככוח שמירת השלום במדינה. לאחר שישראל נסוגה מלבנון, נפרסו כוחות יוניפי"ל בגבול בין המדינות, וסייעו לצבא הלבנוני להתבסס באזור.

 

בשבועות האחרונים זרוע היבשה מיישם לראשונה באימון באש את תפיסת הקרב המשולב החדשה לכוחות הקרקעיים שיתמרנו במלחמה הבאה, בעיקר בזירה הצפונית. פעולות אלה מתרחשות באימון האוגדתי הנרחב שעורכות יחידות אוגדת החוד הסדירה 36, בהן חטיבת גולני וחטיבת השריון 7, תחת הכותרת "צק"ח גדעון" - צוות קרב חטיבתי, על שם התוכנית הרב-שנתית שצה"ל נמצא בעיצומה.

 

אלפי לוחמי יבשה מתאמנים ברמת הגולן עם אמצעים חדישים ושיטות לחימה משודרגות שמותאמות לחיזבאללה, כפי שהוא כיום - מהיר יותר, נסתר, רב-זרועי, נייד ויוזם התקפות בעצמו. ארגונו של חסן נסראללה חוזר בימים אלה אט אט ללבנון מהמלחמה בסוריה, כשהוא חבול ומדמם, ללא אלפים מלוחמיו שנהרגו או נפצעו, ועם בעיות פנים לצד צמצום בתקציב התמיכה האיראני השנתי, אך עם ביטחון עצמי מבצעי גבוה וניסיון קרבי עשיר מארבע שנות לחימה במורדים בעיראק ובסוריה, שהקנו לו יכולות צבאיות מתקדמות, כמו תמרון לשטח אויב, ריכוז כוחות גדולים בזמן מהיר והפעלות אש לטובת כוחות קדמיים.

 

חסן נסראללה בנאום לציון 12 שנים למלחמת לבנון
 

חסן נסראללה בנאום לציון 12 שנים למלחמת לבנון (אל-מנאר)

 

 

כזכור, לפני כחודשיים פרסם חיזבאללה סרטון שבו, לטענת הארגון, תיעוד של חלק מאירוע חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, סמוך לגבול לבנון בשנת 2006. בסרטון ניתן לראות חיילי חיזבאללה ליד ההאמר הצבאי הפגוע, שמתחילים בתנועה מהירה לתוך שטח לבנון. לאחר מספר שניות מתרחש פיצוץ נוסף בכלי הרכב, ועשן רב יוצא ממנו. ככל הנראה, הפיצוץ השני נועד לטשטוש עקבות המחבלים.

 

לפני כחודשיים וחצי דווח בעיתון אל-ג'ומהוריה, שרואה אור בלבנון, כי העבירה ישראל לאו"ם מידע בנוגע לפעילות חיזבאללה במדינה, וכן על הקשר שלו עם ארגון חמאס בתוך לבנון. לפי הדיווח, ישראל הציגה קשר צבאי-אסטרטגי שהחל להתגבש ולצמוח לאחרונה בלבנון בין חמאס לחיזבאללה – בחסות איראן.

 

בדיווח נטען כי עמדתה של ישראל היא שמטרת הקשר היא בניית מנגנון צבאי שלם לחמאס בלבנון, מה שיכלול מפעלי טילים וכוח צבאי שבו יהיו אלפי לוחמים פלסטינים. בעיתון נטען שהפעולות הישראליות באו"ם תועדו במכתב ששלח משרד החוץ בירושלים למדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, שכלל מספר נתונים מודיעיניים המדברים על כך שחיזבאללה הקים מחנות אימון צבאיים לחמאס בלבנון, ומי שמפקח על האימונים הם קצינים בחיזבאללה, כשהבולט בהם הוא אדם שמבוקש על ידי ישראל.