09.09.2018

16:39

בווידאו: נאום ראש הממשלה נתניהו בטקס הדלקת המשואות

נשיא מושחת, זמרת מושפלת ונאום שלא נגמר: הטקס שהפך לפארסה

טקס הדלקת המשואות היה אמור להיות אירוע ממלכתי ומכובד, אך במקום זאת סיפק שורה של אירועים מביכים והפך לזירת קרב בין מירי רגב ונתניהו ליו"ר הכנסת • רגע אחד מתשע"ח

מדינת ישראל הגיעה השנה לגיל מכובד וחגגה 70 שנות קיום. למראית עין, פתיחת חגיגות ה-70 בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל, הייתה אמורה להיות מרגשת, אותנטית, ובעיקר להכניס אותנו לנוסטלגיה ולגעגועים למה שהיה ולא יהיה עוד. מה שקרה בפועל, היה שונה לגמרי והשאיר עד היום טעם של מלפפון חמוץ שנשכח בתוך קופסת השימורים במקרר.

 

הטקס עצמו, שעלה מיליונים למשלם המסים (שעוד ירגיש את האפקט היטב בכיס), היה מרשים והזכיר מיני-משחקים אולימפיים, במונחים ישראליים כמובן. עם זאת, הקומדיה של החודשים שקדמו לערב יום העצמאות, שכללה את הטריו של שרת התרבות מירי רגב, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וראש הממשלה בנימין נתניהו - עשתה לחלק גדול מהישראלים חשק לארוז מזוודה, להוציא אשרת עבודה זרה ולצפות בטקס הבא ממדינה אחרת.

 

רגע אחד מתשע"ח: לכל כתבות הפרויקט המיוחד

 

 מירי רגב במסעת בנושא טקס הדלקת המשואות
 

מירי רגב במסיבת עיתונאים בנושא טקס הדלקת המשואות (חדשות עשר)

 

 

במשך חודשיים נאלצנו לצפות במה שקורה בגן הילדים בכנסת. בהתחלה, היינו בהלם כשנשיא הונדורס אמור היה להגיע לארץ ולהדליק משואה – החלטה שגררה ביקורת מצד פעילי זכויות אדם, שטענו כי מדובר במנהיג מושחת שמפר את הזכויות הטבעיות של אזרחיו ומדכא בכוח הפגנות לגיטימיות. לשמחתנו, בסופו של דבר הנשיא ביטל את השתתפותו ומנע את המבוכה.

 

בהמשך התגלה שעדן בן זקן ששרה עם גלי עטרי את "הללויה" בטקס, קיבלה שכר גבוה פי שניים. לא שיצאנו לכיכר העיר, ישבנו עם גיטרה וניסינו לקבץ את ההפרש עבור גלי עטרי – אבל היה זה עוד רגע מביך עבור השרה רגב, שמתגאה בכך שהיא פועלת לקידום אומנים ותיקים.

 

 עדן בן זקן וגלי עטרי
 

פערי שכר. עדן בן זקן וגלי עטרי (רפי דלויה)

 

 

אבל הפארסה הגדולה הייתה נאום ראש המשלה בטקס. מירי רגב החליטה לעשות שינויים בתקנון הטקס הממלכתי שהיה רדום מאז ימיו של בן גוריון, ולתת לנתניהו, שבעיני רבים ממלכתיות היא ממנו והלאה, לנאום באירוע המרכזי שבמשך 70 שנה היה רשום על שמו של יו"ר הכנסת. יולי אדלשטיין לא נשאר חייב, ניסה להוכיח גבריות, כתב מכתב ואיים שאם יחול שינוי בטקס - הוא ואנשי משמר הכנסת יחרימו את האירוע. רגב ניסתה "להפעיל שרירים", ובסוף הגיעו "ילדי הכנסת" לפשרה – נתניהו ידליק משואה ויישא נאום קצר הנוגע למגילת העצמאות.

 

כדי לא להמשיך ולעייף אתכם, כי תכף ראש השנה מגיע, נזכיר שבסופו של דבר ראש הממשלה עשה ליו"ר הכנסת איפון, החליט לנאום ארוכות בטקס למרות איומי ההחרמה, ובמקום חמש הדקות שהוקצבו לו, עייף ושלח אותנו להכין כנפי עוף במרינדה למנגל שלמחרת, הוריד את הרייטינג, וגרם לאדלשטיין לחרוק שיניים במשך 14 דקות. אדלשטיין היה ברוגז כמה ימים, אבל מאז הכול נשכח – לפחות עד חגיגות ה-71 של המדינה.

 

למרות שלל הרגעים שייזכרו לרעה, נקודת האור בטקס הייתה הנאום המרגש של מרים פרץ ששכלה את שני בניה למען המדינה. נאום שהוכיח שיש על מה להילחם, שלא צריך לפתח אפאתיות ולפנטז על מגורים בהוואי בפנסיה, שלפעמים צריך פשוט להביט קדימה ולא לאבד תקווה בת שנות אלפיים - היא כאן, צריך רק להאמין בה. שנה טובה.