24.08.2018

13:00

עודכן:

ליברמן: "לא מאמין בהסדרה - אנחנו רוצים קודם כל שקט ביטחוני"

שר הביטחון אמר כי "אם נחליט שצריך מהלך צבאי - אנחנו נקבע את העיתוי והתנאים". בביקור בקיבוץ כיסופים, הוסיף: "אם חמאס רוצים להתקדם, קודם כל נדרש פתרון לשבויים"

המתיחות בדרום: שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שישי) כי "אנחנו רוצים קודם כל שקט ביטחוני". לדבריו, במהלך ביקור בקיבוץ כיסופים שבעוטף עזה, "אם נחליט שאין ברירה וצריך מהלך צבאי, אנחנו נקבע את העיתוי והתנאים". השר הוסיף: "אין לי כל קשר לסיפורי ההסדרה, אני לא מעורב, לא מאמין בה. ההסדרה היחידה היא המציאות בשטח". מקורבי נתניהו מסרו בתגובה לדברים: "אנו פועלים בצורה מתואמת. לא מכירים משהו שלא היה מתואם עם ליברמן בנוגע לעזה". גורם צבאי בכיר הביע תמיהה בעקבות דברי ליברמן ואמר לחדשות עשר כי "שר הביטחון היה נוכח בכל הדיונים, קיבל את כל העדכונים והיה שותף לכל תהליך קבלת ההחלטות ולמגעים עם מצרים ויודע על המגעים עם קטאר ועם איחוד האמירויות".

 

בהתייחסות למגעים להסדרה עם חמאס, טען ליברמן כי "חמאס הוא ארגון טרור שמטרתו השמדת מדינת ישראל, לכן לא חושב שיש על מה לדבר איתו". הוא הסביר כי בתיווך המצרים, מובהר לחמאס כי "לא תהיה התקדמות או הסדרים חדשים עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. אם חמאס רוצים להתקדם לאיזשהו מקום - קודם כל זה השבויים והנעדרים".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"מה שראינו הוא שחמאס שולט באופן מוחלט בכל מה שקורה בעזה", ציין ליברמן, "היה להם חג הקורבן ובימים האחרונים כל האלימות ירדה כמעט לאפס". לטענתו, "אני מנסה לקבע את המשוואה בין שקט ביטחוני לכלכלה. יש טרור - אין כלכלה. זו לחייבת להיות זיקה ישירה, והמסר החשוב שאנחנו מנסים להעביר לתושבי עזה". 

 

בצל ההיערכות לחידוש ההפגנות בגדר היום, הוא הבהיר: "גם ביום שישי הזה, אם יהיה שקט אז מעבר כרם שלום ישאר פתוח. אם לא יהיה שקט, המעבר יסגר". לדבריו, "למדתי מאריק שרון, שאמר, 'כשאתה חזק תדבר ברוגע, וכשצריך לתת מכה תן את המכה הכי כואבת'". בנוסף, ליברמן שיבח את תושבי מערב הנגב: "תושבי עוטף עזה מגלים חוסן לאומי ובגרות. מגע שאפו לתושבים".

 

שר החינוך, נפתלי בנט, מסר בתגובה לדברי ליברמן: "טוב ששר הביטחון הצטרף לתפיסתנו ומבין עכשיו שאסור לאפשר לחמאס להתנהל מולנו בסחטנות. חיוני כעת למנוע מחמאס להתחמש מחדש ברבבות רקטות כדי שלא נמצא את עצמנו עם חיזבאללה 2’ על גבול עזה".

 

  שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן, בפגישה עם ראשי רשויות בעוטף עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בתוך כך, גם היום צפויות הפגנות ברצועת עזה בסמוך לגבול. דובר חמאס, חאזם קאסם, התייחס לכך בהודעה לתקשורת: "הצעדות היום על הגדר הן המשך של הפעילות העממית שלנו. המשך הצעדות, לצד הקורבנות שהוקרבו במהלכן, מוכיח כי העם שלנו ימשיך בפעילותו עד שבירת המצור על עזה".

 

כמו כן, בכיר חמאס סאמי אבו זוהרי, התייחס להמשך תהליך ההסדרה ואיים כי ישראל תשלם את המחיר אם הסנקציות שמטיל אבו מאזן על הרצועה לא יוסרו. לדבריו, "ישראל היא זו שתשלם את המחיר במצב שבו הסנקציות שמטיל יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס על רצועת עזה ימשכו או יתגברו. על ישראל, שמעודדת את המצב הזה, להביא לסיומו".

