22.08.2018

20:42

עובדת לשעבר בפוקס: "זה ממש בדיחה להגיד שאף אחד לא ידע"

לאחר פרסום עדויות נשים על התנהגות בוטה מצד המנכ"ל, עובדת לשעבר טענה: "פוקס לא דייקה כשטענה שלא התקבלו תלונות". אחיו של ויזל לגורמים בחברה: "אל תשתפו פעולה"

בעקבות פרסום חדשות עשר על עדויות של נשים על התנהגות בוטה מצדו של מנכ"ל רשת פוקס, הראל ויזל, עובדת לשעבר בחברה טענה הערב (רביעי) כי "זה בעיקר ממש בדיחה להגיד שאף אחד לא ידע ושאף פעם לא הוגשה תלונה". לדבריה, "פוקס לא דייקה אמש כשטענה שמעולם לא התקבלו תלונות על הטרדות בחברה". 

 

כמו כן, הגיעה לידי צוות "המקור" הודעת ווטסאפ שנכתבה אתמול לפני שידור התחקיר, על ידי אחיו של ויזל, ובה פנה למקורביו: "מבקש מכם לנסות ולא להפוך את הנושא לשיחת היום. אני מאמין שהמון אנשים ידברו איתכם וירצו לשמוע פרטים, אני מבקש שלא תשתפו פעולה עם ה'קרנבל' הזה ותעמדו לצידנו בימים אלה".

 

בתוך כך, בצל קריאות לחרם צרכנים, מניית החברה צנחה הבוקר עד ל-7.2%, ובהמשך התייצבה לכ-5% ירידה. עם סיום המסחר בבורסה, צנחה המניה ב-5.85%. שווי השוק של החברה הוא כ-1.1 מיליארד שקלים, ולכן משמעות הצניחה במנייה היא הפסד לבעלים של כ-64 מיליון שקלים.

 


 

ויזל הוא אחד מאנשי העסקים הכי מצליחים ועשירים בישראל. הוא לקח חברה קטנה והפך אותה לקבוצת חברות ענקית, עם מאות חנויות בארץ ובעולם. למעשה, כשאתם נכנסים לקניון ישראלי ממוצע סביר שחצי ממנו אלו זיכיונות של ויזל. אמריקן איגל, נייקי, אורבן אאוטפיטרס, ללין, בילבונג, שילב, מנגו, פוטלוקר והרשימה עוד ארוכה. הכנסות של 1.6 מיליארד שקלים בשנה, כ-6,000 עובדים וחסות על מכבי תל אביב בכדורסל. ויזל הוא אחראי מרכזי להצלחה הגדולה. תוכנית "המקור" שמעה לאורך תקופה ארוכה תלונות על התנהגותו של ויזל כלפי נשים, ואמש, כאמור, פורסמו שלוש מהן.

 

א' פגשה את ויזל לפני כעשר שנים. הוא כבר היה טייקון, היא רצתה להשתלב. "פעם ראשונה שנפגשתי עם הראל זו הייתה כשהוא הגיע לחו"ל", סיפרה, "זה התחיל בארוחת ערב. הראל היה צריך לעזוב יותר מוקדם והציע לי להצטרף אליו לנסיעה לשדה התעופה, הרגשתי עם זה לא כל כך נעים". לדבריה, "הייתה לי מין תחושה כזו וראיתי גם את המבטים של העובדים האחרים שהיו איתו, אבל ידעתי שיהיה איתנו נהג באוטו, מעבר לעובדה שכמובן מאוד מאוד רציתי לקיים את השיחה הזו איתו ובאמת להשתלב מבחינה עסקית בפוקס".

 

א': התחלנו לנסוע ובמהלך הנסיעה - שתי הדקות הראשונות אכן דיברנו על עניינים עסקיים ומהר מאוד זה עבר לשיחה מסוג אחר. "עם איזה בנים את יוצאת, מה את אוהבת, מה את לא אוהבת?".

 

חדשות עשר: זה בוטה? ברור שמדברים על מין?

 

א': אה. כן. לגמרי. זאת הייתה השיחה. עם איזה בנים את אוהבת לצאת, מה את אוהבת בבנים, איזה דברים את אוהבת לעשות... ואז הוא הציע לי גם שנעצור בצד והוא ירד לי כמו שבחיים אף אחד אחר לא ירד לי. מעבר לזה שזה זעזע אותי והגעיל אותי, אמרתי לו, "תעזוב אותי מהשטויות האלה, זה לא מעניין אותי, זה לא מדבר אליי. אנחנו פה בשביל לדבר על משהו אחר", וניסיתי להחזיר את השיחה למקום העסקי. וזהו. הגענו לשדה התעופה, הוא הלך. סיכמנו שכשאני אגיע לישראל, אני אצור איתו קשר שנמשיך לדבר. בלעתי רוק, החלקתי את זה. כשהגעתי לישראל אכן יצרתי איתו קשר, הוא הזמין אותי לבוא למשרדים שלהם... וברגע שנכנסנו לחדר שלו, אז הוא הציע: "את רוצה ש... אז שאני אנעל עכשיו את הדלת? שנוכל גם כיף ולא רק עבודה?". משהו בסגנון הזה, שלא משתמע לשתי פנים. ושוב פעם הייתי צריכה: "לא, הראל, זה לא מעניין אותי". במשך כמה ימים שונים במהלך הביקור שלי הגעתי אליו למשרדים, בחלקם הוא ניסה יותר – בחלקם הוא ניסה פחות. ויום אחד הוא פשוט הפסיק לענות לי לטלפונים. ניסיתי כמה פעמים... אבל הוא פשוט חתך אותי – לא ענה לי לטלפונים, למיילים וזהו, בזה זה נגמר.

