BETA

27.08.2018

17:00

רחפנים ואחיות בשדה קרב: צה"ל נערך לטיפול בפצועים בעומק האויב

ברקע המתיחות בצפון, חשף הצבא שורת חידושים שיזרזו את הליך פינוי הפצועים. בין היתר, כטב"מים יעבירו ציוד מציל חיים, ומשקפי מציאות רבודה יאפשרו התייעצות עם מומחים

על רקע המתיחות בגבול הצפוני, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל, אלוף איציק תורג'מן, חשף היום (שני) את השינויים בתפיסת הפינוי הרפואי בשדה הקרב והמענה הלוגיסטי והטכנולוגי שמוטמעים כעת בצוות הקרב החטיבתי "גדעון". בתוכנית: בתי חולים שדה במבני אויב הרחק מהגבול, תוספת אחים ואחיות, שימוש ברחפנים להובלת ציוד רפואי וחידושים טכנולוגיים וטקטיים נוספים.

"השינוי התפיסתי" כפי שמגדירים זאת בצה"ל, מיושם כעת בהדרגה באוגדת החוד הסדירה – אוגדה 36, ובהמשך גם באוגדה 162. לפי תפיסה זו, מסבירים בצבא, יש צורך ביותר טיפולים מצילי חיים, ובהם ניתוחי שטח שיוענקו לפצועים בשדה הקרב טרם פינויים לבתי החולים בישראל.
 

תחת ריבוי האיומים על מסוקי חיל האוויר, בעקבות המרחק הרב מהגבול שבו עשויים החיילים למצוא את עצמם ובשל הצורך לייצב את מצבם של הפצועים קשה במהירות האפשרית, צה"ל מנסה לייעל את התנהלותו. לפי נתוני חיל הרפואה, 90% מהפצועים קשה בלחימה ניתן להציל, אם הדימום, סיבה מרכזית לתמותה בקרב, ייעצר מוקדם. חלק מהדימום הוא פנימי, ולכן בצה"ל הושלמה הסדרת טיפול מהיר ופינוי יעיל של פצועים משטח האויב. באמצעות הכשרתם של מבני אויב כבתי חולים שדה וכן פריסת מאהלי רפואה בשטחים מוגנים הרחק מהגבול, צה"ל מתכוון להעניק טיפולים גם בעומק השטחים העויינים.
 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון ( דובר צה"ל)

 


במקביל כאמור, בצה"ל מתכוונים לחזק את הצוותים הרפואיים בשטח בתוספת אחים ואחיות שיוכשרו לצוות הרפואי הקדמי בכל גדוד. זאת מאחר וממסקנות עבודת המטה של חיל הרפואה ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה עלה כי במצב אמת, רופא עסק במטלות שנועדו לצוות מסייע, במקום לטפל בפצוע.
 

מחזור ראשון של עשרות אחים ואחיות, במסלול עתודה, יחל את לימודיו כבר באוקטובר הקרוב, במימון משותף לצה"ל ולמשרד הבריאות, ובסיום שלוש שנות לימוד, ישרתו האחיות והאחים, שיוסמכו כלוחמים לכל דבר, ביחידות הקרביות. לצוותים אלה יחולק ציוד ניטור קטן הכולל חיישנים שיודבקו לגוף הפצוע ויעבירו לצוות את מדדיו העדכניים כמו נתוני א.ק.ג.

נוסף על כך, כוחות הרפואה הקדמיים יוכלו לקבל ציוד מציל חיים נוסף באמצעות רחפן לוגיסטי ענק, שנושא מטען של עד 40 ק"ג, לטווח של 8-7 ק"מ. הרחפן, שמנוסה בימים אלה בתרגיל של אוגדה 36 בצפון, כבר התרסק פעם אחת, לדבר צה"ל רק בגלל הפעלה לקויה, אך למרות ההתרסקות - צפוי להשתלב במערכה גם אם תפרוץ בקרוב.
 

עוד יצויידו הצוותים הרפואיים במשקפי מציאות רבודה המאפשרים התייעצות ויזואלית אונליין של הרופא בשטח האויב עם מומחה בשטח הארץ, במידת הצורך.  אמצעי חדיש נוסף שנכנס לחיל הרפואה נקרא "פרוייקט 101" - מעין שעון חכם שיוצמד לפצוע, וניתן יהיה להזין בו את מצבו והמדדים שלו לכל אורך הטיפול הרפואי בו, כדי שמידע לא ילך לאיבוד.

