BETA

22.08.2018

07:20

החרדים על הקמת הגשר בת"א: שערורייה, הופכים את השבת ליום חול

העיתונים "יתד נאמן" ו"המודיע" המזוהים עם יהדות התורה מחו על ההכרזה על בניית הגשר מעל נתיבי איילון בשבתות. ליצמן: "פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור"

העיתונים החרדיים "יתד נאמן" ו"המודיע" המזוהים עם המפלגה החרדית יהדות התורה, הביעו מחאה הבוקר (רביעי) על ההודעה מאתמול לפיה ייבנה גשר מעל נתיבי איילון שיביא לעבודות בסוף השבוע, בין היתר בשבת.

 

"יתד נאמן" ציטט פוליטיקאים חרדים שזעמו על העבודות הצפויות. "זו שערורייה, לא ניתן לעבור לסדר היום, לאשר כך חילולי שבת נרחבים תוך הפיכת יום השבת ליום חול", צוטט ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בעיתון.

 

 גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון
 

גשר יהודית שיוקם בנתיבי איילון (הדמיה: חן אדריכלים)

 

 

 

 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התעקש כי השבת צריכה להיות מחוץ ללוחות הזמנים של העבודה: "אנו נדרוש זאת בכל תוקף". מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, צוטט כאומר לגפני ש"זה לא פיקוח נפש, המשטרה תדע להתמודד עם כל החלטה".

 

"המודיע ציטט את סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), ששיגר מכתב לשר התחבורה, לראש העיר תל אביב ולמנכ"ל נתיבי איילון: "מדובר בחילול שבת המוני המהווה הפרה חמורה של הסטטוס קוו תוך פגיעה קשה במסורת ישראל וברגשות רוב הציבור הישראלי – חרדי, דתי ומסורתי כאחד".

 

כאמור, התנועה בנתיבי איילון תיחסם בסופי השבוע בקרוב, זאת בעקבות העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביב. העבודות יתבצעו במהלך 6 סופי שבוע, כשהראשון שבהם מתוכנן ל-31 באוגוסט. בכל פעם יחסם החל מהשעה 18:00 בערב רק כיוון אחד של נתיבי איילון (צפון או דרום) למשך 24 שעות. העבודות יתקיימו בתיאום עם כלל הגורמים המקצועיים, בהם משטרת ישראל, ובאישור משרד העבודה והרווחה.

 

החסימה הראשונה, ב-31 באוגוסט, תתקיים באיילון צפון בקטע שבין צומת גנות לבין מחלף השלום ובקטע שבין צומת חולון ועד מחלף השלום. התנועה באיילון דרום תתאפשר כרגיל, כמו גם התנועה באיילון צפון ממחלף השלום ואילך.

 

העיתון החרדי יתד נאמן על העבודות הצפויות בשבת

 

 

 

במסגרת הפרויקט, שיזמו משרד התחבורה ועיריית תל אביב-יפו, יונפו 6 קורות פלדה מסיביות שמשקלן הכולל מעל 1,000 טון. הנפת כל קורה מתוכננת להימשך כ-24 שעות, כאשר 6 שעות מתוכן יידרשו לפריסת המנופים, ועבודת ההנפה עצמה והריתוכים בין האלמנטים יימשכו כ-15 שעות. 

 

אורכו של הגשר, שיחבר בין רח' יגאל אלון לשדרות יהודית, יהיה כ-110 מטרים, גובה השיא כ-18 מטרים ורוחבו כ-11 מטרים. הגשר יהיה מחולק למסלול אופניים ושביל הולכי רגל עם ריצוף עץ. בין השניים יפריד אזור ישיבה עם ריהוט רחוב ומתקני חנייה לאופניים. חלקו העליון של הגשר יהיה מקורה.

 

הפרויקט יחבר את מזרח העיר למערבה, יעודד תחבורה ירוקה ובטוחה ברגל ובאופניים, יאפשר לתושבי רמת גן וגבעתיים להגיע ללא רכב למרכז תל אביב, וצפוי לסייע בהפחתת מס' כלי הרכב בגוש דן. 

 

עדיין לא ברור כיצד העבודות, שיתקיימו בסוף השבוע, ישפיעו על הרכב הקואליציה, שבה חברות המפלגות החרדיות שמתנגדות לפעולות כאלה. בחודש נובמבר האחרון הודיע שר הבריאות דאז, ח"כ יעקב ליצמן, על התפטרותו בעקבות משבר העבודות ברכבת בשבת.

 

"הגשתי מכתב התפטרות למזכיר ראש הממשלה, בעקבות עבודות הרכבת בשבת. בכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו, ידענו שזהו יסוד הברית בין עם ישראל והקדוש ברוך הוא", אמר אז ליצמן, והוסיף: "לצערי, רכבת ישראל הפכה את יום השבת ליום השיפוץ הלאומי". לדבריו, "זה בניגוד להסכם קואליציוני ובניגוד לסטטוס קוו. אני מאוכזב מעצמי שלא יכולתי למנוע חילול שבת. לא אוכל עוד לשאת באחריות מיניסטריאלית לפגיעה קשה באחד מערכי הנצח של העם היהודי".