BETA

24.08.2018

18:08

עודכן:

משרד הבריאות בעזה: כ-200 פצועים פלסטינים בהפגנות בסמוך לגדר

50 נפצעו מירי חי. בנו של בכיר חמאס פתחי חמאד נפצע בעימותים, כך דווח ב"שיהאב". מוקדם יותר, בהמשך לסנקציות של אבו מאזן, איים חמאס כי ישראל "תשלם את המחיר"

כ-200 פלסטינים נפצעו היום (שישי) בהפגנות השבועיות סמוך לגבול הרצועה שבהן משתתפים אלפים, כך מסר משרד הבריאות בעזה. מבין הפצועים, 50 נפגעו מירי חי. כמו כן, נפצעו עשרה ילדים. בנוסף, דווח בסוכנות הידיעות "שיהאב" כי בנו של בכיר חמאס פתחי חמאד נפצע במהלך עימותים בג'באליה שבצפון הרצועה. בדיווח נוסף נמסר כי שני מפגינים נפגעו מירי חם ברגליהם במסגרת ההפגנות שנערכו השבוע בהוקרה "לצוותים הרפואיים ולאנשי התקשורת".

 

מוקדם יותר היום, אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "אנחנו רוצים קודם כל שקט ביטחוני". לדבריו, במהלך ביקור בקיבוץ כיסופים שבעוטף עזה, "אם נחליט שאין ברירה וצריך מהלך צבאי, אנחנו נקבע את העיתוי והתנאים". השר הוסיף: "אין לי כל קשר לסיפורי ההסדרה, אני לא מעורב, לא מאמין בה. ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח". מקורבי נתניהו מסרו בתגובה לדברים: "אנו פועלים בצורה מתואמת. לא מכירים משהו שלא היה מתואם עם ליברמן בנוגע לעזה". גורם צבאי בכיר הביע תמיהה בעקבות דברי ליברמן ואמר לחדשות עשר כי "שר הביטחון היה נוכח בכל הדיונים, קיבל את כל העדכונים והיה שותף לכל תהליך קבלת ההחלטות ולמגעים עם מצרים ויודע על המגעים עם קטאר ועם איחוד האמירויות".

 

 

 

 

 

 

 

 

 פצועים באירועי צעדות השיבה בעזה
 

פצועים באירועי צעדות השיבה בעזה (צילום פלסטיני)

 

 

בהתייחסות למגעים להסדרה עם חמאס, טען ליברמן כי "חמאס הוא ארגון טרור שמטרתו השמדת מדינת ישראל, לכן לא חושב שיש על מה לדבר איתו". הוא הסביר כי בתיווך המצרים, מובהר לחמאס כי "לא תהיה התקדמות או הסדרים חדשים עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. אם חמאס רוצים להתקדם לאיזשהו מקום - קודם כל זה השבויים והנעדרים".

 

"מה שראינו הוא שחמאס שולט באופן מוחלט בכל מה שקורה בעזה", ציין ליברמן, "היה להם חג הקורבן ובימים האחרונים כל האלימות ירדה כמעט לאפס". לטענתו, "אני מנסה לקבע את המשוואה בין שקט ביטחוני לכלכלה. יש טרור - אין כלכלה. זו לחייבת להיות זיקה ישירה, והמסר החשוב שאנחנו מנסים להעביר לתושבי עזה". 

 

בצל ההיערכות לחידוש ההפגנות בגדר היום, הוא הבהיר: "גם ביום שישי הזה, אם יהיה שקט אז מעבר כרם שלום ישאר פתוח. אם לא יהיה שקט, המעבר יסגר". לדבריו, "למדתי מאריק שרון, שאמר, 'כשאתה חזק תדבר ברוגע, וכשצריך לתת מכה תן את המכה הכי כואבת'". בנוסף, ליברמן שיבח את תושבי מערב הנגב: "תושבי עוטף עזה מגלים חוסן לאומי ובגרות. מגע שאפו לתושבים".

 

  שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה

שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר בתגובה לדברי ליברמן: "טוב ששר הביטחון הצטרף לתפיסתנו ומבין עכשיו שאסור לאפשר לחמאס להתנהל מולנו בסחטנות. חיוני כעת למנוע מחמאס להתחמש מחדש ברבבות רקטות כדי שלא נמצא את עצמנו עם חיזבאללה 2’ על גבול עזה".

 

בתוך כך, דובר חמאס, חאזם קאסם, התייחס לצעדות השבועיות בסמוך לגדר: "הצעדות היום על הגדר הן המשך של הפעילות העממית שלנו. המשך הצעדות, לצד הקורבנות שהוקרבו במהלכן, מוכיח כי העם שלנו ימשיך בפעילותו עד שבירת המצור על עזה".

 

כמו כן, בכיר חמאס סאמי אבו זוהרי, התייחס להמשך תהליך ההסדרה ואיים כי ישראל תשלם את המחיר אם הסנקציות שמטיל אבו מאזן על הרצועה לא יוסרו. לדבריו, "ישראל היא זו שתשלם את המחיר במצב שבו הסנקציות שמטיל יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס על רצועת עזה ימשכו או יתגברו. על ישראל, שמעודדת את המצב הזה, להביא לסיומו".