BETA

29.08.2018

14:15

 ניסים מלכה ואילן שוחט
ניסים מלכה ואילן שוחט,
קובי גדעון, לע"מ, youtube

לקראת הבחירות: נגנזו חקירות ראשי העיריות צפת וקריית שמונה

פרקליטות מחוז צפון הודיע כי תיקי החקירה בעניינם של אילן שוחט וניסים מלכה נסגרו. מחצית מהחשדות שנחקרו נגנזו בשל היעדר ראיות, והיתר בעילה של חוסר אשמה

פרקליטות מחוז צפון הודיעה היום (רביעי) לראש עיריית צפת אילן שוחט ולראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה על גניזת תיקי החקירה בעניינם. ההחלטה, שהתקבלה על דעת פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה (פלילי), מגיעה זמן קצר לפני הבחירות המקומיות, שייערכו ב-30 באוקטובר. לאחרונה נסגרו גם תיקי החקירה נגד ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר, ונגד ראש עיריית עפולה לשעבר יצחק מירון וראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן. 

 

שוחט נחקר בחשד שבעת בניית בית מגוריו, הוא קיבל הנחות מבעלי מקצוע וספקים שונים, שניתנו לו לכאורה בתמורה לטובות הנאה שקיבל הקבלן המבצע מהעירייה. "לאחר בחינת מכלול הראיות נמצא כי אין ראיות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט היה מודע לכך שההנחות שקיבל ניתנו בשל התערבותו הקבלן האמור", נמסר. יתרה מכך, הובהר כי לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שראש העיר נתן תמורה לקבלן בגין הנחות אלה.

 

 אילן שוחט, ראש עיריית צפת
 

אילן שוחט, ראש עיריית צפת (חדשות עשר)

 

 

חשד נוסף שיוחס לשוחט נוגע למתן שוחד בחירות, באמצעות מינוי לתפקיד בעירייה, בתמורה לתמיכה פוליטית מצד משפחתו של אותו אדם. גם בפרשה זו לא נמצאו ראיות מספיקות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט הבטיח את המינוי הנטען, או כי פעל לקידומו, ולא נמצאו ראיות מספיקות על מנת להוכיח שהליך המינוי של אותו אדם לא היה ענייני.

 

חקירות נוספות נגדו כללו חשד לשיבוש הליכי משפט ולטיוח תלונת צעירה ממשפחה נזקקת נגד קרוב של שוחט בתמורה לעזרה כלכלית. מחומר הראיות שנאסף עולה כי ראש העיר סייע למשפחת הצעירה הן לפני הגשת התלונה והן לאחריה. "בנסיבות אלה לא ניתן יהיה להוכיח את הקשר הנדרש בין הסיוע הכלכלי לטיוח התלונה, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מן העילה של העדר ראיות מספיקות", הובהר בהודעת הפרקליטות. חשד נוסף, למרמה והפרת אמונים, נגנז בשל היעדר אשמה פלילית.

 

 ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה
 

ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה (youtube )

 


מלכה נחקר בחשד שקיבל תרומות בבחירות 2013 משלושה אנשי עסקים בעיר בתמורה לקידום ענייניהם בעירייה. מחומר הראיות עלה כי שניים מאנשי העסקים האלה תרמו למטה הבחירות באופן חוקי, ולגבי איש העסקים השלישי, לא נמצאו ראיות המלמדות כי תרם למערכת הבחירות של ניסים מלכה. כמו כן, לא נמצאו ראיות כי הוא פעל לקידום ענייניהם של אנשי העסקים הללו בעיר, או שהיה בכוונתו לעשות כן. חשד זה, כמו חשד נוסף לשיבוש הליכי חקירה, נגנזו בשל היעדר אשמה פלילית.

 

חשד נוסף נגע להבטחה שלכאורה ניתנה על ידי מלכה לחבר מועצת העיר, לפיה ימנה אותו למשרה ציבורית, בתמורה לתמיכתו בישיבת מועצה במינוי שראש העיר היה מעוניין בו. גם חשד זה נגנז מהיעדר אשמה פלילית. חשד אחר לעבירה של הלבנת הון נגנז גם הוא בשל היעדר אשמה פלילית.

 

בנוסף, נחקר חשד למימון בחירות אסור בבחירות 2013. "בחינה מעמיקה של חומר הראיות שנאסף בעניין זה הובילה למסקנה, כי אין די ראיות ברמה הנדרשת בפלילים על מנת לבסס כתב אישום, ולפיכך הוחלט על גניזת פרשה זו מהעדר ראיות מספיקות", הובהר בהודעת הפרקליטות. 

 

מלכה מסר בתגובה: "על אף שההודעה הרשמית התקבלה היום, ידעתי תמיד שאינני אשם בשום דברלצערי היו ויש גורמים אינטרסנטים אנשי פוליטיקה מהזן הנמוך ביותר אשר יצרו מצג שווא והזינו יום וליל את כל אמצעי התקשורת ואת הרשתות החברתיות שאני כאילו אשם ואפילו עבריין נמלט". לדבריו, "אני שמח שבתום עבודת המשטרה והפרקליטות האמת יצאה לאור ואין רבב בהתנהלותי האישית והציבורית. אני מודה למשטרה ולפרקליטות שעשו עבודה מקצועית".

 

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי "כשחודשיים בלבד נותרו עד למועד הבחירות המוניציפליות, אנו מברכים את הפרקליטות על שקיבלה החלטה בשני תיקים נוספים שעמדו לפתחה. אנו קוראים לפרקליטות להקדים ולקבל החלטה בעניינם של כל ראשי הערים שהחשד עדיין מרחף מעל ראשם לפני מועד הבחירות, על מנת שהציבור יקבל תמונה מלאה על מועמדיו בטרם יגיע לקלפי".