 

אישה שפגשה את א' אחרי אותה נסיעה באוטו עם ויזל אמרה ששמעה ממנה אחרי המקרה זעזוע עמוק על כך שאיש בחוץ לא יודע שזה המצב. היא אפילו חשבה להתלונן כבר אז, אבל בסופו של דבר לא התלוננה.

 

א' נבדקה בפוליגרף לבקשת "המקור". היא נשאלה, "האם במכונית בחו"ל הראל ויזל הציע לעצור בצד והוא ירד לך כמו שאף אחד לא ירד לך?", והשיבה "כן". היא עוד נשאלה, "האם במשרדי חברת פוקס בישראל הראל ויזל הציע לנעול את חדר משרדו ולקיים יחסי מין איתך?", והשיבה "כן". בבדיקת הפוליגרף שערך קובי רבין א' נמצאה דוברת אמת.

 

א' איתרה מייל מזמן אמת, בו היא מספרת למקורבת אליה על מה שקרה. באותו זמן היא מאוד רוצה לעבוד עבור ויזל ומתלבטת אם ליזום פגישה נוספת על רקע מה שקרה. 

 

א' למקורבת אליה אחרי הנסיעה ברכב עם ויזל: אני לא בטוחה שאני רוצה להפגש איתו. הוא מגעיל אותי, למרות שהוא מנסה לכפר על התנהגותו בפעם הראשונה שנפגשנו.

 

המקורבת לא' במייל תשובה: למה הראל כ"כ הגעיל אותך? משהו שהוא אמר? עשה? נראה? או סתם אדיוט?

 

א' למקורבת אליה: הראל אידיוט במובן אחר... הוא די הטריד אותי מינית (הטריד מינית במילים עדינות). אז אומנם העמדתי אותו במקום, ולמחרת הוא התנהג בצורה שונה לגמרי, אבל עדיין בזבזתי יומיים בבכי בגלל הדפוק הזה, לכן לא ממש בא לי להפגש איתו שוב. נראה.

 

א' החליטה בסופו של דבר לפגוש את ויזל. במהלך פגישתם בארץ הציע לה ויזל שוב כמה פעמים הצעות מגונות והיא סירבה להן. 

 


 

אישה אחרת, ב', סיפרה ל"המקור": "נסעתי איתו ועם כל הפמליה שלו לחו"ל. בארוחת הערב הוא הניח את ידו על הירך שלי. זה לא נראה לי אבל עוד איכשהו בסדר. אחר כך הוא הלך איתי לחדר שלי במלון. הגענו עד הדלת והוא לא עוזב. אמרתי לו שלא נעים לי לסגור לו את הדלת בפרצוף. הוא לא הלך. בסוף פשוט טרקתי לו את הדלת בפנים. בזה נגמרו יחסינו. הוא התחיל להיות מגעיל אליי, להתעלם ממני. התחילו לתת לי כל מיני עבודות משפילות כאלה. כל הסביבה שלו פתאום החרימה אותי. היה לי ברור שזה רק בגלל זה. אפילו אמרתי את זה שם למישהי".

 

האישה לה סיפרה ב' בזמן אמת את הדברים אמרה ל"המקור" שהיא אכן דיברה איתה אחרי המקרה והיא יודעת שאותה אישה עזבה את פוקס על הרקע הזה. ב' הסכימה להיבדק בפוליגרף. היא ערכה בדיקה אצל בודק הפוליגרף טוביה אמסל, שמצא אותה דוברת אמת.

 

ל"המקור" הגיעו תלונות של נשים גם על האווירה הסקסיסטית לכאורה בסביבה של המנכ"ל ויזל. כ', אישה שעבדה שם אמרה ל"המקור" כי "כל מיני בכירים שם, גם כאלו שעובדים עבור החברה, מרשים לעצמם להעיר הערות על מראה חיצוני, דיבור גס. היו בנות שסירבו לנסוע איתו לחו"ל כי הטענה הייתה שבנסיעה לחו"ל מופעל לחץ להגיע למיטה". 

 


 

מהראל ויזל נמסר בתגובה: "במהלך חיי המקצועיים והחברתיים נפגשתי עם עשרות אלפי נשים. השתדלתי תמיד להפגין יחס הולם ולשמור על כבודן. צר לי מעומק לבי אם פגעתי במי מהן. אם דבריי או התנהגותי פגעו במי מאלו שעמן נפגשתי, אני מביע את צערי והתנצלותי העמוקה בפני כל אחת מהן ונוטל על עצמי מחויבות להקפיד על דיבור רגיש והתנהלות מבוקרת הרבה יותר".

 

מקבוצת FOX נמסר בתגובה: "לאור בדיקה נוספת שקיימנו היום עם סמנכ"לית משאבי האנוש בקבוצה, המשמשת גם כממונה על מניעת הטרדות מיניות ומכהנת בתפקידה מזה שנים ארוכות, אנו חוזרים ומדגישים כי לא התקבלה מעולם כל תלונה שהיא העוסקת בהטרדה מינית על ידי מי מבכירי הקבוצה, לרבות המנכ"ל".

 

בהכנת התחקיר השתתפה ליאת לוי.