27.08.2018

00:04

בייבי בורמה: משלחת הרופאות מישראל שיצאה להציל חיים במיאנמר

אלפים מתושבות המדינה האסיאתית מתות בלידה בכל שנה, ואין כמעט משפחה שלא איבדה אם או תינוק. קבוצת רופאות נשים ומיילדות מהארץ נסעה להביא חיים - ולהצילם • פרק ראשון

רפואת האם והיילוד בישראל היא מהמתקדמות בעולם, מה שאומר שלצוותי הרפואה הישראלים יש הרבה מה לתרום למדינות העולם השלישי, שבהן היריון הוא עדיין תקופה של הרבה חוסר ודאות ואפילו סכנת חיים. במיאנמר, לשעבר בורמה, מדובר במכת מדינה, שם 3,000 נשים מתות בלידתן כל שנה, ועוד אלפי תינוקות. רוב המשפחות במדינה איבדו אם או תינוק במהלך הלידה. מדובר ב-300 מקרי מוות על כל מאה אלף לידות, לשם ההשוואה בישראל תמותת הנשים במהלך הלידה עומדת על שלושה עד חמישה מקרי מוות למאה אלף לידות.

 

משלחת של רופאות ומיילדות מישראל, שאורגנה על ידי ארגון Tag Development יחד עם ארגון רוטרי העולמי, יצאה להציל חיים ולהביא לעולם חיים חדשים. נשים רבות בישראל עברו תחת ידיהן של ד"ר רונית אלמוג וד"ר מיכל דישי-גליצקי, אך שום דבר לא יכול היה להכין רופא ממדינה מערבית לתנאים של רפואה במדינות עולם שלישי.

 

 ילדים בכפר במיאנמר
 

ילדים בכפר במיאנמר (חדשות עשר)

 

 

ד"ר ט'אן מין טוט, המנהל את בית החולים במחוז פינדאיה, אחראי גם על בריאותם של תושבי 136 כפרי המחוז, בהם 86 אלף תושבים. חלקם, הגרים במרחק שעתיים או שלוש מבית החולים, מחכים לביקורי הבית החודשיים של ד"ר טוט. "המטרה היא שבסופו של דבר כל הנשים במחוז יגיעו ללדת בבית החולים", אומרת ד"ר דישי-גליצקי, מומחית בגניקולוגיה בבית החולים איכילוב, במהלך נסיעה לביקור שטח. "אבל בשטח זה לא קורה, מכיוון שהדרך לבית החולים ארוכה, ולפעמים צריך לחכות מספר ימים ללידה".

 

"לא רק זה, מי שמיילדת את אותן נשים, זאת המיילדת בכפר", מוסיפה ד"ר אלמוג. "עכשיו תארי לך שהיא מקבלת לידה, והראש של התינוק נתקע בתעלת הלידה, ולא יוצא. מה עושים? הכי קרוב שיש לה זה בית חולים שנמצא במרחק שלוש שעות מהכפר".