23.08.2018

09:11

"הסכם הרגיעה כמעט מוכן, ישראל תשחרר אסירים בתמורה לשבויים"

בעיתון "אל-חיאת" דווח מפי מקורות פלסטינים כי מצרים השיגה הסכמה מישראל וכי היא משלימה בימים אלה החלפת מסמכים בין י-ם לחמאס, לקראת רגיעה בת שנה לפחות

מקור פלסטיני אמר כי הסכם הרגיעה עם חמאס כמעט מוכן למעט ומצריך רק כמה תיקונים קלים. כמו כן, מקורות פלסטינים בקהיר מסרו כי הפלגים הפלסטינים יחדשו  את הדיונים עם הבכירים המצרים מיד לאחר חופשת חג הקורבן. כך דווח היום (חמישי) בעיתון "אל-חייאת" הרואה אור בלונדון.

 

לפי הדיווח, על ההסכם יחתום בשם חמאס ראש המשלחת מטעם הארגון – סלאח אל-עארורי. עוד דווח כי מיד לאחר החתימה על ההסכם עם ישראל, תזמן מצרים את הפלגים הפלסטינים על מנת שיחתמו על ביצוע הסכם הפיוס שנחתם בחודש אוקטובר שעבר.

 

 בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל
 

"יחתום על הסכם הרגיעה". סלאח אל-עארורי ואיסמעיל הנייה (חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המקורות אמרו עוד כי מצרים השיגה את הסכמת ישראל על הסכם הרגיעה והיא משלימה כעת החלפת מסמכים בין ישראל לחמאס. במידה ותנועת החמאס תחתום על ההסכם בקהיר, מיד לאחר מכן תצא משלחת מצרית לישראל להשיג את חתימת ישראל עליו ואת הערבויות הנדרשות. לאחר מכן, כך לפי המקורות, תתקיים ההכרזה על ההסכם על סעיפיו השונים ויחל שלב הביצוע.

 

עוד אמרו המקורות כי המאמצים המרתוניים להשגת הסכם רגיעה יחלו ביום ראשון הבא, הרגיעה תתקיים במשך שנה ולאחר מכן תוארך אוטומטית לארבע שנים נוספות. ההסכם יכלול: הסרת המצור הכלכלי מעל הרצועה, פתיחת מעבר כרם שלום, יצירת מעבר ימי בין נמל עזה לקפריסין, וכן התחלה של צעדים לקראת פתיחתו מחדש של נמל התעופה בעזה.

 

כמו כן, חמאס ימסור שני שבויים ישראלים ושתי גופות של ישראלים בתמורה לשחרור של אסירים פלסטינים שישראל שחררה בעסקת שליט ועצרה מחדש ומספר נוסף של. נוסף לכך תוקם קרן כלכלית על ידי מדינות ערב, האיחוד האירופי וארה"ב לשיקומה של רצועת עזה.

 

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה ( חדשות עשר)

 

 

קהיר, כך לפי הדיווח, נמנעה מלהיענות לדרישת חלק מהפלגים הפלסטינים להשלים את הפיוס הפנים פלסטיני קודם להסכם הרגיעה. המצרים נתנו עדיפות להשגת הסכם רגיעה שכן לתפיסתם הוא כמעט מוכן, זוכה לתמיכה ערבית ובין-לאומית וימנע מלחמה. כמו כן, המצב לאחר חתימה עליו יצור אווירה נאותה יותר להשגת הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס.

 

ביום שלישי אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי יש ליצור זיקה בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני בהתייחסו למאמצים להגעה להסכם עם חמאס. דבריו נאמרו בעת ביקור במחנה צבאי ברמת הגולן.

 

"צריך ליצור זיקה מוחלטת בין שפע כלכלי לבין שקט ביטחוני ולראות עשר שנים קדימה", אמר שר הביטחון. "יציבות כלכלית מבטיחה שקט ביטחוני. אני שומע אינספור דיבורים וסיפורים בין מדינת ישראל לבין החמאס. מבחינתי יש הסדרה אחת והיא המציאות השטח. אנחנו אכן מדברים עם המצרים, עם האו"ם ועם הגורמים בזירה הבין-לאומית. מבחינתי יש רק הסדרה אחת והיא המציאות בשטח, ואם רוצים להגיע לאיזושהי הסדרה כללית, אז תנאי מוגדר זה ההסדר בנושא שבויים ונעדרים. אנחנו מתנהלים באופן חד צדדי בהתאם למציאות בשטח וכנראה כך גם יימשך".

 

ליברמן בתרגיל בצפון
 

ליברמן בתרגיל בצפון (חדשות עשר )

 

 

הדיווח ב"אל-חייאת" עומד בסתירה מול הדיווח ביום שני בעיתון "אל-אחבאר" הלבנוני לפיו הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס אינו מתקדם בשל התעקשות ישראלית לקשור בין נושא חילופי השבויים לבין ההקלות על עזה ובגלל שהרשות הפלסטינית דורשת להעביר לידיה את ניהול הרצועה. "הרגיעה צריכה לשמור על כבוד העם הפלסטיני", הוסיפו המקורות הפלסטיניים ובהמשך התייחסו גם להצבת כוח הפרדה על גדר הגבול ברצועת עזה: "זה מאחורינו, כל כוח על הגבול – ייחשב כתוקפנות חדשה".

 

עוד אמרו המקורות כי במהלך השיחות, אחראי תיק פלסטין במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאליק, העביר לפלסטינים הצעה לרגיעה למשך שש שנים, אך הפלסטינים הסכימו לרגיעה ללא טווח זמנים, כלומר למצב של רגיעה תמורת רגיעה. בתגובה המצרים הציעו רגיעה למשך שנה כניסיון, עם אפשרות להארכה. חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים התעקשו כי בכל אופן, הסכם הרגיעה יכלול הקמת נתיב ימי בפיקוח מצרי ובינלאומי, מבלי שנושא זה יהיה קשור לנושא חילופי השבויים.
 

נוסף על כך דווח מפי המקורות כי שר המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ינסה לשכנע את אבו מאזן להסיר את הסנקציות שהטיל על רצועת עזה. אם יו"ר הרשות הפלסטינית אכן יסיר אותן, אז ישראל תהיה מוכנה להעביר אספקה נוספת של חשמל לרצועה.

 

בעיתון הלבנוני נכתב שלפלגים הפלסטיניים נודע כי ישנה תמיכה בינלאומית לביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה לאחר חתימת הסכם הרגיעה. עם זאת הפרויקטים תלוים בפיקוח מצרי על עזה. נוסף על כך מצרים מתכננת לפתוח מחדש את השגרירות המצרית בעזה ולהעסיק בה עובדים פלסטיניים.