 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון ( דובר צה"ל)

 

בצה"ל מתהדרים גם בתפיסה חדשה של לוגסטיקה צמודת תמרון ומגוון כלים אוטונומיים ללא נהג, שיסחבו ציוד לכוחות ויהיו צמודים אליהם. בצה"ל מתכוונים להשתמש בשיירה מנוהגת, היינו שיירה אוטונומית שהשליטה בה היא דרך ג'ויסטיק, כשהשיירה נוסעת על ציר אחד בלבד או באמצעות האמר שליטה שינהג אותה. כן ישתמש הצבא ב"גור", שהוא מעין מיכל גדול שיכול להכיל 5,000 ליטר, ומיועד להעברת סולר, תחמושת ועוד. כמו כן, לכוחות יצטרף "פרובוט", מעין טרקטורון רובוט שישמש כ"סבל חי"ר" ויסחוב תחמושת וציוד רפואי. כיום קיימים בצה"ל כלים בודדים מסוג זה.

 

מסקנה מרכזית בסוגיית פינוי הפצועים נוגעת לדרך הארעית שבה פינו עד כה פצועים משדה הקרב, לרוב באמצעות שני נגמ"שים שהוגדרו לכך מראש. במסגרת השינוי, בחטיבות הסדירות המתמרנות תהיה פלוגת "פת"ן" שתהיה אחראית על פינוי, תספוק וניוד הכוחות בכל חטיבה. לצדה תפעל יחידה נוספת לניהול משימות הפינוי בראייה כוללת בכל חטיבה. כחלק מההתאמות הלוגיסטיות לצוות הקרב החטיבתי "גדעון", הוחלט עוד כי בחטיבות המתמרנות הסדירות יהיו משאיות חדשות בלבד, חלקן בלתי מאוישות. את המשאיות הישנות, כ-1,600 מהן, צה"ל שלח לגריטה.

 

על פי התוכניות, אוגדות החוד בצה"ל, בעיקר הסדירות - 36, 162 והאוגדה המובחרת 98, יקבלו יותר משאבים ואמצעים חדישים, מתקדמים וממוגנים. בהן גם יוטמעו תפיסות הלחימה החדשות במסגרת השינוי התפיסתי. אחריהן, בעשור הבא, תתבטא השקעה עוקבת ומדורגת גם בחטיבות המילואים.
 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון ( דובר צה"ל)

 

 

לצד החידושים, ישנן גם בעיות בשפע

 

למרות תוספת המשאבים, צה"ל יצטרך להתמודד עם ממצאיו של נציב קבילות חיילים, אלוף במילואים יצחק בריק, שקבע כי יש ירידה גבוהה במוטיבציה של קצינים בדרגות נמוכות וביניים לשרת וכפועל יוצא של זה נפגעת מוכנות הצבא. כמו כן לפי סקר שנערך השנה בקרב 3,300 מהנדסים בקבע, נמצא כי 80% הביעו את שביעות רצונם הכללית מהשירות ו-62% הביעו מוכנות להמשיך לשרת בצבא. אך עם זאת 30% דיווחו חוסר שביעות רצון מעומס העבודה.
 

קצין בכיר באט"ל מסר אתמול בשיחה עם כתבים כי יש מחסור ב-18% מתקני הרופאים בצבא, אך הוסיף כי הוא קיים בעיקר ביחידות העורפיות. בצה"ל הוסיפו כי רפואת השגרה שהם מספקים בעייתית מאוד, בלשון המעטה, כאשר חיילים ואנשי קבע נאלצים לחכות זמן ארוך ובלתי סביר לקביעת תור לרופא בימים אלה מתנהלת עדיין עבודת הוטעדה שהוקמה לצורך מציאת פתרון לכך. 
 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון (דובר צה"ל)

 

 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון (דובר צה"ל )

 


 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון (דובר צה"ל)

 


 

 תרגיל צק"ח גדעון

תרגיל צק"ח גדעון ( דובר צה"ל)