BETA

29.08.2018

11:31

"הראיות הספיקו": החמרה בעונש - חרף הבעייתיות של עד המדינה

העליון קיבל את ערעור המדינה, קבע כי יש להחמיר בעונשו של נוחי דנקנר וגזר עליו שלוש שנות מאסר, למרות הניסיון של סניגוריו להפריך את עדות עד המדינה • פרשנות

שופטי העליון הכריעו היום (רביעי) שיש להחמיר בעונשו של איש העסקים נוחי דנקנר וגזרו עליו שלוש שנות מאסר, למרות קו ההגנה של עורכי דינו שניסו להפריך את עדותו של עד המדינה. סנגוריו של דנקנר ניסו לשכנע שהעבירות המיוחסות לאיש העסקים הן חלק מהדרך בה פועל שוק המניות, אך השופטים, להפתעת עורכי דינו של דנקנר, סברו אחרת.

 

"אין המדובר ב'התארגנות ספונטנית', אלא בהרצת מניות שנעשתה בכוונת מכוון על ידי אנשים הבקיאים בשוק ההון, בעלי קשרים, נגישות ויכולת השפעה על גורמי מימון ומשקיעים אחרים בשוק, אשר ניצלו משאבים אלה כדי להטות את כללי המשחק לטובת ענייניהם האישיים, כתב בפסק הדין השופט דוד מינץ. "לטעמי, גם מבלי להיזקק לעדותו של עד המדינה נמצאו בפני בית המשפט קמא ראיות מספיקות שהובילו למסקנה המרשיעה".

 

"משכך", הבהיר, "אין בכוונתי לעסוק בשאלת פילוג עדותו. לדידי, די אפוא באימוץ גרסתו הראשונה של עד המדינה, זו שנמסרה בטרם הפך לעד מדינה, שלעמדת ההגנה היא הגרסה הנכונה, לפיה הוא קיבל משטרום הוראה חד משמעית לקנות מניית איי.די.בי באופן אגרסיבי".

 

 נוחי דנקנר
 

נוחי דנקנר ( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השופט ג'ורג' קרא הוסיף כי "פסילת עדותו של עד המדינה היתה אך מתבקשת בנסיבות העניין כעדות שקרית שאין לפלגה לאור אופיו של עד המדינה, ש'עקץ' את שטרום וביצע עסקאות מתואמות במניות איי.די.בי באותה תקופת זמן ממש, באמצעות חברת סי.טי ברוקר שבשליטת אשתו של עד המדינה. גם על קביעות המהימנות שנקבעו על ידי בית המשפט בעניינו של עד המדינה השיג שטרום". לדבריו, "הותרת עדות עד המדינה בסל הראיות הכשילה את בית המשפט במלאכת הרכבת 'פאזל' הראיות הנסיבתיות".

 

כאמור, הרכב שופטי בית המשפט העליון, ניל הנדל, דוד מינץ וג'ורג' קרא, מסר כי דחה את הערעור של איש העסקים נוחי דנקנר, קיבל את ערעור המדינה, והחליט להחמיר את העונש לשלוש שנות מאסר. דנקנר הורשע בבית המשפט המחוזי לשנתיים מאסר, בגין הרצת מניות. עונשו של איתי שטרום הוחמר משנה לשנתיים מאסר.

 

כידוע, הערעור שהוגש לבית המשפט העליון היה כפול. דנקנר ערער בבקשה להקלה בעונשו והפרקליטות ערערה בטענה כי העונש של שנתיים מאסר אינו חמור דיו. העליון קיבל כאמור את טענת המדינה. דנקנר נדרש להתייצב בבית הכלא עד ל-2 באוקטובר.

 

בצעד חריג, דנקנר לא התייצב בבית המשפט, וגזר דינו נשלח אליו במייל. דנקנר טען בערעורו כי הורשע על סמך ראיות נסיבתיות בלבד. זאת, לאחר שעדותו של עד המדינה נגדו נפסלה באופן כמעט מוחלט. לטענתו, לא הייתה לו סיבה להריץ מניות ב-2012, כדי להציל את ההנפקה של IDB, שהייתה בשליטתו.

