BETA

28.08.2018

16:48

גורם מדיני בכיר: "הלחץ על המשטר באיראן נותן את אותותיו"

ברקע דברי רוחאני כי הסנקציות פגעו באמון הציבור באיראן, אמר הגורם כי רה"מ הציב את המאבק בהתבססות האיראנית בסוריה כ"יעד מרכזי". "ישראל פועלת במישור המדיני והצבאי"

גורם מדיני בכיר אמר היום (שלישי) כי "ראש הממשלה ימשיך במאמץ להפעיל לחץ נוסף על המשטר באיראן - שנותן את אותותיו". זאת, ברקע דברי נשיא איראן, חסן רוחאני, שאמר מוקדם יותר כי אנשים רבים איבדו אמונם בעתיד המדינה לאחר הסנקציות שהוטלו על ידי ארצות הברית אולם טהראן תביס פקידים "אנטי-איראנים" בבית הלבן.

 

לדברי הגורם, ראש הממשלה נתניהו "הציב את המאבק בהתבססות הצבאית האיראנית בסוריה כיעד מרכזי". לטענת הגורם, המאבק נגד איראן מתנהל הן במישור המדיני, באמצעות הפעלת לחץ על המשטר, והן בפן הצבאי, בפעילות צה"ל נגד הניסיונות האיראניים להתבסס צבאית בסוריה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נשיא איראן, חסן רוחאני
 

נשיא איראן, חסן רוחאני (ללא קרדיט)

 


כזכור, מוקדם יותר אמר רוחאני בדיון בפני הפרלמנט האיראני שעסק בכלכלה המידרדרת של טהראן, כי ההפגנות ברחבי המדינה בתחילת השנה, עודדו את טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין.

 

רוחאני פנה לחברי הפרלמנט ואמר: "היו מודעים לכך שחבלה יוצרת חורבן ושתמונות קודרות של חיי אדם יוביל לחשיכה נוספת". עוד הוסיף כי "ישנה דרך שלישית להתמודד עם המשבר במקום לנטוש או להישאר בהסכם הגרעין". עם זאת, הוא לא פירט אלא טען כי הסביר אותה אתמול בשיחתו עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון. בנוסף, חברי הפרלמנט האיראני לא השתכנעו מתשובותיו של רוחאני בנוגע להתמודדות עם המשבר הכלכלי במדינה, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים".

 

בד בבד, דווח היום בעיתון "אל-אחבאר", המתפרסם בלבנון ונחשב מקורב לארגון חיזבאללה, כי משלחת ביטחונית אמריקנית, שנפגשה עם בכירי המשטר בסוריה בחודש יוני, הציעה לאסד כי ארה"ב תוציא את כוחותיה מאדמת סוריה בתמורה לנסיגה איראנית מלאה מדרום סוריה. על פי הדיווח, ארה"ב דרשה לקבל גם ערבויות לכך שלחברות אמריקניות תהיה גישה לנפט במזרח סוריה, ובנוסף לקבל מידע מלא על איומי טרור, בעיקר בנוגע לפעילים המסוגלים לבצע פיגוע במדינות המערב.

 

מהדיווח עולה כי ההצעה האמריקנית כללה גם את פינוי בסיסה הצבאי "א-תנף" וכן את האזור הממוקם מזרחית לנהר הפרת, הנמצא בשליטת ארה"ב. זאת בכפוף לפיקוח של צבאות סוריה ורוסיה. על פי הדיווח, הפגישה נערכה במשרדו של עלי ממלוכ, ראש הביטחון הלאומי הסורי.

 

על פי הדיווח, ממלוכ השיב להצעה: "נכנסתם לסוריה ללא כל רשות ואתם נחשבים ככוח כובש, לכן עליכם לצאת מסוריה באופן שבו נכנסתם". עוד הוסיף כי "סוריה היא חלק מציר רחב ועמדתנו ביחס לאיראן, לחיזבאללה וליתר הכוחות שנלחמו איתנו כנגד הטרור ברורה. הברית שלנו עם איראן איתנה וההצעה שלכם אלינו לא תשנה זאת".

 

בתוך כך, הנספח הצבאי של איראן בדמשק, אבו אל-קאסם עלי נג'אד, הודיע היום כי נוכחות היועצים הצבאיים האיראנים בסוריה תימשך וכי נוכחות זו היא אחד הסעיפים מההסכם הצבאי שנחתם בין סוריה לאיראן בימים האחרונים.

 

אתמול אמר נשיא איראן כי מדינתו "מצפה כי השותפות להסכם הגרעין יפעלו בצורה מהירה יותר כדי לשמר אותו". רוחאני אמר את הדברים בשיחה עם מקרון, כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא". עוד הוסיף רוחאני כי "איראן פעלה בהתאם להבטחות שהוגדרו בהסכם למרות הנסיגה החד-צדדית של ארה"ב ולכן מצפה משותפותיה לנקוט עמדה".

 

במקביל, אתמול פנתה איראן לבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג בתביעה להסיר את הסנקציות האמריקניות שהוטלו על איראן ביוזמתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. על פי הודעת התביעה, הסנקציות פוגעות בצורה משמעותית בכלכלה האיראנית ומפרות את האמנה בין המדינות שנחתמה ב-1955.