BETA

30.08.2018

14:00

ליברמן: "ההבנות שיושגו בסוריה לא רלוונטיות לאינטרס הישראלי"

בצל המגעים להסכם בסוריה לאחר סיום המערכה באידליב, שר הביטחון הבהיר: "רק האינטרס הביטחוני הישראלי מחייב אותנו". הוא התחייב: "לכל תושב בקו העימות חייב להיות ממ"ד"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (חמישי) למגעים להסדרה בסוריה, ואמר כי "אנחנו רואים התכנסויות שונות במקומות כאלה ואחרים, מדברים על העיצוב מחדש של סוריה אחרי הקרב על אידליב. מבחינתה של מדינת ישראל, עם כל הכבוד וכל ההערכה לכל ההסכמים וכל ההבנות, אותנו זה לא מחייב".

 

"מה שמחייב אותנו זה אך ורק האינטרס הביטחוני של ישראל", הבהיר ליברמן בתום סיור בגבול לבנון ומפגש בשלומי עם ראשי הרשויות באזור, "כל שאר ההבנות וההסכמות שמגיעים אליהם בכל מיני מקומות פשוט מבחינתו לא רלוונטיים". הוא הוסיף: "נקפיד על קוצו של יוד לשמור על כל ההסכמים הקודמים, על כל ההבנות ועל האינטרס הביטחוני הישראלי".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתוך כך, דובר הקרמלין טען היום כי מחוז אידליב הפך ל"מעוז טרוריסטים" והבהיר כי יש להתמודד עם הבעיה, להגדרתו. הוא הוסיף כי ההיקף הנרחב של התרגיל הצבאי הרוסי הצפוי בים התיכון "מוצדק, בשל המצב הקשה בסוריה". 

 

מקור המקורב למשטר מסר כי צבא אסד מתכונן, בתמיכת רוסיה, לקראת מתקפה הדרגתית במחוז אידליב שבצפון מערב המדינה, בו נותרו עוד מורדים. לדברי המקור, "בקרוב תחל המתקפה".

 

שליח האו"ם לסוריה, סטפן דה מיסטורה, אמר במסיבת עיתונאים בז'נבה כי הוא קורא להקמת פרוזדור הומניטרי באידליב, שיאפשר לאזרחים להימלט מהעיר, בצל דיווחים על מערכה קרבה. הוא העריך כי המצב באידליב עלול להסלים את המדינה כולה ואף באזור, וקרא לרוסיה, איראן וטורקיה לפעול על מנת למנוע הסלמה, שעלולה לכלול לדבריו שימוש בנשק כימי. עם זאת, הוא הבהיר כי יש במחוז כ-10,000 טרוריסטים, להגדרתו, מג'בהת א-נוסרה ואל-קאעדה, שיש להביסם. 

 

מוקדם יותר היום סיפר שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, כי אמר לבכירים אמריקנים השבוע כי הוא מוסקבה מודאגת מהסימנים לפיהם וושינגטון מתכננת לתקוף שוב בסוריה והזהיר מפני "אגרסיביות חסרת בסיס ולא חוקית נגד סוריה". אנטונוב נפגש השבוע עם בכירים אמריקנים, ביניהם ג'יימס ג'פרי, הנציג המיוחד לסוריה. "התוקפנות החדשה בסוריה לא תועיל לאינטרסים הלאומיים של אף מדינה ורק הטרוריסטים ירוויחו מכך", כתב אנטונוב בטוויטר.

 

 ליברמן במפגש עם ראשי רשויות בגליל
 

ליברמן במפגש עם ראשי רשויות בגליל ( חדשות עשר)

 

 

ליברמן התייחס בדבריו גם למיגון ביישובי קו העימות. "השנה הגדרנו 21 יישובים צמודי גדר כיעד ראשוני בחשיבותו מבחינת הטיפול וההשקעה", אמר. " גייסנו השנה כ-220 מיליון שקל לכל הטיפול, גם ביישובים צמודי גדר וגם בכל המקלטים הציבוריים בכל מוסדות החינוך והרווחה בטווח של עד 9 ק"מ מהגבול, ואפילו עד 20 ק"מ מהגבול".

 

הוא הוסיף כי "אנחנו מתכוונים לטפל בכל המרכיבים, התרעה, מערכות שליטה ובקרה, דרכי מילוט וכמובן המקלטים. בשלב השני ניכנס גם לטיפול בממ"דים. בכל בית למעשה, לכל תושב בקו העימות וביישובים צמודי גדר, חייב להיות גם ממ"ד, לא רק מקלט ציבורי".

 

סיוון יחיאלי, יו"ר פורום ישובי קו העימות וראש מועצת כפר ורדים, אמר כי עד עכשיו, "לא היה מקרה כזה שהמדינה הכינה תוכנית כל כך מקיפה ומפורטת ולקחה את התוכנית הזו לביצוע". לדבריו, "אנו רואים שהתוכנית שעליה דובר לא מזמן יוצאת לפועל, וזוהי בשורה אמיתית ליישובי הצפון. זאת הולכת להיות מהפכה ברמת ההגנה והמיגון שמוענקת לתושבי הצפון".

 

גבריאל נעמן, ראש המועצה המקומית שלומי, הוסיף: "אני שמח מאוד היום לבשר לכל תושבי קו העימות, בדגש על תושבי הגדר, על פי מה ששמענו היום מהשר במילים מאוד ברורות ומפורשות, שלכל בית בשלומי ובכל מקום יהיה ממ"ד". הוא הבהיר כי "זו בשורה גדולה מאוד, וזה ביטחון משמעותי ליישובי הגליל".