30.08.2018

11:33

בכיר חמאס בעזה: "פתח ואבו מאזן מתעקשים שלא להסיר את המצור"

חליל אל-חייה אמר שהממשלה הפלסטינית היא זו היוצרת פילוג והשארת הסגר על כנו, וכי תנועתו מוכנה לחדול מהפרחת בלוני התבערה וצעדות השיבה בתמורה להסרת הסגר מעל הרצועה

חליל אל-חייה, בכיר חמאס ברצועת עזה, אמר היום (חמישי) ש"היחידים שמתעקשים שלא להסיר את המצור הם פתח ואבו מאזן". בשיחה עם עיתונאים, אל-חייה ציין כי תנועתו מוכנה להפסיק עם הפרחת בלוני התבערה. "צעדות השיבה, הפרחת בלוני התבערה וחיתוך הגדר נשמכים, אך אם המחיר להסרת המצור הוא הפסקת הפרחת הבלונים - מה הפשע בכך?". עם זאת, הוא אמר כי אם ייכשלו המאמצים להסדרה, ימשיכו את המאבק בצעדות השיבה ובדרכים אחרות.

 

"אין מנוס מהקמת ממשלת אחדות לאומית שתפתור את בעיית הפיצול", אמר. "ממשלת ראמי חמדאללה לא מסוגלת לכך כי היא הפכה לחלק מהגורמים לפילוג הפלסטיני ולמצור על עזה, אנו רוצים ממשלת אחדות שיהיה בה ייצוג לכל הפלגים הפלסטינים".

 

 פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה ( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-חייה הוסיף לתקוף את הרשות הפלסטינית. "הייתכן כי מי שמעורב במצור על עזה ומבצע סנקציות פושעות כנגד עזה יהיה חלק מהפתרון? הפיוס הפלסטיני הוא הבחירה האסטרטגית שלנו, אך היא נתקלת בעקשנות של פת"ח ואבו מאזן", אמר. "עושה רושם כי הפתח אינה מעוניינת בפיוס הפלסטיני, אך אם נוזמן לדיאלוג או דיון - נתייצב מיד".

 

"אנו רוצים מעבר ימי לעם הפלסטיני אין כל יציאה לעולם אלא דרך הים של עזה", הדגיש. "אנו רוצים קשר עם העולם כמו כל מדינות העולם. אנו מוכנים שהאו"ם יפקח על המעבר הימי, האם זו דרישה משוגעת או בגידה?". 

 

הבכיר בחמאס התייחס גם לעסקת המאה של ממשל טראמפ, ואמר כי "הממשל  האמריקני מנסה לדלג מעל נושא ירושלים והפליטים במטרה לחסל את הנושאים הללו. הכיבוש טורף את אדמותינו על ידי ההתנחלויות". עוד ציין כי "אנו רואים את עסקת המאה מתקיימת בפועל על ידי מה שקורה בירושלים, בהתנחלויות ובסוגיית הפליטים".

 

שריפה בניר עם כתוצאה מבלון תבערה
 

שריפה בניר עם כתוצאה מבלון תבערה ( רן צברי )

 

 

הלילה מסר ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזרח התיכון, כי "הממשל האמריקני תומך במאמצים של נשיא מצרים א-סיסי ושל ממשלתו לתווך בניסיונות להשיג הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס ולהביא לתנאים שיאפשרו לרשות הפלסטינית להחזיר את סמכויותיה ברצועת עזה".

 

עם זאת, גרינבלט מתח ביקורת חריפה על יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "הוא לא יכול לבקר את התהליך מהצד. הרשות חייבת להיות חלק מהפתרון לפלסטינים בעזה. אם אבו מאזן ייבחר שלא לעשות זאת, גורמים אחרים ימלאו את החלל". גרינבלט הוסיף כי "מנהיגות אמיתית נמדדת ביכולת לקבל החלטות קשות. האנשים בעזה, בישראל ובאזור כולו סובלים כבר זמן רב והגיעה העת שהרשות תוביל את כל הפלסטינים לעתיד טוב יותר".

 

מוקדם יותר אתמול, אמר דובר פתח, אוסאמה אל-קוואסמה, כי "אמריקה וישראל רוצות שהרשות הפלסטינית תהיה גשר שיוביל לעסקת המאה, הן רוצות שהרשות תחזור לשלוט ברצועה בכל מחיר". עוד הוסיף: "אנחנו צופים במו"מ שנערך בין ישראל לחמאס תחת ברכתה של ארה"ב, חמאס מסכימים להפסקת אש תחת תירוץ המצב ההומינטרי ברצועה, אך זוהי מכה לפרויקט הלאומי הפלסטיני, ופתח מסרבת להפסקת האש הזו באופן מוחלט".

 

ביום שלישי טען בכיר בפתח בשיחה עם חדשות עשר כי אבו מאזן התבטא בחריפות נגד השיחות בין ישראל וחמאס, ואמר: "על גופתי תהיה הפסקת אש והסכם רגיעה בין הצדדים". עוד הוסיף כי "אם ההסכם ייחתם ללא הסכמת הרשות הדבר אינו חוקי ונחשב בגידה". בנוגע להסכם הפיוס בין פתח לחמאס אמר הגורם הבכיר כי חילוקי הדעות בין הצדדים מתרבים וכי ההסכם "מעולם לא נראה רחוק יותר".

 

לפי הגורם הפלסטיני, אבו מאזן זעם על מצרים, שמשמשת כמתווכת בשיחות, על כך שמוכנה לנהל שיחות עם חמאס ללא נוכחותו. "המצרים אינם קוראים נכון את המפה ופוגעים באינטרסים הלאומיים הפלסטינים. שיחות עם חמאס, שהגיע לשלטון בעזה בהפיכה וללא הסכמת ושיתוף הרש״פ, אינן מקובלות ובבחינת התרסה נגד ההנהגה הפלסטינית", אמר הבכיר מרמאללה.