BETA

26.08.2018

14:40

עודכן:

המותקפים בקריית חיים הודו לאדם שעזר: "אף אחד אחר לא התערב"

הצעירים הערבים שהותקפו בחוף בסוף השבוע פנו לגבר שהציל אותם: "בזכותך אנחנו חיים". הוא אמר: "הייתי עוזר לכל אדם" - והם הבהירו כי "יש לך בית חם בשפרעם" • צפו במפגש

שלושת הערבים הישראלים, תושבי שפרעם שהותקפו בסוף השבוע בחוף בקריית חיים, פגשו היום (ראשון) את יאיר עדי אלאלוף שהציל אותם והודו לו: "אף אחד לא התערב, בלעדייך לא היו נשארים בחיים". עוד הוסיפו כי הם "מקווים שיהיו עוד אנשים כמו יאיר" וכי "הם זוכרים את כל התרחשות האירוע".

 

אלאלוף אמר כי השיוך הלאומי לא רלוונטי למעשיו: "לא משנה לי אם מדובר בערבים או ביהודים - הייתי עוזר לכל אדם". בתגובה השיבו השלושה כי "יש לך בית חם בשפרעם. אתה מוזמן תמיד ובימים הקרובים תקבל הזמנה רשמית".

 

 

 

 

 

 שלושת הבחורים שהותקפו בקריית חיים עם הבחור שסייע להם
 

שלושת הבחורים שהותקפו בקריית חיים עם הבחור שסייע להם (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר אמר אלאלוף, בשיחה לחדשות עשר כי לדעתו הרקע לאירוע אינו לאומני: "אני לא חושב שמדובר ביהודים שמרביצים לערבים", אך סייג ואמר שהוא "לא יודע מה היה בדיוק". בשעות הבוקר עדי מסר עדות בתחנת משטרת זבולון.

 

בנוגע למתרחש באירוע האלים אמר אלאלוף כי "שמעתי שתי גרסאות, באחת מהן הם התחילו עם בחורה ובאחת שהם ישבו בשקט ולא עשו כלום". עוד ציין כי "אני הגעתי באמצע הקטטה אז אני לא יודע מה גם לה. הדבר הכי חשוב מבחינתי היה להציל אותם ולהביא אותם לבית חולים".

 

אלאלוף שחזר את התקרית האלימה ואמר "ראיתי שלושה אנשים על חוף הים - חצי מתים, מלאי דם ופצועים באופן קשה מאוד. הם המשיכו לבעוט בהם ולתת מכות עם האלות. באתי להפריד ביניהם, אך התוקפים אספו את השרשראות שלהם וברחו". עדי הוסיף כי "אחד מהם היה בלי הכרה ואדם אחר תפס לי את היד, ביקש עזרה ואמר שהם הולכים להרוג אותי. בשלב זה קראתי למשטרה ומגן דוד אדום הגיעו אחר כך. הכל קרה מאוד מהר". 

 

 אחד מקורבנות התקיפה בחוף בקריית חיים
 

אחד מקורבנות התקיפה בחוף בקריית חיים (חדשות עשר)

 

 

אתמול עצרה המשטרה אדם החשוד במעורבות בתקיפתם של השלושה, זאת לאחר שנעצר צעיר בן 23 שעל פי החשד לקח אף הוא חלק באירוע. אחד המותקפים, רופא, סיפר לחדשות עשר על השתלשלות האירועים - וטען כי מדובר באירוע על רקע לאומני. לטענתו, לפני שהוכו, נשאלו פעמיים האם הם ערבים. 

 

"היינו בחוף", סיפר, "אני ועוד שני חבר'ה. אחד מהם עובד כאח מוסמך, והשני עובד במפעל. זהו חוף שאנחנו הולכים אליו כל שבוע כמעט. ניגש אלינו מישהו צעיר עם מוט ברזל, ושאל אותנו 'מי אתם'". לטענתו, הם אמרו לצעיר שניגש אליהם כי שאלתו לא ברורה, ואמרו לו שיחזור על דבריו.

 

הוא שאל אותנו שוב 'אתם ערבים?' אמרנו לו כן, אז הוא הלך מהמקום, וחזר אחרי כמה דקות עם חבריו", המשיך לספר, "הם היו כשבעה שמונה אנשים, ושאלו אותנו שוב אם אנחנו ערבים. אמרנו שכן והם התחילו להרביץ לנו בכל חלקי הגוף. לרגע חשבתי שחברים שלי לא בחיים מרוב המכות שקיבלנו. הם איבדו הכרה שניהם. היו להם חבלות בראש ובגוף. היו להם גם סכינים ושרשראות מברזל, כל מה שצריך היה לרצח". עוד סיפר, כי שני עוברי אורח יהודים הם אלו שקראו למשטרה והחלו לטפל בפצועים. 

 

 טלפון סוללרי מהתקיפה
 

טלפון סוללרי מהתקיפה (חדשות עשר)

 

 

המשטרה ממשיכה לחקור את האירוע ולחפש אחר חשודים נוספים. הצעיר בן ה-23 שנעצר שוחרר למעצר בית בן שלושה ימים, זאת על אף שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו. המשטרה ערערה על ההחלטה, אך בית המשפט דחה את הערעור. היום ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד השני, תושב נשר, בן 29, וגם במקרה זה בית המשפט הורה לשחררו. בנוסף, היום צפויה המשטרה לערוך מסדרי זיהוי לאיתור חשודים נוספים במעמד שלושת המותקפים.  

 

במהלך הדיון אמר שופט בית המשפט השלום בחיפה, גיל קרבאום, כי מאז נעצר לא נעשה מסדר זיהוי. החשוד אף טוען כי כלל לא היה בזירה. במהלך הדיון הורה סנגורו של החשוד לחשוד לקום, וטען כי בגלל גובהו הנמוך, 1.60 ס"מ, "הוא לא יכול לתקוף את המתלוננים החסונים". גורם במשטרה הגיב להחלטת בית המשפט לשחרר את החשוד בניגוד לדעתם, וטען: "ההחלטה אינה סוף פסוק, יש גם בתי משפט מחוזי ועליון". 

 

עו"ד פארס בריק, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החשוד בתקיפה בחוף הים, מסר: "לצערנו הרב משטרת ישראל  הזדרזה לעצור את הצעיר ללא כל חשד ורק על בסיס שמועות, תוך שהיא פוגעת באופן קשה בזכויותיו ובחירותו. בית המשפט קיבל את טענותינו והורה על שחרורו של הצעיר".

 

גורם בכיר משטרה אמר אמש לחדשות עשר, כי בידי המשטרה הזהות של כל החשודים, ממצלמות האבטחה המותקנות בחוף. "אנחנו מתכוונים להביא למעצרם עוד הלילה", אמר הגורם, "מקסימום עד מחר בבוקר". בנוסף אמר הגורם המשטרתי, כי דרך אמצעי התקשורת הוא קורא לאותם צעירים להסגיר את עצמם. "אנחנו יודעים מי הם, שיסגירו עצמם כמה שיותר מהר".

 

עם זאת, הערב נודע כי מצלמות האבטחה של עיריית חיפה לא תיעדו את הקטטה עצמה אלא את מה שקרה לאחריה - ההימלטות של החשודים מהזירה. כלומר הן לא מצליחות לסייע באיתור החשודים. בד בבד, במשטרה הבהירו כי החקירה נגד החשודים תימשך גם כשהם במעצר בית. קושי נוסף שבו נתקלו השוטרים הוא המחסור בעדים. רק אדם אחד מבין עשרות עדי ראייה הגיע למסור עדות.