BETA

24.08.2018

13:32

"מפלג": כותרת שגויה שלחה את טראמפ לחפור בפצעי האפרטהייד

ציוץ תמוה על רפורמת האדמות בדרום אפריקה ועל "רצח חקלאים לבנים בקנה מידה גדול" עורר את זעם הממשלה בפרטוריה. מדוע אחד מסמלי המאבק לשוויון מעורר מחלוקת רבה כל כך?

הבית הלבן הזהיר אמש (חמישי) את ממשלת דרום אפריקה כי הפקעת אדמות מידי חקלאים לבנים ללא פיצוי "תוביל את המדינה בדרך שגויה", ובכך הוסיף שמן למדורת מאמצי הממשלה בפרטוריה לתקן את חוסר השוויון שנשמר בין אזרחי המדינה, כמעט 25 שנים לאחר נפילת שלטון האפרטהייד. דרום אפריקה, מצדה, האשימה את הנשיא דונלד טראמפ בהחרפת המתיחות, לאחר שצייץ כי ביקש משר החוץ מייק פומפאו לבחון את "הפקעת האדמות והחוות" ואת "הרג החקלאים הלבנים בקנה מידה גדול". 

 

דבריו של טראמפ מבוססים ככל הנראה על דיווח ברשת "פוקס" האמריקנית, שהתמקד ברפורמת האדמות שמובילה הממשלה הדרום אפריקנית, וברצח חקלאים לבנים - תופעה שנמצאת דווקא בירידה מתמדת בשנים האחרונות, ואף הגיעה השנה לשפל חדש. עם זאת, הציוץ עורר מחדש את הדיון על סוגיית הבעלות על אדמות בדרום אפריקה, והקשר של נושא זה למתיחות בין אזרחי המדינה השחורים והלבנים. 

 

 שטח אדמה באוליפנהוטבוש, דרום אפריקה
 

שטח אדמה באוליפנהוטבוש, דרום אפריקה (רויטרס )

 

 

הנציגה הדיפלומטית של וושינגטון בדרום אפריקה, ג'סי לפן, אף זומנה לבירור במשרד החוץ בעקבות הציוץ, והתבקשה להבהיר לממשל האמריקני כי פרטוריה "מאוכזבת" מכך שארצות הברית לא פעלה בערוצים דיפלומטיים כלל. לטענת משרד החוץ, בעוד הממשל הדרום אפריקני פועל למציאת פתרון לסוגיה השנויה במחלוקת, הערות כמו של טראמפ ברשת החברתית "רק מחריפה את הדיון וזורעת פילוג". 

 

נשיא דרום אפריקה, סיריל רמפוסה, הודיע בתחילת החודש כי מפלגת השלטון, "הקונגרס האפריקני הלאומי" (ANC) מתכננת לשנות את החוקה, כך שיתאפשר להפקיע אדמות ללא פיצוי. זאת, במטרה לשנות את המצב הקיים, בו אזרחים לבנים עדיין מחזיקים במרבית הקרקע הפרטית במדינה.

 

במאמר תגובה שפרסם אתמול ב"פייננשל טיימס", הבהיר רמפוסה כי "לא מדובר בגניבת אדמות, ואין זו מתקפה על רכוש פרטי". הוא עוד טען כי המהלך לא צפוי לפגוע בצמיחה הכלכלית או בייצור המזון. דובר מטעמו הבהיר כי הרפורמה המוצעת טרם יצאה לפועל, וכי טראמפ "לא מעורה בפרטים". 

 

 

 אזרח שהשתלט על שטח אדמה ליד קייפ טאון, דרום אפריקה
 

אזרח שהשתלט על שטח אדמה ליד קייפ טאון, דרום אפריקה ( רויטרס)

 

 

"דרום אפריקה דוחה לחלוטין את הראייה הצרה, שרק פועלת לפילוג האומה שלנו ומזכירה לנו את עברנו הקולוניאלי", נכתב בציוץ בחשבון הרשמי של ממשלת דרום אפריקה. אכן, דבריו של טראמפ מזכירים במידה רבה טענות שהושמעו על ידי גורמים המזוהים עם רעיונות של עליונות לבנה. 

 

יתרה מכך, הנתונים מצביעים באופן גורף על ירידה מתמדת בתופעה של הרג בעלי אדמות לבנים, בין היתר הודות למאמצי הממשלה בנושא. מתחילת שנת 2017, 47 חקלאים נהרגו במסגרת פשיעה אלימה. עם זאת, לא ברור כמה מהמקרים קשורים ישירות למאבקי שליטה על קרקעות, ובכל מקרה מדובר בנתון הנמוך ביותר מאז סיום שלטון האפרטהייד. 

 

הרפורמה המוצעת, כפי שהסביר הנשיא רמפוסה, מתייחסת באופן כמעט בלעדי לאדמות שאינן בשימוש, מבנים מוזנחים או נטושים, או מקרים שבהם לאזרחים שחורים שהתיישבו בחלקה מסוימת שנמצא בבעלות של אזרח אחר יש "זכויות היסטוריות ברורות" על שטח זה. הוא הבהיר כי דרום אפריקה לא תשוב על הטעויות שנעשו במדינות אחרות, בהתייחסות מרומזת להפקעה האלימה של אדמות בזימבבואה השכנה. 

 

 

 נשיא דרום אפריקה נואם ביוהנסבורג
 

נשיא דרום אפריקה (רויטרס)

 

 

מנהיג פלג השמאל באופוזיציה, ג'וליוס מלאמה, היה ממובילי הקריאות להפקעת אדמות מידי חקלאים לבנים, וכעת הוא קורא לטראמפ שלא להתערב בדיון. "גרמת מספיק בעיות באפריקה", אמר. 

 

מאז עליית ANC לשלטון עם נפילת האפרטהייד ב-1994, המפלגה קידמה מדיניות לפיה הממשלה רכשה אדמות מחקלאים לבנים בהסכמה, והעבירה אותם לידי שחורים. עם זאת, ביקורת רבה נשמעה על התקדמותו האיטית של המודל לחלוקה מחודשת של המשאבים, ורבים קראו להאצת התהליך. 

 

החוקר ניק בוריין הסביר בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי "רפורמה בהקצאת האדמות והבעלות עליהן תהיה טובה לדרום אפריקה. אי אפשר למנוע את אי היציבות והחששות בנוגע לזכויות קניין, אבל אנחנו לא צופים שהממשלה תפעל באופן קיצוני שיערער את היציבות הכלכלית במדינה".