BETA

27.08.2018

22:03

המותקפים משפרעם: "התמיכה שקיבלנו נותנת לנו תקווה לעתיד"

מוחמד יוספין, מועתסים איוב ומועד איוב נחשפו לראשונה בפניהם באירוע תמיכה וסולידריות. אדם שלישי שנעצר בחשד למעורבות בתקיפה יובא מחר לדיון בהארכת מעצרו

מוחמד יוספין, מועתסים איוב ומועד איוב, שלושת תושבי שפרעם שהותקפו בסוף השבוע בגלל שהם ערבים, נחשפו לראשונה בפניהם אמש (שני) באירוע תמיכה וסולידריות שהתקיים ביישוב.

 

"החלטנו לחשוף את הפנים שלנו, כי עד לרגע זה היינו פצועים ועייפים. אחרי שקיבלנו את התמיכה מכל האנשים - יהודים, ערבים, חברי כנסת - קיבלנו ביטחון והחלטנו לחשוף את הפנים שלנו. כי אנחנו לא פושעים, אנחנו הקורבנות. קוראים למשטרת ישראל ומערכת המשפט לחקור את הנושא. התמיכה שקיבלנו נותנת לנו תקווה לעתיד שבו לא יהיו מקרים כאלה", אמרו השלושה לחדשות עשר. "הערב הזה חימם לנו את הלב והראה שכולנו בני אדם ולא צריך להתייחס ללאום או לגזע או לדת. השינוי מתחיל לאט לאט ונקווה לימים יותר טובים", הוסיפו. בד בבד, אדם שלישי, תושב הקריות בן 24, נעצר בחשד למעורבות בתקיפה. הוא יובא מחר לבית המשפט השלום בקריית ביאליק לדיון בהארכת מעצרו. עו"ד אבי עמר, שמייצג את החשוד השלישי, אמר: "אביו של מרשי וזוגתו נחקרו, מרשי נעצר מיד לאחר שנחקרו השניים. מרשי סיפר כי היה בזמן ובמקום אך הכחיש כי היה מעורב בתקיפה. אני סבור כי בית המשפט יקבל את טיעוני ההגנה ויורה על שחרור".

 

ח"כ איל בן ראובן (המחנ"צ), יו''ר השדולה לקיום חיים משותפים, נשא דברים באירוע ואמר: "באתי להביע את הכאב האישי שלי, ואת כאבה של החברה הישראלית, שאני, ואתם כחלק ממנה, על ביטויי אלימות שחובתנו לטפל בהם במלוא חומרת הדין, ולהסיר אותם מסדר היום שלנו. אלימות, בעלת צביון גזעני של פגיעה באדם בשל שיוכו לקבוצה מסויימת; דתית, מינית או אחרת היא בלתי נסבלת. אני קורא מכאן לחבריי בכנסת ובממשלה: גנו את האלימות הזו. גנו אלימות באשר היא. הזהרו בדבריכם כאשר אתם עוסקים במיעוט, כי דמוקרטיה לפני הכל באה לשרת ולהגן על המיעוטים. אנחנו כאן הערב ביחד, ערבים ויהודים, נלחמים על דמותה של החברה הישראלית, על שוויון מלא לכל אזרחי מדינת ישראל. זוהי מדינה של רוב יהודי, וכשכזו היא חייבת לכבד ולקדם את המיעוט שבתוכה. לא ניתן לאלימות לנצח. שום אלימות שהיא".

 

 מוחמד יוספין, מועתסים איוב ומועאד' איוב, שהותקפו בחוף בקריית ים
 

מוחמד יוספין, מועתסים איוב ומועאד' איוב, שהותקפו בחוף בקריית ים (משפחת המותקפים)

 

 

שלשום פגשו שלושת המותקפים את יאיר עדי אלאלוף שהציל אותם והודו לו: "אף אחד לא התערב, בלעדייך לא היו נשארים בחיים". עוד הוסיפו כי הם "מקווים שיהיו עוד אנשים כמו יאיר" וכי "הם זוכרים את כל התרחשות האירוע". אלאלוף אמר כי השיוך הלאומי לא רלוונטי למעשיו: "לא משנה לי אם מדובר בערבים או ביהודים - הייתי עוזר לכל אדם". בתגובה השיבו השלושה כי "יש לך בית חם בשפרעם. אתה מוזמן תמיד ובימים הקרובים תקבל הזמנה רשמית".

 

גורם בכיר במשטרה אמר בסוף השבוע לחדשות עשר, כי בידי המשטרה הזהות של כל החשודים, ממצלמות האבטחה המותקנות בחוף. נוסף לכך אמר הגורם המשטרתי, כי דרך אמצעי התקשורת הוא קורא לאותם צעירים להסגיר את עצמם. "אנחנו יודעים מי הם, שיסגירו עצמם כמה שיותר מהר". במהלך החקירה נעצרו שני חשודים ששוחררו למעצר בית למרות התנגדות המשטרה.

 

עם זאת, שלשום נודע כי מצלמות האבטחה של עיריית חיפה לא תיעדו את הקטטה עצמה אלא את מה שקרה לאחריה - ההימלטות של החשודים מהזירה. כלומר הן לא מצליחות לסייע באיתור החשודים. בד בבד, במשטרה הבהירו כי החקירה נגד החשודים תימשך גם כשהם במעצר בית. קושי נוסף שבו נתקלו השוטרים הוא המחסור בעדים. רק אדם אחד מבין עשרות עדי ראייה הגיע למסור עדות.