BETA

21.08.2018

18:37

ארדן: בכל מדיניות יש סיכונים – אך עדיף לתת ליותר לוחמים נשק

השר הודיע כי יוצאי יחידות חי"ר יוכלו להוציא רישיון נשק ללא עילה מיוחדת - ומספר נושאי האקדחים צפוי לגדול באופן ניכר. המהלך עורר ביקורת: "סיכון לחיי נשים וילדים"

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס היום (שלישי) לרפורמת הנשק החדשה, שעשויה להגדיל משמעותית את מספר נושאי האקדחים בישראל. "בהתייעצות עם המשטרה הבנו שאזרחים שמיומנים בהפעלת כלי נשק מנעו פעמים רבות פיגועים", אמר ארדן, "אותן דקות עד הגעת המשטרה או הצבא הן קריטיות, ולכן עדיף להפקיד נשק בידי אזרחים מיומנים שעברו בדיקות רקע לגבי העבר הפלילי והבריאותי שלהם, כדי שיהוו מכפיל כוח לכוחות הביטחון".

 

"אין ספק שבכל מדיניות יש גם סיכונים", הוסיף השר לביטחון פנים, "אבל כשמסתכלים מצד אחד על הבדיקות שהמשטרה מבצעת על מי שמבקש רישיון נשק, על עברו הפלילי, על המודיעין לגביו ומה מצבו הבריאותי והנפשי, ומצד שני את הסיכוי בעידן של טרור בהשראה של הסתות ברשתות החברתיות כאשר כל רגע יכול מחבל לתקוף אזרחים - ההכרעה הייתה שעדיף להרחיב את המדיניות ולאפשר ליותר לוחמים להחזיק ברישיון נשק".

 

במסגרת הרפורמה, יוכלו יוצאי יחידות חי"ר לקבל רישיון לנשק אישי ללא עילה מיוחדת לכך. נוסף על כך, קצינים ונגדים יוכלו להחזיק אקדח גם בתום שירותם הפעיל במילואים. על פי ההערכות, בעקבות המדיניות החדשה של המשרד לביטחון פנים, למעלה מחצי מיליון אנשים, שעד כה לא היו רשאים להוציא רישיון לאקדח, יהיו זכאים לעשות זאת.

 

בסרטון: השר ארדן מסביר על רפורמת הנשק החדשה

 

על הרפורמה, שאותה הוביל השר ארדן יחד עם חבר הכנסת אמיר אוחנה (הליכוד), נמתחה ביקורת רבה,על כך שהיא עלולה להגדיל את פוטנציאל האלימות במשפחה. "הרפורמה לא תגביר את 'המענה לסיכול פיגועים', כפי שהשר ארדן מתרץ באופן פופוליסטי וחסר ביסוס עובדתי", אמרה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ), "לעומת זאת, מה שכן ודאי, הוא שהרפורמה תגביר משמעותית את סיכון חייהן של נשים וילדים". רוזין אף ביקשה לכנס דיון דחוף בנושא, בוועדה לקידום מעמד האישה.

 

משדולת הנשים בישראל נמסר כי "16 נשים נרצחו רק השנה על רקע מגדרי, 3 מתוכן בנשק חם. זהו המחיר הנורא שנשים משלמות על הגדלת מספר כלי הנשק במרחב האזרחי. במקום לעשות בדק בית מעמיק ולפעול לצמצום כלי הרצח, השר ארדן החליט להחריף כעת את הסיכון לחייהן של אלפי נשים בישראל. אישור תבחיני כלי הירייה - תוך כדי הפגרה וללא כל דיון ציבורי - הוא הפקרות מוחלטת ויריקה בפרצופן של הנשים החיות במציאות של פחד ואלימות בישראל".

 

גם בקרב הציבור הערבי, שם הפשיעה בתחום הנשק היא הקשה ביותר, על פי נתוני המשטרה, מתחו ביקורת על המהלך. "הפקדת נשק בידיהם של כחצי מיליון אזרחים נוספים רק תאפשר יד עוד יותר קלה על ההדק", כתבה ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת). "מדיניות ההקלה בקבלת רישיון נשק משמעותה הפיכת המרחב הציבורי בכלל והחברה הערבית בפרט לשדה קרב, והתפשטות הנשק הבלתי חוקי עוד יותר".

 

 כלי נשק ואמצעי לחימה בלתי חוקיים שנמצאו בצפון
 

כלי נשק ואמצעי לחימה בלתי חוקיים שנמצאו בצפון (דוברות המשטרה)

 

 

 

הרצל קבלו, ראש האגף לרישום ופיקוח כלי ירייה במשרד לביטחון פנים, התייחס הערב בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" לסכנות הטמונות במהלך. "הרפורמה הזו היא תוצר של עבודה של יותר משנה וחצי, בשיתוף כל הגורמים. מה שמוביל את השר היא לשפר את ביטחון הציבור במרחב הציבורי", אמר קבלו, "כל מי שמקבל כלי ירייה מתחייב לאכסן אותו בכספת שהוא מתחייב לרכוש. להגיד שזה לא מסוכן? אין תעודת ביטוח ואף אחד לא יגיד את זה, אבל השר עשה ניהול סיכונים".

 

ח"כ אוחנה הגן על הרפורמה שהוביל, והתייחס בחשבון הטוויטר שלו לטענות על כך שאזרחים לא אמורים להיות אלה שמסכלים פיגועים. "בין הטיעונים השגורים בפיהם של מתנגדי היוזמה לאפשר לאזרחי ישראל להגן על עצמם יש את הטיעון המעייף 'זה תפקידה של המדינה!'", כתב, "נכון. למעשה, זה תפקידה העיקרי. אבל היות שלא 100% מהפיגועים מסוכלים בידי המדינה אלא 'רק' למעלה מ-90% - מה אתם רוצים לעשות עם היתר? לקוות לטוב? להתפלל? או לפעול?".