BETA

21.08.2018

21:51

עודכן:

הסדר טיעון לעו"ד של טראמפ: "שילמתי לשתי נשים בהוראתו"

מייקל כהן הודה בהעלמת מס וגיוס תרומות לא חוקיות וצפוי לעונש מאסר. סנגורו: "הונחה ע"י טראמפ לבצע פשע". מנהל הקמפיין לשעבר של הנשיא, פול מנפורט, הורשע בהונאת מס

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, הסכים הלילה (שלישי) עם התביעה הפדרלית בניו יורק על הסדר טיעון, והודה בפני בית המשפט בחמישה סעיפים הונאת מס, סעיף אחד של הגשת דוחות כוזבים למוסד כספי ושני סעיפים של מעורבות בתרומה בלתי חוקית.

 

על פי דיווחים בכלי התקשורת האמריקניים, כהן, שהסגיר את עצמו הערב לידי הרשויות, צפוי לשאת עונש מאסר בפועל של בין 3 ל-5 שנים. בפני בית המשפט, כהן אמר כי בהוראת "מועמד למשרה פדרלית" - בהתייחסות לטראמפ - הוא ארגן תשלום "למטרה העיקרית של השפעה על הבחירות". כהן הוסיף כי קיבל הוראה מטראמפ לארגן תשלומים לשתי נשים על מנת להבטיח את שתקיתן בנוגע ליחסים, שהיו להן לדבריהן, עם הנשיא.

לאחר הודאתו של כהן, אמר עורך דינו, לייני דייויס, כי הנשיא האמריקני הורה לכהן לבצע פשע ותקף אותו. "היום הוא עמד והעיד תחת שבועה שהנשיא הנחה אותו לבצע פשע על ידי תשלום לשתי נשים במטרה להשפיע על קמפיין הבחירות", הצהיר דיוויס. "אם התשלומים האלו הם פשע עבור מייקל כהן, מדוע הם לא פשע עבור דונלד טראמפ?". עוד הוסיף כי כהן הודה בהאשמות נגדו "על מנת שמשפחתו תוכל להמשיך הלאה לפרק הבא בחייהם".
 

 מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הרשעתו בבית המשפט

מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של טראמפ, לאחר הודאתו בבית המשפט( רויטרס)

 


עורך דינו של הנשיא האמריקני, רודי ג'וליאני, אמר בעקבות ההודאה כי אין בה האשמות נגד טראמפ וכי "ברור כעת שמעשיו של כהן משקפים תבניתיות של שקרים וחוסר יושר מצידו לאורך תקופת זמן ארוכה".

חבר הקונגרס הדמוקרטי, אדם שיף, אמר כי הודאת כהן עשויה לסבך בפלילים גם את הנשיא האמריקני. "להרשעתו של כהן, מהמעגל הפנימי של מקורבי טראמפ, יש פוטנציאל לערב את הנשיא בעבירות של מימון בלתי חוקי לקמפיין הנשיאות".

 

בתוך כך, חבר המושבעים בווירג'יניה הרשיע את מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, פול מנפורט, בשמונה מתוך 18 האישומים שהועמדו נגדו, בהם חמישה בנוגע להונאת מס. השופט הכריז על פסילת משפט בעשרת האישומים הנוספים, ככל הנראה לאחר שחבר המושבעים לא הצליח להגיע להסכמה פה אחד. 

 

 טראמפ חותם על ביטול הסכם הגרעין
 

טראמפ (רויטרס)

 

 

הסדר הטיעון עשוי להגביר את הסיכוי לכך שכהן יעביר מידע נוסף לתובע המיוחד רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016 ותיאום אפשרי בין הקרמלין לקמפיין טראמפ, ובכך לחשוף את הנשיא לאיומים משפטיים נוספים. טראמפ שב והכחיש כל שיתוף פעולה עם הרוסים במסגרת הקמפיין, וכינה את חקירת מולר "ציד מכשפות". זאת, בניגוד להערכת כמה גופי מודיעין בארה"ב, שקבעו כי הייתה מעורבות רוסית בבחירות. חקירתו של מולר, שנפתחה בחודש מאי 2017, הובילה ליותר מ-30 כתבי אישום וחמש הודאות.


כהן היה אחד מהמקורבים ביותר לטראמפ ועבר עבורו במשך יותר מעשור כעורך דינו הפרטי. הוא המשיך לייעץ לטראמפ לאחר הבחירות, אולם בחודשים האחרונים היחסים ביניהם עלו על שרטון, מאז שחוקרים פדרליים פשטו על ביתו ומשרדו של כהן והחרימו מסמכים שהיו בידיו, בחודש אפריל האחרון, בהוראת לשכתו של התובע מולר.

 

על פי דיווח ב"ניו יורק טיימס", החוקרים הפדרליים התמקדו בחקירתם בהלוואות בסך כולל של יותר מ-20 מיליון דולרים, שכהן לקח מעסקים בתחום המוניות שהיו בבעלותו ובבעלות בני משפחתו. הלוואות אלה, על פי החשד, קשורות לתשלום שניתן לכוכבת סרטי הפורנו סטורמי דניאלס, על מנת שלא תחשוף את יחסיה עם טראמפ.