 

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר בתגובה להחלטה: "בית המשפט העליון העניק היום חיזוק משמעותי לחשיבות תקינות המסחר ולשמירה על שוק ההון הישראלי, בו מושקעים כספי הציבור כולו. במקרה זה, בעל שליטה בחברת האחזקות הגדולה במשק באותו זמן, ביד אחת פנה והזמין את הציבור להשקיע מאות מיליונים במניות החברה, וביד השנייה, מאחורי הקלעים ובהסתר, חולל מהלך מרמתי שנועד לצייר תמונת מסחר אטרקטיבית למשקיעים. העבירות בהן הורשעו שני הנאשמים הן חמורות ביותר – מניפולציה בהיקף עצום ודיווח תרמיתי אגב הנפקה לציבור".

 

"העבירות בוצעו מתוך משבר אליו נקלעה החברה, וביהמ"ש הבהיר כי דווקא בנסיבות בהן האפשרות לפנות למסלול העברייני נושאת אפקט מפתה, חשיבות ההרתעה מתעצמת. בית המשפט העליון אימץ את עמדת הפרקליטות וקבע כי רף הענישה בעבירות אלו מחייב ענישה מחמירה ומכבידה של שנות מאסר בפועל", עוד נמסר. "ההחלטה היום מבהירה חד משמעית לכל פעילי שוק ההון – בעלי שליטה ומשקיעים – בשוק ההון יש לנקוט ביושר, בשקיפות ובהגינות".

 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה כי "בית המשפט העליון קיבל את טענות רשות ניירות ערך, שקיימה חקירה מעמיקה ומקיפה מאד בנושא. אנחנו אומרים שוב בקול ברור: פסק הדין יהדהד בכל השוק. שוק ההון צריך להיות מקום בטוח. המשקיעים צריכים להיות בטוחים שבעלי ההון ובעלי התפקידים עושים את עבודתם נאמנה". לדבריה, "רשות ניירות ערך תמשיך במדיניות ברורה - אור ירוק לשחקנים הפועלים בצורה תקינה ואחראית ופעולה תקיפה וחסרת פשרות כנגד אלו הפועלים בניגוד לכללי החוק. חוקרי רשות ניירות ערך וכל העוסקים במלאכה ימשיכו בעבודתם המקצועית והעניינית למען שמירת עניינו של ציבור המשקיעים ותקינות המסחר בשוק ההון".

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' על החמרת עונשו של נוחי דנקנר: "החלטתו של בית המשפט העליון היא איתות חד וברור לא רק לנוחי דנקנר עצמו, אלא לרשימה ארוכה של אשמים ששיתפו עם מעשיו הפגומים והנצלניים פעולה, גיבו אותו, והפכו אותו לגיבור. שרים וח"כים שרתו אותו, רגולטורים רופסים העלימו עין, ראשי בנקים שהזרמו לו כספים בלי בטחונות ראויים, תקשורת שברובה שימנה וטיפחה אותו והפכה אותו לאלוהים, משקיעים מוסדיים ששרפו את כספו של הציבור, ועוד. יש לזכור כי נוחי דנקנר אמנם קרס והיום שב ונענש, אבל דומיו עדיין קיימים, עדיין זוכים למעטפת הגנה מושחתת על חשבון הציבור כולו, ומי שנאבק בהם הופך להיות יעד למתקפות מכוערות".

 

לפני כארבעה חודשים, התייצב דנקנר בבית משפט העליון בירושלים לדיון בערעור שהגיש נגד הרשעתו בהרצת מניות. דנקנר ערער באמצעות עורכי דינו לא רק על חומרת העונש, אלא גם על עצם ההרשעה.

 

הדיון נערך בהרכב של שלושה שופטים בראשות ניל הנדל, כשיחד איתו היו גם השופטים דוד מינץ וג'ורג קרא. פרקליטיו של דנקנר ניסו לפנות לרגש של השופטים כדי לשנות את ההחלטה של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב. עורכי הדין ניסו להאניש את דנקנר ולא להציגו כעבריין אלא כאדם שאיבד את האימפריה שלו ולא רוצה לאבד גם את חירותו. במהלך הדיון אף פנה הנדל לסנגורים וביקש מהם לא לקרוא לו "נוחי אלא מר דנקנר כמו כל הנאשמים".

 

בפברואר 2012 התפוצצה פרשת הרצת מניות, כשדנקנר יזם רכישת מניות של IDB מחוץ לבורסה, כדי להביא לעלייה בערכן. דנקנר ניסה לשדר מצג שווא כלפי שוק ההון, שלפיו החברה, שנמצאה כבר אז בקשיים כלכליים, היא חברה נחשקת ורווחית.