 

אתמול אמר מקור פלסטיני לעיתון "אל-חיאת" הלונדוני כי הסכם הרגיעה עם חמאס כמעט מוכן למעט ומצריך רק כמה תיקונים קלים. כמו כן, מקורות פלסטינים בקהיר מסרו כי הפלגים הפלסטינים יחדשו את הדיונים עם הבכירים המצרים מיד לאחר חופשת חג הקורבן.

 

לפי הדיווח, על ההסכם יחתום בשם חמאס ראש המשלחת מטעם הארגון, סלאח אל-עארורי. עוד דווח כי מיד לאחר החתימה על ההסכם עם ישראל, תזמן מצרים את הפלגים הפלסטינים על מנת שיחתמו על ביצוע הסכם הפיוס שנחתם בחודש אוקטובר שעבר.

 

המקורות אמרו עוד כי מצרים השיגה את הסכמת ישראל על הסכם הרגיעה והיא משלימה כעת החלפת מסמכים בין ישראל לחמאס. במידה וחמאס יחתום על ההסכם בקהיר, מיד לאחר מכן תצא משלחת מצרית לישראל להשיג את חתימת ישראל עליו ואת הערבויות הנדרשות. לאחר מכן, כך לפי המקורות, תתקיים ההכרזה על ההסכם על סעיפיו השונים ויחל שלב הביצוע.

 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה (חדשות עשר)

 

 

עוד אמרו המקורות כי המאמצים המרתוניים להשגת הסכם רגיעה יחלו ביום ראשון הבא, הרגיעה תתקיים במשך שנה ולאחר מכן תוארך אוטומטית לארבע שנים נוספות. ההסכם יכלול: הסרת המצור הכלכלי מעל הרצועה, פתיחת מעבר כרם שלום, יצירת מעבר ימי בין נמל עזה לקפריסין, וכן התחלה של צעדים לקראת פתיחתו מחדש של נמל התעופה בעזה.


כמו כן, חמאס ימסור את שני השבויים הישראלים ואת גופות שני החיילים הישראלים המוחזקים על ידיו, בתמורה לשחרור של אסירים פלסטינים שישראל שחררה בעסקת שליט ועצרה מחדש ומספר נוסף של. נוסף לכך תוקם קרן כלכלית על ידי מדינות ערב, האיחוד האירופי וארה"ב לשיקומה של רצועת עזה.

 

קהיר, כך לפי הדיווח, נמנעה מלהיענות לדרישת חלק מהפלגים הפלסטינים להשלים את הפיוס הפנים פלסטיני קודם להסכם הרגיעה. המצרים נתנו עדיפות להשגת הסכם רגיעה שכן לתפיסתם הוא כמעט מוכן, זוכה לתמיכה ערבית ובין-לאומית וימנע מלחמה. כמו כן, המצב לאחר חתימה עליו יצור אווירה נאותה יותר להשגת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס.

 

 מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום מבקר במאהל משפחת מנגיסטו
 

מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום מבקר במאהל משפחת מנגיסטו (חדשות עשר )

 

 

הדיווח ב"אל-חיאת" עומד בסתירה מול הדיווח ביום שני בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני לפיו הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס אינו מתקדם בשל התעקשות ישראלית לקשור בין נושא חילופי השבויים לבין ההקלות על עזה ובגלל שהרשות הפלסטינית דורשת להעביר לידיה את ניהול הרצועה. "הרגיעה צריכה לשמור על כבוד העם הפלסטיני", הוסיפו המקורות הפלסטיניים ובהמשך התייחסו גם להצבת כוח הפרדה על גדר הגבול ברצועת עזה: "זה מאחורינו, כל כוח על הגבול – ייחשב כתוקפנות חדשה".

 

עוד אמרו המקורות כי במהלך השיחות, אחראי תיק פלסטין במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאליק, העביר לפלסטינים הצעה לרגיעה למשך שש שנים, אך הפלסטינים הסכימו לרגיעה ללא טווח זמנים, כלומר למצב של רגיעה תמורת רגיעה. בתגובה המצרים הציעו רגיעה למשך שנה כניסיון, עם אפשרות להארכה. חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים התעקשו כי בכל אופן, הסכם הרגיעה יכלול הקמת נתיב ימי בפיקוח מצרי ובינלאומי, מבלי שנושא זה יהיה קשור לנושא חילופי השבויים.